fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Alarmujúce štatistiky: Čoraz častejšie zomierajú mladí!

Pozor, zomierajú už aj mladšie ročníky. Ilustračné foto / Pixabay

Aj keď Dáta bez pátosu dnes prišli s potešiteľnou informáciou, že počet úmrtí klesá, výskumník Martin Šuster krotí optimizmus. Alarmujúce je totiž zistenie, že čoraz častejšie umierajú aj mladí ľudia. A nemá to vraj nič spoločné s tým, že prebieha očkovanie najmä v skupine najstarších seniorov. Informáciu priniesol portál 1.pluska.sk. 

V januári zomrelo podľa Plusky na Slovensku v súvislosti s pandémiou koronavírusu 1 863 ľudí, čo je oproti decembru výrazný nárast. Vtedy covidu podľahlo 1 416 občanov Slovenska. Viac mŕtvych je preto v každej vekovej kategórii. No narastá podiel úmrtí v nižšom veku.„Viac umierajú mladší. Medzi mužmi stúpol podiel obetí mladších ako 65 rokov z 19 % na 24 %. Medzi ženami je to z 9 % na 14 %,“ píše Šuster na sociálnej sieti.

Nárast je, podľa odborníka, najmarkantnejší medzi mužmi od 60 do 64 rokov. Veľký nárast je aj medzi mužmi do 55 rokov. Medzi ženami je tiež významný absolútny aj relatívny nárast v kategórii od 60 do 64 rokov. Relatívny nárast je najväčší medzi 45- až 49-ročnými, čo však bude skôr vec náhody (nárast z 1 na 9 osôb),“ tvrdí Šuster.

Ak by ste sa domnievali, že je to spôsobené očkovaní najstarších obyvateľov, podľa Šustera to nie je tak: „Rád by som videl aj efekt očkovania. To však ešte nevidíme. Očkovanie ľudí nad 85 sa začalo až 20. januára, takže na januárových úmrtiach to ešte nevidíme.“

Šuster sa podľa 1.pluska.sk domnieva, že za alarmujúcu situáciu môžu britská mutácia B117 a kapacita našich nemocníc: „Odhadujeme, že podiel britskej mutácie sa počas januára zvýšil asi z 20 % na 73 %. Britská mutácia je infekčnejšia aj smrteľnejšia – a asi ešte viac pre mladých. Druhé podozrenie je na kapacity nemocníc – v decembri mali ešte viac priestoru venovať sa mladším a zachrániť ich, teraz už nie je čas na nikoho.“

 

 

Drucker: Ak by sme nechali pacientov s chrípkou samoliečbe, tiež by sme mali plné nemocnice

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info