HLAVNÝ DENNÍK
Blogy

Ústavný súd SR, potrebuje ho ešte Slovensko?

Mgr. Ernest Nagy
Mgr. Ernest Nagy. Zdroj: FB E. Nagya

Občania si však kladú otázku, že keď taká istá referendová otázka už bola v minulosti odobrená ÚS a nezasahovala do materiálneho jadra ústavy, tak prečo dnes do nej zasahuje, keď sa Ústava SR nemenila? Dnes ÚS už dávno neplní svoje poslanie. Už dávno nie je ochrancom ústavnosti a demokracie. Dnes je to najväčší obchodný súd, kde sa vo veľkom obchoduje.

Ústavný súd rozhodol

Ak si ľudia na Slovensku mysleli, že ÚS SR je tu na dodržiavanie ústavy a ústavnosti, tak museli potom, čo plénum ÚS rozhodlo, že referendum o predčasných voľbách sa nemôže konať, stratiť aj tú poslednú ilúziu.

ÚS skonštatoval, že referendum o otázke, pod ktorú sa podpísalo viac ako 600 tisíc občanov, by narušilo základné princípy ústavy, teda jej materiálne jadro. Čo sa týka otázky materiálneho jadra ústavy, to nechám na posúdenie ústavných právnických kapacít, snáď len toľko, že súčasných sudcov na ÚS SR za právnické kapacity ja nepovažujem. Občania si však kladú otázku, že keď taká istá referendová otázka už bola v minulosti odobrená ÚS a nezasahovala do materiálneho jadra ústavy, tak prečo dnes do nej zasahuje, keď sa ústava SR nemenila?

„Pani Čaputová, Vy ste symbolom zla! Budete musieť odísť. Zutekať preč z politiky, preč zo Slovenska!“ soptí Blaha

Najvyššia forma demokracie v rozpore s ústavou?

Tiež by ma veľmi zaujímal názor pedagógov ktorí ma učili na A PZ na katedre ústavného práva ako profesor Matoušek, Doc. Kráľ a ostatní, čo by povedali na tento verdikt ÚS? Ako je možné, že referendum ako najvyššia forma priamej demokracie je v rozpore so slovenskou ústavou? Sám mám štátnu skúšku z ústavného práva, ale pravdu povediac niekedy si kladiem otázku, či som študoval na Slovensku? Žiaľ, drvivá väčšina tých profesorov už nežije, a možno je to tak aj lepšie, že sa nedožili takéhoto pošliapania princípov demokratického štátu.

Už dávno si kladiem otázku, ako je možné, že ÚS vstupuje do trestného práva, do občianskeho práva, ako aj do obchodného práva. A to veľmi aktívne, nakoľko sa začal vyjadrovať k rozsudkom jednotlivých súdov. Bežne sa stáva, že vyhráte súdny proces od okresného súdu až po najvyšší súd (niekedy to trvá aj viac ako 10 rokov) a nakoniec ÚS označí rozsudok za nezákonný z dôvodu porušenia ústavy, čiže zneguje prácu celého súdneho systému ako takého. A najviac ma prekvapuje, že celá právnická obec na Slovensku je ticho alebo to aspoň ticho toleruje.

ÚS ochrancom demokracie? Nie. Najvyšší obchodný súd

Dnes ÚS už dávno neplní svoje poslanie. Už dávno nie je ochrancom ústavnosti a demokracie. Dnes je to najvyšší obchodný súd, kde sa vo veľkom obchoduje. A prečo? Lebo politici si navolia sudcov ÚS nie podľa odbornosti (dnes dokonca aj notár môže byť ústavným sudcom), ale podľa toho, ako budú vedieť využiť ich “služby” v budúcnosti.

Čiže hlavnú vinu za súčasný stav na ÚS nesú politici! Netreba zabúdať aká tragikomédia vždy prebieha v parlamente, keď sa volia noví sudcovia ÚS. Za zmarené referendum ústavným súdom SR dnes paradoxne tí istí politici hádžu vinu na prezidentku. Niežeby som sa jej chcel zastávať, lebo na to nie je najmenší dôvod. Len by som si dovolil pripomenúť jeden fakt, nakoľko my máme krátku pamäť.

„Použime článok 32 slovenskej Ústavy a postavme sa na odpor,“ vyzýva verejnosť Chmelár

Pri prezidentských voľbách sa to začalo

Po prezidentských voľbách, jeden z neúspešných kandidátov podal sťažnosť na ÚS, kde namietal poškodenie svojich ústavných práv. Aj v športe, keď niekto podá protest, tak pokiaľ sa o proteste nerozhodne, výsledky sa nemôžu vyhlásiť. No na Slovensku to neplatí! Aj napriek tomu že ÚS nerozhodol o sťažnosti, tak predseda parlamentu v tej dobe Andrej Danko, inauguroval Čaputovú za prezidentku. Následne potom prezidentka menovala (ona bola posledná, ktorá o tom rozhodovala) nových sudcov ÚS SR, no a tí potom rozhodli, že sťažnosť neúspešného kandidáta je neopodstatnená a že všetko bolo v súlade so zákonom.

Človek ani nemusí mať právnické vzdelanie, aby pochopil, do akej právnej schizofrénie sa Slovensko dostalo. Na Slovensku bolo právo nieže pošliapané, ale právne základy rozbité na kusy. Zhodou okolností dnes Andrej Danko najviac vyplakáva na sociálnych sieťach, nakoľko mediálny priestor už inde nedostáva, čo to ten ÚS urobil občanom Slovenska. Tomu sa hovorí “obrovská” sebareflexia!

Potrebuje Slovensko ešte vôbec ústavný súd?

Otázka teda znie: “Potrebuje Slovensko dnes ústavný súd”?

Osobne si myslím, že ÚS SR ako taký je potrebné zrušiť. Zrušiť z dôvodu, že ho ovládli politici a záujmové skupiny a dnes ÚS neplní úlohy v zmysle slovenského právneho systému a ústavy SR. Právomoci a kompetencie ÚS preniesť na ústavnoprávne kolégium pri NS SR. Navoliť nových sudcov, ktorí sa budú zaoberať otázkami ústavnosti, a voľbu prenechať na sudcov samých a nie na politikov.

Tak už len dúfať, že po voľbách, dnes už vieme že nie predčasných, ale až za dva a pol roka si zvolíme parlament, ktorý bude mať úprimnú snahu niečo zmeniť na ústavnom súde.

Voľby? Nebudú aj voľby označené za neústavné…?

Prof. Štefan Hrušovský: Stojíme na začiatku zrodu nového totalitného režimu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info