HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Covidovému 82-ročnému mužovi po dvoch operáciách srdca odmietli poslať sanitku!

Covid pacient letí do Dortmundu. Zdroj: FB / Jolana Čuláková

Slovensko začalo využívať aj zahraničnú pomoc pri liečbe covidových pacientov, pričom dvoch si už zobralo Nemecko. A práve ich dovoz tam, ale aj nepochopiteľnú osobnú skúsenosť, opísala vo svojom statuse Jolana Čuláková.

Naše preplnené nemocnice covidovými pacientami už nevládzu a na umelé pľúcne ventilácie majú takmer obsadené. Aj preto sme prijali pomoc z Poľska a Nemecka, že nám príjmu po desať pacientov. Super, lenže do ďalekého Dortmundu ich vozíme po jednom! Prečo? Je to efektívne? Práve toto si všimla Jolana Čuláková, ktorá navyše v statuse na sociálnej sieti pridala i jeden osobný a doslova zarážajúci zážitok.

Podľa akých kritérií sú vyberaní pacienti na výnimočnú starostlivosť do Nemecka?

„Uniklo mi niečo? Pri pohľade na fotografiu a pri čítaní informácií o tom, že nám Nemecko a Poľsko ponúklo desať voľných miest v nemocniciach s pľúcnou ventiláciou, sa pýtam: Bude lietať do Nemecka vládny špeciál ešte osemkrát a zakaždým s jedným pacientom na palube? Podľa akých kritérií boli, alebo sú, vybraní pacienti, ktorým sa dostalo výnimočnej a nákladnej zdravotnej starostlivosti?“ pýta sa Čuláková a dodáva, že lietadlo do Dortmundu podľa zverejnených informácií letelo dvakrát za 24 hodín. A vždy iba s jedným pacientom na palube!

„Uniklo mi niečo, alebo som iba predpojatá, pretože môjho 82-ročného otca po dvoch operáciách srdca a s koronavírusom sanitka 28. decembra odmietla odviezť do sedemnásť kilometrov vzdialenej nitrianskej nemocnice s tým, že keď nebude vládať dýchať a bude omodrievať, máme znovu zavolať rýchlu zdravotnú službu. Našťastie otec to doma zvládol, ale koľko pacientov sa do nemocnice nedostalo, alebo nedostane, pretože nebolo a nie je miesto, nie je dostatok pľúcnych ventilácií či personálu? Som zvedavá, kedy a s kým znovu vyštartuje vládny špeciál do nemeckého Dortmundu,“ dodáva na záver Jolana Čuláková.

Slovenských pacientov chcú prijať aj iné nemecké spolkové krajiny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info