HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Exvyšetrovateľ Šátek kriticky k procesným „zvláštnostiam“ Žigovej kauzy

Exminister Peter Žiga sa mal, podľa Moniky Jankovskej, pokúsiť uplácať sudkyňu. Zdroj: FB / Peter Žiga

Elitný bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek najnovšie poukazuje na ďalší prípad, v ktorom faktor času negatívne ovplyvňuje vyšetrovanie. Ide o kauzu z korupcie obvineného Petra Žigu.

„Načo je dobré rozhodnutie generálneho prokurátora SR, ktorý až 8.6.2021 reaguje na nezákonné uznesenie prokurátora úradu špeciálnej prokuratúry o zamietnutí takejto sťažnosti obvineného Žigu z 25.1.2021? Teda až po 4 a ½ mesiacoch a od vznesenia obvinenia (17.12.2020) takmer po pol roku ?!“ Pozastavuje sa v statuse na sociálnej sieti Jozef Šátek.

Žiga odmieta tvrdenia Matoviča o uzatváraní zmlúv na predražené právne služby

Reprofoto FB (@Jozef Šátek)
Zavrieť a nechať tak

„Sťažnosť obvineného proti vznesenému obvineniu slúži k tomu, aby rozhodnutie vyšetrovateľa bolo okamžite a starostlivo preskúmané prokurátorom vykonávajúcim dozor nad danou vecou. Aby prípadne občan nebol ani hodinu či jeden deň (nieto pol roka) zbytočne v postavení obvineného.“ Píše Jozef Šátek

 

Chaotický (ne)postup

„Teraz má dozorový prokurátor vydať opätovne rozhodnutie o tejto sťažnosti, pričom by mal vychádzať z dôkazov k dátumu podanej sťažnosti? I keď možno ďalšie už vykonané dôkazy už zodpovedali mnohé právne i vecné fakty napadnuté sťažovateľom?! Alebo má dozorový prokurátor teraz obvinenému vyhovieť a uznesenie vyšetrovateľa o vznesení obvinenia zrušiť?! Aj tento chaotický postup s dlhými časovými úsekmi len dokazuje vnútornú rozháranosť celého prípravného trestného konania. To určite neslúži k ochrane práv zúčastnených strán konania.

Porušenie zákona a práv obvineného

„A už vôbec nič sa nekonštatuje, že dozorový prokurátor pristúpil k podanej sťažnosti len „formálne“. Takže svojím postupom porušil zákon a práva obvineného. Začo by mal byť disciplinárne riešený. Pri súčasnej (ne)kvalite orgánov činných v trestnom konaní pri takýchto nárokoch na kvalitu a efektivitu ich práce hrozí, že o chvíľu budeme mať každého druhého vyšetrovateľa či prokurátora potrestaného.“ Uzatvára svoj postreh na sociálnej sieti Jozef Šátek.

 

Žiga vypovedá na NAKA: „Nikdy som úplatok nedal“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info