HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Riaditeľka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv tvrdí, že nevedia posúdiť Sputnik

Zuzana Baťová
Riaditeľka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Zuzana Baťová dostala od ľudí záplavu kvetov. Zdroj: TASR
Riaditeľka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová pre tvrdí, že jej inštitúcia nedokáže kompetentne posúdiť vakcínu Sputnik. Musia to urobiť experti z Európskej liekovej agentúry, informuje cas.sk.
ŠÚKL sa dostal do centra pozornosti po tom, čo s najnovším plánom vyrukoval premiér Igor Matovič (47).

Baťová hovorí, že štát doteraz ŠÚKL neriešil. „Štyri roky nám odborne aj finančne pomáhajú Európska a Holandská lieková agentúra. Od začiatku investujú do našich ľudí – inšpektorov i posudzovateľov. Teraz vedia, že nám môžu dať na zodpovednosť aj posudzovanie zložitejších liekov,“ píše Baťová.

Mesík: Mohli sme predísť Matovičovmu masakru

Len minulý týždeň Matovič začal hovoriť o tom, že má záujem doviezť dva milióny vakcín Sputnik z Ruska. Oni sami pritom majú problém s očkovaním vlastných obyvateľov. Pridáva sa k tomu posudzovanie vakcíny, keďže Sputnik nie je registrovaný v EÚ.

Minister to môže povoliť na vlastnú päsť, no očakávajú stanovisko aj od ŠÚKL. Baťová hovorí, že k vakcíne Sputnik nemáme kompletnú dokumentáciu, ktorá máva aj 100 000 strán dát.

„Vakcíny v plnej šírke a hĺbke zatiaľ sami kriticky hodnotiť nevieme. Preto je riziko, že pri posúdení vakcíny Sputnik V by sme nedostatočne naplnili poslanie ŠÚKL, čím je dohliadať na kvalitu, účinnosť a bezpečnosť liekov,“ uzavrela Baťová.

Dáta bez pátosu: Pán premiér, nič nie je tak, ako ste to prezentovali

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info