HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Кiziko nákazy vonku je minimálne. Povinné rúška vonku a zákaz vychádzania sú kontraproduktívne

Asian Woman Silhouette taking off the medical mask to get some fresh air on the top of mountain with the sunrise. / Shutterstock

Poprední nemeckí vedci zaoberajúci sa aerosólmi v otvorenom liste vyzývajú politikov, aby zmenili smerovanie opatrení na potláčanie pandémie koronavírusu, píše epochtimes.de. Riziko číha vo vnútri, tvrdia nemeckí vedci

Šírenie najmä vzduchom

„Ak chceme dostať pandémiu pod kontrolu, musíme ľudí upozorňovať na to, že nebezpečenstvo číha VO VNÚTRI,“ – uvádza sa v liste adresovanom nemeckej spolkovej vláde a šéfom spolkových krajín. Považuje sa za isté, že koronavírus sa šíri hlavne vzduchom.

Rizikom sú zle vetrané miestnosti

„Žiaľ, dodnes sa základné zistenia nášho výskumu nepremietli do praktických opatrení,“ – kritizujú autori.

„Namiesto toho sa zotrváva na skôr symbolických opatreniach, ako je napríklad povinné nosenie rúška pri joggingu, čo nemá nejaký výrazný vplyv na proces infekcie.

Šokujúce slová lekára: Testovanie detí je niečo medzi nezmyslom a zločinom! (VIDEO)

Je potrebné prijať opatrenia  v domácnostiach, kanceláriách, učebniach, obytných komplexoch či opatrovateľských zariadeniach.

Odborníci varujú, že k infekcii v  interiéri môže dôjsť aj vtedy, keď sa tam s nikým priamo nestretnete, no infikovaný človek sa tam pred nami nejaký čas zdržiaval, a priestor je zle vetraný.

Požiadavka nosenia rúška vonku je  „kontraproduktívna“

Debaty o prechádzkach po promenádach, čase strávenom v „pivných záhradách“, o joggingu alebo bicyklovaní sú však kontraproduktívne. Opatrenia, ako sú povinné rúška pri joggingu, sú skôr symbolické a „nemajú podstatný vplyv na mieru infekcie,“ – píšu ďalej odborníci.

Patogény Sars-CoV-2 by sa mali takmer výlučne prenášať v interiéri. Vonku veľmi zriedkavo, a to v promilových hodnotách.

A dosť! Rodičia už stratili trpezlivosť a podávajú trestné oznámenie

Veľké skupiny, tzv. klastre, sa neinfikujú vonku, na rozdiel od interiérov – domácnosti, školy, podujatia alebo autobusy.

Zákaz vychádzania zvyšuje motiváciu vyhnúť sa vládnym zákazom

Podľa vedcov zákaz vychádzania sľubuje viac, že reálne prinesie. „Nezabráni to tajným stretnutiam v interiéroch a zvyšuje motiváciu porušovať nariadenia vlády,“ – uvádza sa ďalej v otvorenom v liste.

Nosenie rúška na pešej zóne a sedenie pri káve vo vlastnej obývačke s priateľmi bez rúška  nie je práve to, čo odborníci nazývajú prevenciu pred infekciou.

AKTUÁLNE: Rúška vonku nebudú od pondelka potrebné. Ani respirátory v školách

Odporúčania odborníkov

Namiesto toho autori listu odporúčajú niekoľko opatrení, ako napríklad stretávať sa čo najmenej v uzavretých priestoroch, priebežne ich vetrať, nosiť efektívne respirátory v interiéri, tráviť čo najmenej času v nevetraných miestnostiach opatrovateľských domovov, škôl či v kanceláriách.

„Kombinácia týchto opatrení vedie k úspechu. Ak sa to správne komunikuje ľuďom,  nadobudnú pocit väčšej slobody pohybu v týchto ťažkých časoch,“ – dodávajú odborníci.

Medzi signatárov otvoreného listu adresovaného nemeckej vláde patria prezident Spoločnosti pre výskum aerosolov Christof Asbach, generálna tajomníčka Birgit Wehnerová a bývalý prezident Medzinárodnej spoločnosti pre výskum aerosolov v medicíne Gerhard Scheuch, uzatvára epochtimes.de.

Vláda SR čelí žalobe za „Zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny smerujúce voči vlastnému obyvateľstvu“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info