HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Ani štyri roky po smrti Sebastiánka (†3) nenašli jeho najbližší pokoj. „Bola to vražda!“ tvrdia neoblomne

Takíto boli šťastní Dominika a jej manžel Anton v čase, keď ich milovaný Sebastiánko (†3) ešte žil. Zdroj: Archív Dominika Sebinková

Posledný januárový deň uplynuli štyri roky od smrti malého Sebastiánka (†3) z Nitry, ktorého najbližší sa stále nedokážu zmieriť s jeho zbytočnou a najmä nezmyselnou smrťou. Smrťou, za ktorú teraz pred súdom pykajú dve lekárky a dve zdravotné sestry.

Na detskom oddelení vypli Sebinkovi alarmy, tvrdia chlapčekovi príbuzní
Chlapčekov otec Anton v tejto chvíli asi vôbec netušil, že ich milované dieťatko pomaly zomiera. Zdroj: Archív Kaja Očkovská

Nepochopiteľný príbeh sa začal odohrávať 30. januára, keď priviedli malého Sebastiánka okolo obeda jeho rodičia do nitrianskej nemocnice s podozrením na cukrovku. Iba pár hodín po začatí liečby na detskom oddelení sa však jeho stav prudko zhoršil natoľko, že chlapčeka museli krátko po polnoci v komatóznom stave previezť do nemocnice v Bratislave. Tam však už skonštatovali len jeho smrť. „Bola to vražda!“ tvrdili od začiatku jeho užialení príbuzní, ktorí trvajú na tom, že na detskom oddelení mu vypli alarmy a navyše to tamojší zdravotnícky personál chcel zamlčať!

Sebastiánkovi najbližší sa napriek veľkej traume, chlapček totiž mame a otcovi v nemocnici doslova zomieral na rukách a oni mu v bezmocnosti a pri nezáujme personálu nedokázali pomôcť, rozhodli zodpovedné lekárky a sestričky postaviť pred súd a nechať spravodlivo potrestať. Ich úsilie dokázať, že o Sebastiánka sa v nemocnici nepostarali dobre, a navyše vypnutím alarmu mu vlastne spôsobili smrť, však narážalo od začiatku na nepochopiteľné prekážky.

Začal sa súdny proces za smrť Sebastiánka (†3). Obvinené lekárky tvrdia: „Sme nevinné!“

Na spravodlivé potrestanie vinníčok chcú využiť všetky možné prostriedky
Pred sudcu sa po prvýkrát postavili obe obvinené lekárky – Silvia L. (vľavo) a Silvia M., ktoré ale vinu za Sebastiánkovu smrť necítia. Autor: Jozef Uhlárik st.

„To, čo sa nám dialo bolo nielen neuveriteľné, ale doslova nechutné. Okrem absolútnej bezcitnosti, zastrašovania a vyhrážania sa niektorých zdravotných sestier i lekárok, šikana na internete tehotnej Sebastiánkovej maminy dcérou jednej zo sestričiek, objednávky falošného posudku až po mafinánske praktiky, pretože nám niekoľkokrát zničili Sebastiánkov hrobček,“ spomína chlapčekova babka Kaja Očkovská, ktorá je šťastná, že sa im podarilo dostať aspoň dve lekárky a dve zdravotné sestry pred súd.

„Na lavici pre obžalovaných by však mala sedieť aj vtedy ešte neatestovaná a exobvinená lekárka Marianna Č., ktorá ho mala na starosti na JIS-ke,“ pridáva babka, ktorá od začiatku verila, že raz sa osoby, ktoré sa podľa chlapčekovej rodiny podieľali na jeho smrti, postavia pred súd. „Iná možnosť tu ani nebola. A teraz na spravodlivé potrestanie vinníčok Sebinkovej smrti využijeme všetky dostupné možnosti. Ak neuspejeme na okresnom súde, odvoláme sa na kraj, a ani tam tak na Najvyšší súd a ak ani tam, tak sa obrátime na medzinárodné súdy, pretože to, čo spravili Sebastiánkovi, teda že ho svojou nezodpovednosťou zabili, musí byť potrestané,“ varí jasne babka Kaja.

Zvrat v prípade mŕtvej Dianky (†1,5): Polícia z jej smrti obvinila primára!

Akýkoľvek trest pre vinníčky tragédie mamine jej milované dieťa nevráti
: Sebastiánkova (†3) babka Kaja a krstný otec Niki pri vchode do nitrianskej nemocnice a s transparentom v ruke dávali najavo, o čo im v prípade smrti malého chlapčeka ide. Autor: Jozef Uhlárik st.

Štvrté výročie Sebastiánkovej smrti nesie ťažko aj jeho mamina Dominika, ktorá si spolu s manželom zmenila priezvisko na Sebastiánková, aby si tak navždy pripomínala svojho milovaného chlapčeka. „V týchto dňoch som v takom strašnom stave, že stále plačem, pretože je to pre mňa také, akoby sa to stalo iba včera,“ priznáva Dominika, ktorá by mala o pár dní opäť priviesť na svet dieťa. Na konci októbra sa musela na súde pozerať do očí dvom lekárkam, ktoré podľa nej mali najväčší podiel na smrti jej milovaného prvorodeného synčeka.

„Cítila som veľkú bezmocnosť aj zlosť, hoci presne opísať moje pocity sa asi ani nedá, na druhej strane som vďačná za tú možnosť, že sme vinníčky dostali pred súd, pretože veľa podobných prípadov sa pred súd vôbec nedostane. Viem však, že nech dostanú akýkoľvek trest tak žiadny nebude spravodlivý, lebo život môjmu Sebastiánkovi už nič nevráti,“ vraví Sebinkova mamina, ktorá by mala v stredu vypovedať pred súdom. „Toto si ani nedokážem predstaviť. Vracať sa naspäť k tej obrovskej tragédii bude pre mňa mimoriadne ťažké,“ netají Dominika, ktorej robí radosť dcérka Elis, ktorá sa narodila iba dva mesiace po smrti svojho bračeka Sebastiánka.

„Nemocniciam dali pokutu. Za smrť synčeka som ale napokon vinná ja!“ plače zúfalá mama

Novonarodená dcérka Elis zachránila mame, ktorej sa už nechcelo žiť, jej život
Elis svojho bračeka Sebastiánka každý deň spomína a každý deň o ňom hovorí akoby bol stále s ňou a ich rodičmi. Zdroj: Archív Domika Sebinková

Práve ona bola tá, ktorá pomohla mamine prekonať najhoršie chvíle jej života. „Tým, že sa narodila mi vlastne zachránila život, pretože človek, ktorému zomrie jeho milované malé dieťa ani nechce žiť. Ona mi dala silu žiť a zostať tu pre ňu a starať sa o ňu. Hoci Sebinka nikdy nevidela tak ho každý deň spomína a každý deň o ňom hovorí akoby tu s nami bol. Aj keď ho nikdy nestretla, tak ho veľmi vníma,“ prezradila Sebastiánkova mama na záver. Prokurátor obžaloval lekárky Silvia L., Silvia M. a zdravotné sestry Mariannu H. a Ingrid S. z prečinu usmrtenia.

Všetky štyri sa vyjadrili, že vinu na Sebastiánkovej smrti necítia, hoci prokurátor ich viní z toho, že nezabezpečili riadny lekársky postup pri liečení a tiež z nesprávnej liečby a odbornej starostlivosti už od jeho prijatia. „Všetky porušili povinnosti vyplývajúce im z postavenia v ich zamestnaní,“ uviedol v obžalobe prokurátor. „Počúvať, ako sa niekto, kto sa staral o vaše dieťa, ktorého výsledkom liečby je jeho smrť, sa cíti byť nevinný, je niečo nenormálne. Oni sa tvária akoby sa on sám rozhodol zomrieť. Je to pre mňa strašne, strašne ťažké,“ priznala na súde Dominika.

Smutný príbeh: Adamko najskôr v nemocnici takmer vykrvácal, po oživení skončil v kóme!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info