fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

S týmto zrejme nepočítal: Jaroslav Haščák prežije tohtoročné Vianoce vo väzbe!

Jaroslav Haščák / Fotokoláž (via TASR)

Jedným z prominentných obyvateľov slovenských väzníc je aj Jaroslav Haščák. Finančník a milionár si určite nemyslel, že najkrajšie sviatky roka strávi za mrežami.

Hromada právnikov, ktorí Jaroslava Haščáka zastupujú, sa spolu s ním nádejala, že vianočné sviatky strávi v kruhu najbližších, lenže nestane sa tak Obvinený spolumajiteľ finančnej skupiny Penta strávi Vianoce vo väzbe. Dôvodom je, že Najvyšší súd bude o jeho odvolaní voči vzatiu do väzby rozhodovať až po sviatkoch, v pondelok 28. decembra. Pre portál tvnoviny.sk to potvrdil advokát Martin Škubla z kancelária Škubla & Partneri s.r.o.

Väzobné stíhanie finančníka je nezákonné a neopodstatnené

Haščáka poslala do väzby sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská 4. decembra keď vyhovela návrhu prokurátora. Spolu s ním v ten istý deň putovala za mreže aj Dana Arpášová. Haščáka policajný vyšetrovateľ obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Po zadržaní elitnými policajtami z NAKA a noci strávenej v cele sa Haščák následne vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente, svoje obvinenia však stále odmieta a mieni sa voči nim brániť. Polícia vzniesla obvinenia súvisiace s kauzou Gorila celkovo voči trom osobám.

Právni zástupcovia Martin Škubla a Lukáš Trojan vydali vyhlásenie, podľa ktorého je väzobné stíhanie ich mandanta nezákonné a neopodstatnené. Trestné stíhanie hodnotí Trojan ako účelový pokus o kriminalizáciu štandardných obchodných vzťahov. Advokáti navyše upozorňujú na tri argumenty voči väzbe a podľa nich dochádza k zneužívaniu inštitútov trestného konania. „Účelové vylákanie Jaroslava H. na výsluch v nesúvisiacej trestnej veci, jeho následné zadržanie a realizácia prehliadky priestorov spoločnosti Penta s nasadením Lynx Commanda boli absolútne neprimerané,“ konštatujú Haščákovi právni zástupcovia a zároveň dodávajú, že ich mandant je v kolúznej väzbe bezdôvodne.

Aké Vianoce čakajú Haščáka, Gašpara, či Jankovskú za mrežami? Čo budú jesť na Štedrý večer?

Haščákove možné ovplyvňovanie svedkov cez médiá je bizarné

Finančníkovi obhajcovia poukazujú aj na tú skutočnosť, že prípad prokurátora Dušana Kováčika nemá s prípadom a väzbou ich klienta žiadnu súvislosť. Súd podľa nich umelo prepojil tieto prípady, pričom nepoukázal na žiadny dôkaz, ktorý by vysvetlil prienik káuz a údajné ovplyvňovanie svedkov prostredníctvom médií označujú za bizarné zdôvodnenie zo strany súdu. „Vplyv Jaroslava H. a skupiny Penta na to, akým spôsobom slovenské médiá interpretujú kauzu Gorila, bol preukázateľne zanedbateľný, keďže drvivá väčšina mediálnych výstupov k tejto kauze bola pre Jaroslav H. negatívna,“ tvrdia advokáti a dodávajú, že uplatňovanie slobody prejavu nemôže byť dôvodom väzby, uvádza v závere portál tvnoviny.sk.

Haščákovi obhájcovia: Uvalenie väzby je bezprecedentné porušenie princípov spravodlivého procesu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info