HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

EXKLUZÍVNE: Smrť Adamka (†11) vyvoláva veľké otázniky. Užialení rodičia chcú poznať pravdu

Adamko (†11) mal síce boľavé srdiečko, ale obrovskú chuť žiť. Teraz už len zostane v spomienkach svojich najbližších. Autor Jozef Uhlárik st.

Zostali im len oči pre žiaľ a neskutočná bolesť na srdci. Práve pre choré srdiečko zomrel drveným rodičom ich milovaný syn.

Prečo? Táto otázka asi najviac rezonuje v mysliach rodičov Adamka (†11) z Dolnej Stredy, ktorý nečakane zomrel pondelok 5. októbra približne hodinu pred polnocou v galantskej nemocnici. Otázka je o to bolestnejšia, pretože keď od neho jeho mama Jana odchádzala, nič nenasvedčovalo takému veľmi smutnému koncu.

Operáciu odložili pre koronu?
Pietne miesto a papiere, v ktorých je napísaný priebeh Adamovho pobytu a jeho choroby v galantskej nemocnici či pitevná správa, to sú veci, na ktoré sa Jana pozerá s bôľom na srdci. Autor Jozef Uhlárik st.

Adamkovi lekári zistili srdcovú vadu krátko po narodení a už druhý deň musel byť hospitalizovaní v nemocnici na bratislavských Kramároch. „Spravili mu tam balónikovú, teda perkutánnu mitrálnu valvuloplastiku, ktorá dopadla dobre a mala byť iba dočasná. Ako štvorročný bol na plastike aortálnej chlopne, čo tiež dopadlo dobre. Vedeli sme, že je to iba dočasné a za nejaký čas ho čaká ďalšia operácia,“ spomína na Adamkove trampoty so srdiečkom v detstve. Čas na jeho operáciu prišiel v januári tohto roka, keď v Bratislave rodičom lekári oznámili, že majú čakať na telefonát kedy ho zoperujú. „Čakali sme mesiac, dva, tri, päť, no stále nič. Rozhodli sme sa tam teda zavolať, či odsúvanie operácie nesúvisí s koronavírusom, no doktorka nám povedala, že ešte má čas. Uplynula však asi hodia keď nám volal naspäť, že bola korona, takže ho neriešili, ale že môžeme s ním prísť na kontrolu. Bolo to v júni, a na nej mu zistili nejaký problém,“ vracia sa mama na začiatok leta.

Smrť Ivana († 30) z nitrianskej nemocnice konečne pred súdom. Rodina požaduje miliónové odškodné

Rodičom dali lekári na výber
Takáto šťastná Adamova rodinka bez neho už nikdy nebude. Zdroj: Archív Adam Šándor

Šťastie sa napokon na chlapca usmialo až v septembri, keď im telefonovali z bratislavského kardiocentra, že pán primár ho bude pätnásteho operovať. „Musím povedať, že prístup aj starostlivosť lekárov i personálu boli skvelé, a aj operácia podľa nich dopadla dobre. Nechápali sme len jedno, prečo sa nás pred ňou pýtali, ktorý z dvoch variantov operácie by sme si vybrali, akoby my sme boli kardiologici. Napokon, aj po porade s našou kardiologičkou sme to predsa len nechali na nich. Voperovali mu napokon umelú chlopňu, čo vraj malo byť už natrvalo,“ pridáva chlapcov otec Adam. Keďže všetko bolo v poriadku, chlapca po ôsmich dňoch v nemocnici prepustili domov s tým, že ďalší mesiac má byť doma a 23. 10. má prísť do Bratislavy na kontrolu, no tej sa Adamko, žiaľ, už nedožil.

Začal sa súdny proces za smrť Sebastiánka (†3). Obvinené lekárky tvrdia: „Sme nevinné!“

Ťažké srdce na zdravotníkov
Slzám sa pri rozprávaní o synovi Adamkovi neubránil ani jeho otec Adam. Autor Jozef Uhlárik st.

Doma so synom chodili rodičia do Trnavy na kontrolu a všetko bolo v poriadku. „Po týždni aj lekárka skonštatovala, že je to dobré. Až prišiel osudný pondelok 5. októbra a s ním je nevoľnosť,“ spomína so slzami v očiach mama Jana na chvíle, ktoré navždy ovplyvnili ich životy. „Bolo okolo piatej ráno keď nevedel poriadne dýchať, bol celý spotený a sťažoval sa na veľké bolesti pri pravej lopatke. Zavolala som teda hneď záchranku, ktorá našťastie prišla naozaj rýchlo. Povedali mi, že ho prevezú na detské oddelenie do Galanty, kde napokon okolo polnoci aj zomrel,“ vraví užialená mama. Rodičia majú ťažké srdce na personál v galantskej nemocnici, ktorý vraj neurobil všetko pre to, aby Adama previezli do Bratislavy, kde by ho, podľa nich určite zachránili. „V Galante nemajú detské kardio, takže ako mu tam chceli pomôcť? A keď už videli ako mu je zle, prečo jeho stav nekonzultovali s kardiológmi, aj s tými v Bratislave, respektíve prečo ho nenaložili do sanitky alebo helikoptéry a urýchlene ho tam nepreviezli,“ vraví zronený otec so slzami v očiach.

Zvrat v prípade mŕtvej Dianky (†1,5): Polícia z jej smrti obvinila primára!

Posledné slová cez videočet
Adamko mal problémy so srdiečkom od narodenia. Osudným sa mu stal prasknutý steh po operáciu chlopne. Zdroj: Archív Adam Šándor

Adamko sa síce mamy pýta, kedy ho prevezú do Bratislavy, lenže jeho stav sa zlepšil, a tak jeho mamu podvečer poslali domov s tým, že syn sa má relatívne dobre, a že sa tam o neho postarajú. „Verila som, že nás do tej Bratislavy predsa len prevezú, no nestalo sa. Večer, ako sme s ním cez videočet volali povedal, že mu je zle, a že ho pri pravej lopatke bolí a pichá, že nevládze zavolať ani na sestričku. To bolo naposledy čo sme s ho videli živého, lebo vzápätí sme počuli ako na neho sestrička volá, aby si ľahol na bok, že ho to prestane bolieť. Plakal a posledné, čo sme videli bolo ako sa ukladal na bok, lebo potom vypol telefón. O pol jednej ráno mám volali, že sa mu prudko pohoršilo, že skolaboval, a že ho už vyše hodiny a pol resuscitujú. Prirodzene sme tam hneď leteli, no po našom príchode bol už prikrytý plachtou a mŕtvy. Volal som, aby mu pomohli, aby mu zapli prístroje nech žije, my ho chceme živého. Povedali nám, že už to nepôjde, že mu náhle zlyhalo srdiečko. Od zúfalstva sme takmer umreli aj my,“ pridáva Adam a zadúša sa plačom pri spomienke na to ako našli ich milovaného syna.

Smutný príbeh nebohého Mareka. Môže za jeho smrť zlá zdravotná starostlivosť alebo COVID-19?

Hlavná príčina prasknutý steh
Jane sa pri slovách o svojom mŕtvom synovi Adamkovi naženú do očí potoky sĺz. Autor Jozef Uhlárik st.

Chlapcovi rodičia nesú smrť svojho syna veľmi ťažko a chcú dať celý prípad prešetriť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a tiež podať trestné oznámenie na políciu. „V lekárskej správe boli napísané veci, ktoré, podľa nás, nie sú celkom pravdivé. Prečo, keď sa mu rapídne zhoršil zdravotný stav, mu nezavolali vrtuľník a nepreviezli ho do Bratislavy? A prečo ho hneď nepreviezli do Trnavy, kam chodil k lekárke predtým, ale hneď do Galanty, kde na to, aký bol pacient, neboli vybavení? Z pitevnej správy sme sa dozvedeli, že mu praskol steh na mieste, kde ho zašívali po operácii a tadiaľ mu tiekla do srdca krv. My chceme vedieť, či všetci zdravotníci naozaj postupovali správne, či sa mu nedalo pomôcť tak, aby žil,“ zhodujú sa užialení rodičia.

 

Zvrat v tragédii padnutého stromu: Za smrť Patrika (†14) obvinili učiteľku a vodohospodárov

Pre záchranu robili čo mohli
V pitevnej správe je napísaná ako príčina Adamovej smrti masívne krvácanie do hrudnej dutiny vpravo, ktoré vzniklo trhlinou aorty v mieste zošitia. Autor Jozef Uhlárik st.

Prirodzene, zaujímalo nás, čo sa dialo s chlapcom pred jeho smrťou. „Je pravda, že nemáme u nás detské kardio, no kardiológia pre dospelých u nás je. Tam ale ležať nemohol. Starali sa o neho detskí kardiológovia, ktorí konzultovali jeho stav v prípade potreby niekoľkokrát aj s Bratislavou, lenže tam nám odporúčali ešte s prevozom k nim počkať. Jeho stav bol ale naozaj veľmi vážny, preto sme nerozumeli, prečo si ho nechcú prevziať, no svojvoľne sme im ho tam previesť nemohli,“ povedala nám lekárka, ktorá nechcela byť menovaná. „Je to strašne smutný prípad, lenže u nás sme pre jeho záchranu spravili naozaj maximum, pretože boli pri ňom nielen primár z detského oddelenia, ale aj z oddelia ARO a tiež kardiológ. Aj pri resuscitácii sa robilo, čo sa len dalo, lenže všetko márne. Opakujem, ani my sme nerozumeli, prečo si ho nechcela Bratislava zobrať k sebe, no my sme pre chlapca v danej chvíli viac spraviť nedokázali,“ dodala na záver lekárka.

 

 

Nellynka bude na svojho bračeka Adamka spomínať už iba pri pohľade na spoločné fotografie. Autor Jozef Uhlárik st.
V pamätníčku má Adam napísané, že najhoršie obdobie pre neho je jeseň a najhorší deň pondelok. „A práve v pondelok a v jeseni nám zomrel,“ plače nad krutou hrou osudu chlapcov otec. Autor Jozef Uhlárik st.

 

 

Hrôza! Krásna Barborka († 24) zomrela po banálnej operácii. Pitva odhalila krutú pravdu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info