fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Vražda Jána Kuciaka (†27) a Martiny Kušnírovej (†27) mieri na Najvyšší súd. Usvedčí Kočnera a Zsuszovú?

Kočner a Zsuzsová. FOTO - TASR/ Koláž Redakcia HD

Azda najsledovanejší proces na Slovensku bude mať ďalšie pokračovanie. Po Špecializovanom trestnom súde a odvolaní prokurátora i právnych zástupcov zavraždenej dvojice je teraz na ťahu Najvyšší súd.

V prípade dvojnásobnej vraždy Jána Kuciaka (†27) a Martiny Kušnírovej (†27) Špecializovaný trestný súd v Pezinku 3. septembra šokujúco rozhodol tak, že Mariana Kočnera aj Alenu Zsuzsovú neuznal vinnými z objednávky brutálnej vraždy a spod obžaloby ich oslobodil. Voči verdiktu sa však odvolali nielen prokurátor, ale aj právni zástupcovia pozostalých. Prípad sa tak presunul na Najvyšší súd, informuje portál noviny.sk.

Kočner je vinný len z nedovoleného ozbrojovania
Marián Kočner / TASR

Podľa verdiktu Špecializovaného trestného súdu neexistovalo na uznanie ich viny dostatok dôkazov. Za vinného uznal iba Tomáša Szabóa, ktorý je vinný aj z vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016 a za tieto skutky mu súd uložil trest 25 rokov väzenia. Na Najvyššom súde bude teda o odvolaní rozhodovať senát 2T, ktorého členmi sú v súčasnosti sudcovia Martin Piovartsy, Peter Paluda a Dana Wänkeová. „Členovia senátu po základnom oboznámení sa so spisom zvážia prípadné oznámenie zaujatosti, a preto sa zloženie senátu môže ešte zmeniť,“ informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Súd uznal Mariana Kočnera za vinného iba z nedovoleného ozbrojovania v súvislosti s nábojmi, ktoré u neho zaistili pri jednej z domových prehliadok. Za uvedený skutok mu súd uložil peňažný trest 5-tisíc eur, obžalovaný sa k nemu priznal na začiatku procesu. Tomáš Szabó je takisto vinný pre rovnaký skutok, konkrétne pre zadováženie zbraní na vraždu Kuciaka a Molnára a tiež pre neoprávnenú držbu munície. Vinný je tiež z porušovania domovej slobody. Verdikt súdu nie je právoplatný. Prokurátor podal na mieste odvolanie proti oslobodeniu Kočnera a Zsuzsovej. Kočner sa podania odvolania vzdal a ostatní obžalovaní sa môžu vyjadriť v zákonnej lehote.

Kočner sa z väzby len tak ľahko nedostane, vraví odborníčka na trestné právo

Na uznanie viny vraj neexistovalo dostatok dôkazov
Alena Zsuzsová sa čerstvého vzduchu na slobode zrejme tak skoro nenadýchne. Zdroj: TASR

Podľa verdiktu súdu neexistovalo na uznanie viny Kočnera a Zsuzsovej dostatok dôkazov. Obžaloba v prípade Mariana Kočnera postavila podľa rozsudku vinu na nepriamych dôkazoch. Na ich základe ale súd nemohol konštatovať vinu bez pochybností, ktoré by úplne vylučovali iný scenár. Súd však skonštatoval, že v prípade vraždy Kuciaka nebola príčinou jeho vraždy iná okolnosť ako jeho práca. „Existencia samotného motívu na preukázanie viny nestačí,“ povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová a dodala, že v tejto súvislosti je potrebné preukázať aj protiprávne konanie. To však v prípade Mariana Kočnera ani Aleny Zsuzsovej dokázané nebolo.

Podľa rozsudku údajne neexistuje dôkaz o tom, že by Alena Zsuzsová odovzdala Zoltánovi Andruskóovi, a ten ďalej vykonávateľom vraždy, fotografie, ktoré vznikli sledovaním Kuciaka tímom Petra Tótha. Súd sa teda stotožnil s tvrdením obhajoby, že vykonávatelia mohli pri identifikácii Kuciaka využiť iné fotografie ako tie, ktoré boli zhotovené pre Kočnera. Súd tiež podľa verdiktu nemôže vyvodzovať zodpovednosť na základe komunikácie z aplikácie Threema, ktorá bola vedená vo frázach a šifrách. „Nemožno vykladať komunikáciu, ktorá nemá exaktný význam,” uviedla predsedníčka senátu na komunikáciu o „snehu alebo vypadávaní zubov”, ktorým prokuratúra pripisovala skrytý význam.

Médiá opäť kryjú babrákov a rýchlo hľadajú vinníkov Kočnerovej slobody

Súd mal pochybnosti aj o svedectve „kajúcnika“ Andruskóa
Zoltán Andruskó / Facebook @Zoltán Andruskó)

Z rozsudku je tiež zrejmé, že existujú pochybnosti vo veci vyplatenia odmeny za Kuciakovu vraždu zo strany Kočnera, keďže páchatelia nedodržali pôvodnú dohodu uniesť Kuciaka tak, aby sa jeho telo nenašlo. Rozsudok tiež konštatuje pochybnosti o svedkovi Zoltánovi Andruskóovi, ktorý výpoveď „zobchodoval za osobné výhody”. Výpovede „svedkov kajúcnikov” totiž podľa súdu môžu byť z princípu predmetom manipulácie. Výpoveď Andruskóa je pritom jedinou, ktorá usvedčuje Alenu Zsuzsovú z účasti na skutku.

Vykonané dokazovanie, naopak, podľa súdu preukázalo účasť Tomáša Szabóa. na vražde Jána Kuciaka ako aj Petra Molnára. Podľa podanej obžaloby bol práve on iniciátorom prepadu domu kolárovského podnikateľa v decembri 2016 a v kauze vraždy Kuciaka prijal objednávku od Zoltána Andruskóa. „Obžalovaný bol v rámci organizovanej skupiny zaradený na pracovnú funkciu vykonávateľa,“ uviedla predsedníčka senátu Ružena Sabová v súvislosti s vraždou novinára.

Žiadnu vraždu som si neobjednal, nemám s tým vôbec nič spoločné, tvrdí Kočner

Kočner aj Zsuzsová sú obžalovaní aj z iných závažných skutkov
Kočner a Zsuzsová. FOTO – TASR/ Koláž Redakcia HD

Podľa verdiktu Špecializovaného trestného súdu by Tomáš Szabó mal rodičom Jána Kuciaka vyplatiť nemajetkovú ujmu vo výške 70-tisíc eur pre každého z nich a tiež má zaplatiť 40-tisíc eur sestre Petra Molnára. V súvislosti s vraždou Kuciaka boli už skôr právoplatne odsúdení práve Zoltán Andruskó ako aj Miroslav Marček, ktorý priznal, že zastrelil Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, a zároveň sa priznal aj k vražde Molnára.

Oslobodenie Kočnera v tejto trestnej veci nemá vplyv na jeho pobyt vo väzbe, pretože bol do nej vzatý v rámci vyšetrovania kauzy zmeniek televízie Markíza. V prípade Zsuzsovej vydal súd v súvislosti s oslobodzujúcim rozsudkom pokyn na jej prepustenie z väzby, ktorý následne odfaxovali do väzenského ústavu v Leopoldove, kde sa obžalovaná momentálne nachádza. Môže však byť do nej opätovne vzatá pre iné prípady, v ktorých čelí trestnému stíhaniu, a to napríklad v kauze vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Dajú ešte dohromady vyšetrovací tím Kuciak?

Dočasný policajný prezident Peter Kovařík si už dal predložiť materiál, ktorý súvisel s rozpustením tímu „Kuciak“. Pred podaním obžaloby vyšetrovací tím postupne vylučoval jednotlivé podozrenia aby sa na nich aktívne pracovalo. V čase podania obžaloby už nemal mať tím praktickú náplň práce, a preto bol 22. októbra 2019 rozpustený členovia aj s vedúcim posilnili tím „Novinár“ aby práca kontinuálne a bez prieťahov pokračovala, informuje v závere TV JOJ.

Kočner sa pokúšal získať vplyv na viacero elitných policajtov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info