HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zomrel posledný český preživší pádu lietadla na Zlatých pieskoch: Jaromír (†75) si následky niesol celý život

Osudný stroj. Lietadlo malo deň pred haváriou poruchu motora. Zdroj Vojenský ústav Praha

Pred 44 rokmi utiekol hrobárovi z lopaty! Jaromír Kratochvíl († 75) v roku 1976 letel na trase Praha – Bratislava spolu s desiatkami cestujúcich, no lietadlo sa pri klesaní zrútilo do jazera na Zlatých pieskoch v Bratislave.

Z bývalej ČSSR prežil len on a František Lukáš († 76), ktorý zomrel v roku 1996. Jaromír žil v žil šťastne spolu s manželkou v Prahe, no v poslednom čase trpel vážnymi zdravotnými problémami. Na tragický pád lietadla IL-18 OK-NAB v júli 1976 na Zlatých pieskoch však podľa Nového Času spomínal prakticky každý deň.

Tragédia vo vzduchu: Pilot zomrel priamo počas letu

Na tele mal takmer tridsať zlomenín

Haváriu napokon prežili len traja pasažieri, okrem Čechoslovákov aj jeden Francúz, pričom Jaromír mal prvé dni v nemocnici naozaj namále. „Bol to obrovský zázrak, že som prežil, keďže som hemofilik. Jeden lekár mi povedal, že som mal 27 zlomenín. Pomohol mi vysoký adrenalín, ktorý všetky podobné veci spomaľuje. Mal som šťastie aj v tom, že včas prišli na to, že som bol intoxikovaný leteckým benzínom,“ zaspomínal pred šiestimi rokmi pre Nový Čas na katastrofu a dodal, že šťastie mu zrejme priniesli mince v saku.

„Tie som potom takmer všetky rozdal známym ako suvenír pre šťastie, keď mali letieť,“ doplnil Kratochvíl. Po dlhých týždňoch v nemocnici sa domov do Prahy ešte vrátil letecky, no milujúca manželka potom naliehala, aby už nikam neletel. Tak sa aj stalo. Nikdy viac nikam lietadlom necestovali.

Z preživších zostal už len Francúz

Dovolenky s manželkou trávili len v Európe a užívali si spoločné roky naplnené láskou. V pokročilom veku trpel Jaromír zdravotnými problémami, ktoré sa postupne zhoršovali. „Jaromír Kratochvíl nás opustil 21. septembra pre dlhotrvajúce zdravotné problémy. Mal 75 rokov a celý život prežil neďaleko Prahy. Ako hemofilik mal obrovské šťastie, že prežil pád lietadla OK-NAB z roku 1976. Následky si síce niesol celý život, no veľkou oporou mu bola jeho rodina,“ napísal David Púchovský, ktorý rozpletal tajomstvo smrtonosného letu a výpoveď Jaromíra zachytil v knihe venovanej tejto tragédii.

Na svete už žije len posledný pamätník tragického letu. Je ním Gerard Menárd z Francúzska. „Dlhé roky žila verejnosť v domnení, že pán Menárd neskôr po nehode zahynul, čo nebola pravda. Svoju prvú spoveď o havárii poskytol až v roku 2019 do mojej knihy,“ dodal na záver pre Nový Čas publicista David Puchovský.

Tragédia: Pilot si pomýlil cestu s pristávacou dráhou, zahynulo 25 ľudí!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info