HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zvrat v tragédii padnutého stromu: Za smrť Patrika (†14) obvinili učiteľku a vodohospodárov

Pád hrubého a ťažkého konára Patrik (†14) neprežil. autor Jozef Uhlárik st.

Vlani v septembri silný vietor odlomil z topoľa pri rieke Nitra veľký konár, ktorý zavalil žiakov základnej školy. Štrnásťročný Patrik zraneniam podľahol, jeho dvaja spolužiaci utrpeli zranenia.

Pred vyše rokom boli žiaci zo Základnej školy Topoľová v Nitre na vychádzke v rámci branného cvičenia. Osemčlenná skupinka detí, za ktorou išlo ďalších dvadsať detí, práve prechádzala popod strom, z ktorého silný vietor odlomil obrovský konár a zavalil tri deti. Jedno na mieste zomrelo. Vo vyšetrovaní tragédie teraz nastal posun. „Uznesením vyšetrovateľky bolo vznesené obvinenie konkrétnej fyzickej osobe a právnickej osobe – štátnemu podniku pre prečin všeobecného ohrozenia,“ informoval týždenník MY Nitra hovorca nitrianskej prokuratúry Jaroslav Maček.

Podajú sťažnosť
Patrik (†14) bol nadaným chlapcom, ktorý vyhrával jednu olympiádu za druhou. Zdroj: msú nr

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) už avizoval, že podá voči uzneseniu sťažnosť. Rovnaký krok podľa informácií týždenníka urobí aj učiteľka, ktorá bola v osudný deň so žiakmi na vychádzke. Právne názory na jej trestné stíhanie nie sú jednotné. „Bude zaujímavé, ako o sťažnosti rozhodne prokuratúra. V jej prípade sa dá hovoriť o vis maior, teda o vyššej moci,“ myslí si nitriansky právnik. „Názor na meste je taký, že ten strom tam už nemal byť,“ reagoval deň po tragédii Henrich Varga z nitrianskej radnice.

Tragédia: Víchor zhodil na okraji Brna strom na mamičku s kočíkom. Dieťa zomrelo!

Vinu necíti nikto
Veľký konár spadol na Patrika z výšky asi 8 m. autor Jozef Uhlárik st.

Strom rástol na nábreží rieky, na pozemku SVP. Vodohospodársky podnik však zodpovednosť odmietol. Argumentoval, že „na mieste udalosti je v súčasnosti cyklotrasa, ktorej správcom je mesto Nitra“. Radnica podľa vodohospodárov podľa nájomnej zmluvy zodpovedá za bezpečnosť na cyklotrase. Vo svojom vyjadrení pred rokom tiež pripomenuli, že tragická udalosť sa stala 30. septembra o 12.30 hodine, „kedy bola pre mesto Nitra daná výstraha pred silným vetrom“.

Na radnici reagovali, že výstrahu dostali len niekoľko minút pred tragédiou. „Keď žiaci odchádzali von, ešte tak silno nefúkalo,“ povedal pre MY neoficiálne človek zo školy. Strom, ktorý zabil Patrika, už vlani vypílili a spolu s ním aj päť ďalších v jeho susedstve, na cirkevných pozemkoch. Arboristi sa vyjadrili, že boli v zlom stave.

 

Neuveriteľná tragédia: Chlapec zhorel po boku svojho psíka, keď ich zasiahol v dome požiar

Ikonickú alej vyrúbu

Po tragédii si dal SVP urobiť arboristický posudok na niekoľko stoviek stromov, ktoré rastú na jeho pozemkoch pri rieke. Až 144 z nich z bezpečnostných dôvodov vyrúbu. Ikonická topoľová alej pri rieke tak bude minulosťou. Hovorca SVP Marián Bocák potvrdil, že v úseku medzi Vodnou ulicou a hydrocentrálou je v zmysle arboristického posudku navrhnutých na výrub 85 topoľov, čo predstavuje takmer ich celkový súčasný počet.

„Je našou zákonnou povinnosťou odstraňovať prekážky z okolia vodného toku, ktoré by v prípade spadnutého stromu mohli spôsobiť záplavy, poškodenie majetku, ale žiaľ, tak ako to bolo minulý rok, aj smrť nevinného človeka. V tejto súvislosti môžeme konštatovať, že tieto stromy predstavujú značné riziko,“ uviedol Bocák. Stromy majú podľa názoru odborníka približne osemdesiat rokov, „čo je minimálne dvadsať rokov po ich životnosti“. Ako náhrada bude vysadených stotridsať nových stromov.

Tragédia na futbalovom ihrisku: Do 14 chlapcov udrel blesk, 10 z nich neprežilo

Čakajú na povolenie

K ošetreniam a výrubom pristúpi vodohospodársky podnik mimo vegetačného obdobia, teda medzi 1. októbrom a 31. marcom. „Povolenie na výrub očakávame v najbližšej dobe a po nadobudnutí jeho právoplatnosti budú známe podrobnejšie informácie vrátane presného počtu stromov určených na výrub, presnej skladby náhradnej výsadby, termínu a počtu vysadených drevín,“ povedal Bocák.

Vodohospodárky podnik podľa neho chápe, že výrub drevín je u obyvateľov citlivá téma. „Ale aj v súvislosti s minuloročnou tragédiou a v zmysle posudku, ktorý hovorí o bezprostrednom bezpečnostnom riziku, je tento krok na mieste. SVP je za stav stromov na pozemkoch v našej správe v tomto úseku zodpovedný,“ skonštatoval na záver pre MY Nitra hovorca vodohospodárov.

Tragédia pri Liptovskom Trnovci: Nevyhasli len životy, ale aj sen nádejného futbalistu Dávidka (†6)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info