HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zaočkujte sa alebo prídete o prácu: Lekársky časopis požaduje povinné zaočkovanie proti Covid-19

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Keďže polovica obyvateľov USA údajne nie je ochotná podrobiť sa experimentálnej vakcíne proti Covid-19, nový vedecký dokument priniesol informácie o tom, ako môžu štátne zdravotnícke orgány presadiť povinné očkovanie, informuje portál RT.

Publikácia, ktorá bola vo štvrtok uverejnená v časopise New England Journal of Medicine, vykresľuje stratégiu pre obchádzanie rozšírených obáv, ktoré sú spojené s bezpečnosťou „uponáhľanej“ vakcíny, pričom zdravotnícke orgány poskytujú rôzne scenáre, ktoré by mali prinútiť nervózny ľud sa zaočkovať.

Autori pripúšťajú, že by sa mali najskôr zaočkovať dobrovoľníci, a nie aby sa vakcína nariadila zo začiatku pre všetkých. Ak však cieľová populácia nedosiahne súlad so skúšobnou dobou, mal by sa udeliť mandát a pokuty za odmietnutie vakcíny by mali byť prísne.

Autori varujú, že vzhľadom na „náklady na dobrovoľnícky systém“ by orgány nemali čakať skôr ako niekoľko týždňov, kým dostanú mandát, ak ich vnímanie nedosiahne očakávania.

Donald Trump aj s prvou dámou sú pozitívni na Covid-19

Dokument tiež hovorí, že pred zavedením vakcíny proti Covid-19 štátom musí byť splnených „šesť podstatných kritérií“. Federálny orgán, Poradný výbor pre imunizáciu, musí najskôr povoliť správu určitým skupinám obyvateľstva a „pre mandát očkovania by sa mali brať do úvahy iba odporúčané skupiny“.

Na tomto zozname by mali mať prioritu „vysoko rizikové skupiny“.

„Starší ľudia, zdravotní pracovníci pracujúci vo vysoko rizikových situáciách alebo pracujúci s vysoko rizikovými pacientmi, osoby s určitými základnými zdravotnými problémami a ľudia žijúci v zariadeniach s vysokou hustotou, ako sú väznice a internáty, ako aj členovia vojenskej služby v aktívnom služobnom nasadení,“ píše sa v dokumente.

Namiesto pokusu o prijatie zákonov vyžadujúcich, aby určitá populácia dostala vakcínu, sa v dokumente odporúča, aby „za nedodržiavanie ustanovení bola uložená relatívne podstatná pokuta“. „Nedodržiavanie týchto zásad by malo hroziť pozastavením zamestnania alebo príkaz na pobyt doma. Výška pokuty alebo trestného stíhania sa však neodporúča, pretože ide o znevýhodnenie chudobných,“ dodáva publikácia.

Rusko je najbojaschopnejšie od studenej vojny, varujú experti z Londýna

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info