HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Talianska Etna znovu vybuchla

Sopka Etna na talianskom ostrove Sicília vytvára lávové fontány / TASR
V nedeľu v noci vybuchla sicílska sopka Etna. Začala produkovať horiace lávové fontány a do výšky stoviek metrov vypúšťala ohnivé trosky. To všetko obklopoval hustý oblak popola a dymu, informuje portál RT.

Sopka s výškou 3 329 metrov, ktorá je najväčšou v Európe a po havajskej sopke Kilauea sa považuje za druhú najaktívnejšiu na svete, vybuchla v nedeľu o 21:20 miestneho času po zemetrasení o sile 2,7 stupňa. V oblasti sa za posledných 24 hodín zaznamenalo 17 otrasov.

Počiatočná intenzita výbuchu sa zvýšila zo strednej na vysokú. Prívaly lávy totiž občas vystrelili 100 metrov do výšky a oblaky popola dosiahli až päť kilometrov na stredomorskú oblohu. Etna je zhruba 2,5-krát vyššia ako neslávne známa sopka Vezuv neďaleko Neapola, takže nie je prekvapujúce, že počiatočný výbuch zaznel v celej Kalábrii na talianskej pevnine.

Na pobreží Kaspického mora sa objavilo niekoľko stoviek mŕtvych tuleňov a nikto nevie prečo (VIDEO)

Sopka leží na vrchole švu medzi africkou a euroázijskou tektonickou platňou, čo ju robí obzvlášť aktívnou. Pri silnej erupcii 16. marca 2017 bolo zranených desať ľudí.

Sopka má talent na prerušenie vianočného obdobia. Aj erupcia v roku 2018 pokrýva mestá a dediny v okolí. Vždy, keď sa Etna prebudí, musí sa uzavrieť miestne letisko Catania.

Paríž dostal pokutu 90 tisíc eur za príliš veľa žien vo vedúcich funkciách

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info