HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Nepochopiteľná smrť Ninky (†6) má po siedmich rokoch krásne, ba až mystické pokračovanie

Ľubomír s Danou chodia k hrobu Ninky aj s ich staršou dcérou Bibiankou. Zdroj: Archív Ľubomír Chuchcel

Obrovský žiaľ a smútok po rokoch bojov s nemocnicou a súdmi vystriedala v rodine malej Ninky opäť radosť zo života. Priniesol im ju osvojený chlapček Miško.

Rodine Chuchelovcov z Prejty sa po smrti ich mladšej dcérky Ninky (†6) pred šiestimi rokmi doslova zrútil svet. Najtragickejšie dni sa pre rodičov, a najmä ich malú Ninku, začali iba tri týždne pred jej narodeninami. Dievčatko dostalo obyčajnú črevnú chrípku, pre ktorú ju hospitalizovali v trenčianskej nemocnici. Zlom v ich životoch nastal 10. októbra 2013, keď sa Ninka vrátila zo školy a opäť cítila bolenie bruška a črevnú virózu. Chodením po rozličných lekároch a vyšetreniach strávila takmer týždeň. Do trenčianskej nemocnice ju napokon prijali 16. októbra, lenže liečba tam nebola taká, akú potrebovala, a tak svoj boj o život na druhý deň v Bratislave prehrala.

Smrť v náručí rodičov
Na Vianoce v roku 2010 bola Ninka (druhá zľava) ešte plná zdravia pri stromčeku sa spolu so svojou staršou sestrou Bibiankou aj s obidvomi rodičmi tešili z darčekov. Archív Ľubomír Chuchel

Ninka zomrela doslova rodičom v náručí a tí sa preto prakticky od pohrebu venovali nielen dokazovaniu, že za jej nezmyselnú smrť nesú najväčší diel viny zdravotníci v trenčianskej nemocnici, ale zbieraniu dôkazov, pretože isté osoby nemali záujem aby sa celý smutný prípad náležite vyšetril. Doslova šok ale rodičia zažili keď sa dozvedeli, že sa ocitli sami v pozícii obvinených. „Policajti nás riešili v super rýchlom konaní za to, že právny zástupca jednej z lekárok odfotil na internete príspevok vyjadrujúci iba moje pocity zúfalstva, že keby som celú vec zobral pred šiestimi rokmi do vlastných rúk, už by som bol z basy doma. Spolu s pálením kahancov to ukázal vyšetrovateľovi s tvrdením, že jeho klientku prenasledujem, a ten na nás vzniesol obvinenie za nebezpečné vyhrážanie a prenasledovanie,“ opísal Ninkin otec Ľubomír pre neho doslova neuveriteľný príbeh.

Šokujúce skúsenosti mamičiek z personálu detského oddelenia nitrianskej nemocnice. Zhodujú sa: „Toto už nikdy viac!“

Obvinili dve lekárky
Polícia začala lekárky Janu B. a Silviu S. trestne stíhať za prečin usmrtenia 15. októbra 2018. Autor Jozef Uhlárik st.

Polícia začala lekárky Janu B. a Silviu S. trestne stíhať za prečin usmrtenia 15. októbra 2018, ktoré by si mohli vypočuť verdikt súdu už čoskoro. Rodičia sa ale na súde dozvedeli pre nich šokujúcu novinku. „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý mal objektívne prešetriť postup lekárov, vydal zmanipulovaný posudok. Jednoducho v ňom zamlčal to najdôležitejšie, a to, že keby lekári podali Ninke antibiotiká hneď, a nie až keď už bolo neskoro, tak mohla žiť. Od života ju vlastne delila jediná dávka antibiotík,“ vraví smutne Ninkin otec, pre ktorého bolo hrozné počuť, že stačila infúzia a antibiotiká a ich milované dievčatko mohlo žiť.

Začal sa súdny proces za smrť Sebastiánka (†3). Obvinené lekárky tvrdia: „Sme nevinné!“

V správe ÚDZS klamal
Ľubomír Chuchel sa pri rozprávaní o zbytočnej a najmä nepochopiteľnej smrti jeho milovanej Ninky neubránil slzám. Autor Jozef Uhlárik st.

Nepochopiteľných a zvláštnych vecí v celom smutnom prípade, ktorý pojednáva nová sudkyňa, je viac, našťastie sa všetky pomaly vyplavujú na povrch. „Zistili sme, že úrad, na ktorý sa všetci ľudia pozerajú s nádejou, nielenže nám zamlčal najdôležitejšie skutočnosti, ale do pitevných protokolov neuviedol správne ani Ninkinu príčinu úmrtia,“ pridáva so slzami očiach Ľubomír. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou síce vo svojom protokole najskôr uviedol, že nemocnica v ničom nepochybila, lenže ako sa ukázalo, nebola to pravda. „Oni v ňom jednoducho zamlčali dôležité skutočnosti, čo priznala na zatiaľ poslednom súdnom pojednávaní aj samotná pracovníčka úradu,“ vraví smutne Ninkina mama Daniela.

„Vypracovali sme už tri znalecké posudky a teraz pracujeme na ďalšom, žiaľ, nie je možné zverejniť ich obsah, lebo sme viazaní mlčanlivosťou,“ skonštatoval Norbert Moravanský, hlavný konzultant spoločnosti Forensic, ktorá sa zaoberá forenznými medicínskymi expertízami. Chuchelovci nechápu nielen to, prečo dal vyšetrovateľ vykonať Forensicu už štvrtý posudok, ale rovnako ani to, prečo im od začiatku trenčianska nemocnica tvrdila, že Ninku previezli na detskú JIS-ku, keď také oddelenie tam ani nemajú, čo oni sami zistili až po šiestich rokoch.

Zvrat v prípade mŕtvej Dianky (†1,5): Polícia z jej smrti obvinila primára!

Bola to bratská súhra?
Riaditeľom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Trenčíne je Zdenko Doktor a advokátom trenčianskej nemocnice bol Marek Doktor,“ ukazuje Ľubomír Chuchel. Autor Jozef Uhlárik st.

Na poslednom súdnom pojednávaní, v ktorom sa riešila výška nemajetkovej ujmy za Ninkinu smrť, advokátka Chuchelovcov vyvrátila jediný argument nemocnice kde sa snažila v celom prípade zbaviť viny, teda že protokoly ÚDZS nie sú napísané pravdivo. Zarážajúco v tejto chvíli vyznieva aj fakt, že keďže dal ÚDZS vyjadrenie v prospech nemocnice, neudelil jej ani žiadnu pokutu! A tú jej nemôže udeliť ani spätne pri svetle nových skutočností, teda že nemocnica je za Ninkinu smrť predsa len vinná. „Fakt, že v trenčianskej nemocnici je čosi riadne prehnité svedčí aj to, že minister Krajčí odvolal jej riaditeľa a celé vedenie za prelievaní peňazí. A medzi tými, ktorí sa na tom podieľali je aj právnik Marek Doktor, ktorý zastupuje nemocnicu. No a riaditeľ ÚDZS v Trenčíne, ktorý v tej naše veci vypracovával posudok, je Zdenko Doktor, bratom pána advokáta,“ prezradil viac ako zaujímavú skutočnosť Ľubomír Chuchel.

Smutný príbeh nebohého Mareka. Môže za jeho smrť zlá zdravotná starostlivosť alebo COVID-19?

Neuveriteľná hra čísiel
Chuchelovcom vrátil úsmev na tváre a radosť zo života malý Miško, ktorého si osvojili z detského domova. Dana aj Ľubomír veria, že im ho z neba vybrala ich mŕtva dcéra Ninka. Autor Jozef Uhlárik st.

Chuchelovci v súčasnosti prežívajú opäť krásne obdobie, pretože už rok majú doma dvojročného Miška, ktorého si osvojili z detského domova. Úrady nám ho prisúdili 16. októbra 2019, teda presne v deň, keď do nemocnice šesť rokov pretým prijali Ninku, ktorá sa odtiaľ už živá nevrátila. Symbolické bolo aj to, že z domova sme si ho vzali dva dni pred 18. výročím našej svadby, takže sme ho dostali od Ninky ako dar,“ vraví s úsmevom na perách Ľubomír. „Všetci traja, aj so staršou dcérkou Bibiankou, sme ním dostali do života nový impulz a chuť. Poslala nám ho naša Ninka, ktorá s ním, žiaľ, byť nemôže, hoci vždy si takéto niečo želala,“ vraví so slzami dojatia Ľubomír.

S Miškom sa ale spája zaujímavá hra dátumov. „Ninka zomrela 17. 10. 2013 a deň predtým, 16. 10. sme ju viezli do nemocnice naposledy. Súdne opatrenie o jeho zverení nám bolo vystavené 16. 10. 2019 a tento rok, 17. 10. bude mať podľa najbližšieho voľného termínu kňaza krstiny. To nemôže byť náhoda a my veríme, že nám ho ako náhradu za seba poslala naša Ninka, ktorá si to celé riadi z nebíčka a dáva odtiaľ na nás pozor. Ľúbime ho ale z celého srdca a veríme, že sa u nás má dobre, že je šťastný, a že sme mu nahradili lásku rodičov, ktorú od narodenia nepoznal,“ prezradil opäť usmiaty Ninkin otec. S dátumom 17.10. sa však u Chuchelovcov spája aj smútok, pretože v ňom majú hneď niekoľko úmrtí: v roku 2007 v tento deň zomrel Ľubomírov otec Václav, v roku 2013 milovaná dcérka Ninka a v roku 2015 krstný otec Marián. Číslicu 17 ako deň úmrtia má v dátume úmrtia aj Ľubomírov svokor Marián, ktorý zomrel 17.4.2011.

Otrasné: Otec tyran malého Martinka (5) chce ísť na slobodu. Chlapčekovi vraj neublížil

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info