HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kirgizský prezident tvrdí, že opozícia sa pokúsila „nelegálne prevziať moc“, pričom vyzval na prešetrenie výsledkov volieb

udia protestujú počas zhromaždenia proti výsledkom nedeľných parlamentných volieb v kirgizskej metropole Biškek v pondelok 5. októbra 2020. FOTO TASR/AP

Prezident Kirgizska odporučil volebným orgánom, aby vyšetrili výsledky sporných parlamentných volieb, ktoré vyvolali chaotické nepokoje v hlavnom meste Biškek, kde demonštranti tiež zaútočili na vládne ústredie, informuje portál RT.

Prezident Sooronbay Jeenbekov vyzval ústrednú volebnú komisiu (CEC), aby „opatrne“ preskúmala akékoľvek možné porušenie pravidiel v sporných voľbách, čo naznačuje, že vláda by mohla napriek tomu výsledok vyvrátiť, a zároveň naliehavo žiada návrat k pokoju.

„Pokoj v štáte a stabilita spoločnosti sú cennejšie ako akýkoľvek poslanecký mandát,“ uviedol prezident v televíznom prejave. „Navrhol som, aby Ústredná volebná komisia starostlivo preskúmala ich porušenie a v prípade potreby zrušila výsledky volieb,“ dodal Jeenbekov.

„Vyzývam vedúcich politických strán, aby upokojili svojich podporovateľov a presunuli ich preč z miest ich sústredenia. Vyzývam všetkých svojich krajanov, aby zachovali mier a nepodvolili sa výzvam provokatívnych síl. Mier našej krajiny a bezpečnosť našej spoločnosti sú najdôležitejšie veci,“ ďalej poznamenal prezident.

Zrútený AN-26 na Ukrajine vôbec nemusel havarovať. Prednosť totiž dostal papalášsky synček

Opoziční aktivisti obvinili vládu z kupovania hlasov a zastrašovania počas parlamentných volieb z minulého víkendu, vyšli do ulíc na protest, pričom požadujú nové hlasovanie. Predbežné výsledky ukázali, že sedem percentnú hranicu prekročili iba štyri strany (zo 16), pričom dve z nich sa považujú za provládne.

Demonštrácie boli čoraz hektickejšie, keď aktivisti zaútočili na prezidentský dom v Biškeku, v ktorom sídli parlament aj prezidentská kancelária. Niektorí demonštranti tiež zapálili požiare.

Demonštranti zaútočili v pondelok večer aj na kanceláriu starostu Biškeku Aziza Surakmatova. Aj keď počet demonštrantov, ktorí sú v uliciach, zostáva nejasný, v hlavnom meste bolo zhromaždených 5 000 až 6 000 demonštrantov, informovala agentúra TASS.

Azerbajdžan nepotrebuje sýrskych žoldnierov ani vojenskú pomoc od Turecka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info