HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Smrť Ivana († 30) z nitrianskej nemocnice konečne pred súdom. Rodina požaduje miliónové odškodné

Oľga s Ivanom chodia k hrobu svojho syna každý deň. Autor Jozef Uhlárik st.

Na Okresnom súde v Nitre sa začalo pojednávanie v prípade smrti Ivana Markoviča († 30). Sudkyňa z časti pojednávania vylúčila verejnosť, pretože odzneli citlivé informácie.

Ivan zomrel v nitrianskej nemocnici po operácii ucha, na sluchovom nerve mal nezhubný nádor. Hospitalizovaný bol šesť mesiacov, počas ktorých sa jeho stav neustále zhoršoval, dokonca sa v nemocnici nakazil zákernou baktériou. Mladý muž postupne oslepol a bol úplne paralyzovaný.

Operácie nádoru sa trochu bál
Posledná fotka Ivana počas jeho pobytu v Prahe. Vtedy mu do osudnej operácie hlavy chýbal iba týždeň. Zdroj: Archív Oľga Markovičová

Šťastný a spokojný život v kruhu milovanej rodiny sa začal Ivanovi a jeho najbližším rúcať v roku 2015. Isté problémy s pobolievajúcim uchom mal síce už pár rokov predtým, lekári mu ale nič nezistili a v nemocnici sa iba dozvedel, že má nezhubný nádor na sluchovom nerve, neurinóm akustikum, ktorý bude treba vyoperovať. „On sa tej operácie trochu bál a váhal, či na ňu má ísť alebo nie. Ešte deň pred ňou sa ma spýtal, že či pri nej nemôže zomrieť. Všetci mu ale hovorili, že nie. No a vidíte, stalo sa,“ povedala so slzami v očiach Ivanova mama Oľga.

Ivan hľadal na internete rozličné alternatívy, napokon sa ale rozhodol, že si ten nádor predsa len nechá operovať. Rozhodol sa pre nitriansku nemocnicu. “Primár na neurochirurgii Ondrej Š. mu síce povedal, že pri každej operácii sú isté riziká, no nezomiera sa na ňu. Nám zase tvrdil, že za 7 až 10 dní po operácii by mohol byť doma a iba sa doliečovať,“ pridáva užialená mama.

Začal sa súdny proces za smrť Sebastiánka (†3). Obvinené lekárky tvrdia: „Sme nevinné!“

Mamu vyhnali od zomierajúceho syna
Oľga sa pri rozprávaní o zbytočnej smrti jej syna Ivana miestami priam zadúšala plačom. Autor Jozef Uhlárik st.

Na pobyt Ivana v nemocnici spomínajú jeho najbližší ako na nočnú moru. To, čo sa tam s ním každý deň dialo si jeho manželka Zuzana poctivo zapisovala do kalendára. „Ona akoby cítila, že sa niečo zlé môže stať. A vidíte, aj sa stalo,“ vraví mama, ktorá sa pri týchto slovách zadúša plačom. „Čím tam bol syn dlhšie, tým to s ním vyzeralo horšie, no lekári sa pred nami doslova ukrývali a pri informáciách o ňom nás zavádzali a klamali. Vraj to všetko potrebuje čas a my musíme vydržať. Lenže on v tom čase už pomaly zomieral,“ pridal Ivov otec Ivan.

Ivan pri „starostlivosti“ zdravotníkov v nitrianskej nemocnici postupne tak strašne trpel, že postupne už nedokázal ani hovoriť, iba ukazoval prstami a kýval hlavou. Spomienky na syna, a najmä na jeho posledné okamžiky života, majú rodičia stále pred očami. „Priam drasticky ma vyhnali od syna, ktorý zomieral. Keď som prišla domov, tak o chvíľu mi volali z nemocnice, že syn je mŕtvy. Oni mi ho tam zabili!“ prezradila so srdcervúcim plačom Oľga.

Zvrat v prípade mŕtvej Dianky (†1,5): Polícia z jej smrti obvinila primára!

Znalci potvrdili pochybenie nemocnice
Záver šetrenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou hovorí jasne: Ivanovi v nitrianskej nemocnici nebola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne. Autor Jozef Uhlárik st.

Ivan, otec dvoch malých detí, napokon v nemocnici po šiestich mesiacoch, čo v nej nepretržite ležal, zomrel 25. januára 2016 na malígny edém mozgu. „Do nemocnice išiel ako silný zdravý muž, plný života a energie,“ vraví aj po rokoch so smútkom v hlase mama Oľga. Najbližší podali na personál nemocnice nielen trestné oznámenie, ale celú záležitosť nechali preveriť aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý im dal za pravdu.

Znalci aj Úrad vo svojich správach vytýkali, že proti baktérii mu nasadili liečbu neskoro. „My sme ich nabádali aby sa mu viac venovali, no všetko bolo márne. Oni boli tí, ktorí vedeli čo a ako, a my sme boli tí hlúpi,“ hneval sa otec mŕtveho Ivana na nitrianskych zdravotníkov. Markovičovci sú dodnes presvedčení o tom, že nemocnica v prípade ich syna opakovane pochybila: „Odborník z Prahy nám povedal, že na takúto diagnózu sa dnes nezomiera a zvlášť, keď ide o mladého zdravého človeka,“ zhodli sa obaja rodičia.

Smutný príbeh nebohého Mareka. Môže za jeho smrť zlá zdravotná starostlivosť alebo COVID-19?

Nemocnica so závermi znalcov nesúhlasí
Ivan svojej manželke Zuzane aj dvom dcérkam Nelke a Vivien veľmi chýba. Zdroj: Archív Oľga Markovičová

Hoci znalci aj Úrad pre dohľad vo svojich záveroch jednoznačne skonštatoval, že mu nebola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne, ba úrad zistil aj to, že boli chyby i v nedostatočnom vedení zdravotnej dokumentácie. Nemocnica ale žiadnu vinu necíti. „FN Nitra ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti a dohliadaný subjekt nesúhlasí so závermi uvedeného protokolu. Diagnostika, liečba aj ošetrovateľský proces prebiehal podľa najnovších odporúčaní lekárskej aj ošetrovateľskej vedy,“ uviedla za nemocnicu k záverom Úradu pre dohľad lekárka Katarína Galková, prednostka Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Smutný prípad teda skončil na súde, kde sa začalo prvé pojednávanie a sudkyňa vypočula manželku aj rodičov nebohého Ivana. Verejnosť z tejto časti ale na ich žiadosť vylúčila. A to preto, že pri vypočúvaní odznejú citlivé informácie súkromného a rodinného charakteru. Nemocnica, od ktorej pozostalí žiadajú náhradu škody a nemajetkovú ujmu vo výške 1 200 000 eur, chce znalecké dokazovanie.

Zvrat v tragédii padnutého stromu: Za smrť Patrika (†14) obvinili učiteľku a vodohospodárov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info