HLAVNÝ DENNÍK
PORADŇA

Ako nedostatok sexu ohrozuje zdravie žien

Ilustračné foto / Pixabay

O problémoch žien, ktoré majú dlhodobý nedostatok sexu, nájdete na internete veľa nezmyselných tvrdení. Ide teórie, ktoré bežná prax gynekológov úplne nepotvrdzuje a logicky neexistujú ani žiadne vedecké štúdie, ktoré by podobné tvrdenia objektívne dokazovali, píše portál Novinky.cz.

Čo sa teda naozaj deje s telom žien a s ich intímnymi partiami, keď sexuálne zaháľajú dlhé mesiace a niekedy aj roky? Napriek vžitým predstavám o ich úpadku sa nič zásadné neodohráva. Aspoň po telesnej stránke. Zvlášť keď ich telo produkuje dostatok ženských pohlavných hormónov, ktoré majú zásadný vplyv na kondíciu intímnych partií.

Je pravdou, že uspokojovanie sexuálneho pudu patrí k základným ľudským potrebám. Na rozdiel od kyslíka, vody a potravy však nie je sex pre život úplne nevyhnutný. A keď ženy alebo muži musia z nejakého dôvodu sexuálne abstinovať, predstavuje to pre ich telo nepríjemnosť, ale nie zdravotné riziko.

Je fakt, že bez partnerského sexu prepadajú niektorí ľudia častejšie zlým náladám. Najmä ženy môžu viac bojovať s pocitmi smútku alebo samoty, a tie citlivejšie napríklad aj zvýšenej úzkosti. Skutočnosť, že sa im nedarí zohnať žiaduceho partnera, ich ľahko dovedie k frustrácii, prípadne im naburáva sebavedomie.

Nemáte náladu na sex? Vyskúšajte si týchto šesť sexi aktivít!

Keď pauza trvá dlho

Keď sexuálna pauza trvá dlho, myšlienky na sex sa z mysli žien postupne vytrácajú. Tomuto procesu niekedy predchádzajú kratšie fázy spontánneho erotického vzrušenia, ku ktorému dochádza vo fantáziách a snoch. Teda stav, ktorý je zdrojom nepokoja a túžby po sexe. Po ňom však nasleduje fáza života, v ktorej sa erotické témy objavujú v mysli zvyčajne len zriedkavo a bez väčšej naliehavosti.

O tom, že niektoré ženy dokážu žiť dlhé roky bez partnerského sexu, svedčia napokon aj dlhodobé skúsenosti príslušníčok náboženských rádov, ktoré svoj život zasvätili službe Bohu, teda celibátu.

Lekári sledovali niekoľko skupín sestier a na základe zhromaždených faktov skonštatovali, že u nich sexuálna abstinencia nevyvolávala žiadne zdravotné riziká. Naopak, niektoré ženské choroby sa im takmer vyhýbali. Platí to napríklad o gynekologických nádoroch. Ich častým spúšťačom je napríklad ľudský papilomavírus (HPV). Šíri sa pohlavným stykom. Mladé dievčatá zvyčajne infikuje týmto vírusom starší „skúsenejší“ partner, pokiaľ proti nemu nie sú očkované.

Masturbácia ako riešenie

Vráťme sa k bežnej populácii. Ženy, ktoré dlhodobo nemôžu uspokojovať svoje sexuálne potreby spoločne s partnerom, by mali pravidelne aspoň masturbovať. Zostávajú tak lepšie pripravené na prípadný sex v dvojici. Moderná medicína už našťastie dávno opustila svoje niekdajšie názory o tom, že onanovanie, alebo – ako sa tiež hovorievalo – samohana, je nebezpečné, prípadne že môže byť zdrojom všemožných problémov.

Dnes lekári ženám naopak vysvetľujú, že pre nich masturbácia môže byť prospešná, a to z mnohých dôvodov. Je to určitá forma náhradnej aktivity, cvičenia a tréningu. Vďaka nej sa lepšie zorientujú vo svojich telesných pocitoch a rad vecí si prakticky nacvičia. Majú potom väčšiu šancu dosiahnuť uspokojenie aj v prípadnom styku s mužom. Navyše ich pohlavné orgány bývajú vďaka pravidelnej sexuálnej aktivite v lepšej kondícii.

Ako na spokojný vzťah? Pestujte si s partnerom emočnú intimitu

Rozdiely v priebehu menopauzy

To, ako je pohlavný styk dôležitý, vidia napokon aj gynekológovia u žien v prechode, u ktorých sa objavujú ťažkosti spôsobené úbytkom pohlavných hormónov. Tie, ktoré sa neprestávajú milovať s partnerom a riešia problémy s horším zvlhčením vagíny pomocou neveľkých dávok hormónov alebo aspoň dostatočného množstva lubrikantu, majú pošvové sliznice v lepšom stave než tie, ktoré na intímny život rezignovali.

Po dlhej sexuálnej pauze sa ženy môžu stretnúť skôr s problémami psychického a emocionálneho rázu. Ak sa milujú po niekoľkomesačnej alebo niekoľkoročnej odmlke, ľahko sa cítia nesvoje a neisté. Preto je pre nich dôležité, aby partner neponáhľal a venoval sa predohre. Môže im trvať o niečo dlhšie, než dosiahnu potrebného vzrušenia, a teda aj zvlhčenia pošvy. Dôležitú úlohu v tom zohráva citlivý prístup partnera a príjemné, nežné dotyky, zďaleka nie len na erotogénnych zónach.

Keď sa ženy milujú po dlhej abstinencii, mávajú neraz pochybnosti o sebe samých, ale aj o tom, ako nahé vyzerajú a ako sa partnerovi páčia. Veľmi často im chýba potrebné sebavedomie a môžu mať aj určité problémy s tým, aby sa uvoľnili a svojmu partnerovi následne oddali.

Stráca váš partner chuť na sex? Poznáme možné dôvody

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info