HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Doktor Piják o štúdii, podľa ktorej je Ivermectin neúčinný: Je to vyslovený šmejd

Michal Pijak. Foto: facebook Michala Pijaka.

Známy lekár Michal Piják kriticky reagoval na štúdiu, podľa ktorej je Ivermectin údajne neúčinný v boji proti COVID-19. Štúdiu označil za vyslovený šmejd, informuje portál HS.

Piják uvádza, že pravdepodobne budú štúdiou argumentovať viacerí, ktorí Ivermectinu nedôverujú. Podľa Pijáka je však štúdia „vyslovený šmejd“ a čuduje sa, že bola zverejnená v takom renomovanom časopise ako je JAMA.

„Hlavným nedostatkom bol nízky vek pacientov (medián 37 rokov!) a nízky výskyt komorbidít. A preto aj samotní autori upozorňujú, že výsledky môžu generalizovať len na tento typ populácie. Okrem toho použité placebo sa u prvých 65 pacientov výrazne líšilo zápachom a chuťou do Ivermectinu. Boli tam ďalšie metodologické chyby,“ uvádza Piják.

Nečuduje sa, že sa snažia spochybniť účinok potenciálne účinnej a lacnej liečby s nízkym výskytom nežiaducich účinkov. Chcú totiž zdôrazniť potrebu očkovania, prípadne nových liekov. Ich cena by bola podstatne vyššia ako je cena Ivermectinu.

Mesík: Tým pri moci neprekážajú tisíce mŕtvych, zruinovaná ekonomika ani zadlžený štát

„Veľké pochybnosti vyvolávajú aj sponzori tejto štúdie. Farmaceutické spoločnosti, ktoré sa podieľajú aj na výrobe vakcín a drahých antivirotík,“ pripomína lekár. Ide o Remdesivir, Sanofi Pasteur, GlaxoSmithKline, Jenssen a ďalšie.

Škandál: Policajti surovo napadli a spacifikovali ženu bez rúška! Jej dieťa bolo pri tom (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info