HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Tak predsa COVID-19: Lekári dodatočne potvrdili, že tínedžerka (†15) z Nitry zomrela na koronavírus

FOTO TASR/AP

Dievča, ktoré zomrelo v Nitre ešte začiatkom septembra, už oficiálne zaradili do štatistík úmrtí na koronavírus. Potvrdili to po ďalších konzultáciách s odborníkmi na pľúcnu patológiu.

V prípade tínedžerky spod Zobora de o medializovaný prípad, o ktorom úrady pôvodne tvrdili, že nezomrela na koronavírus, ale bola korona-pozitívna, píše na svojom webovom portáli Denník N. To znamená, že príčina jej smrti bola iná.

Teraz je zaradená do oficiálnych štatistík medzi ľudí, ktorí zomreli na COVID-19. „Ide o zložitý prípad. Pľúcny nález bol prekrytý iným komplikovaným procesom. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa k prípadu vrátil po ďalších konzultáciách s odborníkmi na pľúcnu patológiu,“ uviedla pre Denník N hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. „Následné dodiagnostikovanie a podrobná imunohistochemická analýza potvrdili primárnu príčinu úmrtia – pľúcnu formu ochorenia COVID-19,“ dodala Eliášová.

Štúdia ukazuje, že koronavírus naďalej mutuje

Zomrelo už vyše 50 ľudí

V piatok okrem 679 nových pozitívne testovaných ohlásilo Ministerstvo zdravotníctva aj šesť úmrtí, čo je najvyšší prírastok ohlásených za jediný deň. Neznamená to, že všetci zomreli v posledných dňoch, ale v priebehu septembra. Patológovia ich teraz potvrdili ako úmrtia spôsobené koronavírusom. Celkovo tak máme 54 úmrtí na COVID-19.

Okrem už spomínaného 15-ročného dievčaťa z Nitry sú započítané medzi úmrtiami aj dve z Ústrednej fakultnej nemocnice v Ružomberku – išlo o 60-ročnú pacientku, ktorá zomrela 5. septembra, a 77-ročného pacienta, ktorý zomrel 21. septembra. Ďalším potvrdeným úmrtím je 76-ročný muž, ktorý skonal 17. septembra vo Fakultnej nemocnici v Trnave; 83-ročný pacient zomrel 21. septembra v nemocnici s poliklinikou v Michalovciach. V tej istej nemocnici a v rovnaký deň zomrel aj 72-ročný muž.

Čísla nezadržateľne stúpajú

Okrem počtu infikovaných stúpa aj počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu. Momentálne je v nemocnici 251 pacientov s novým koronavírusom alebo s podozrením naň. Potvrdené ochorenie má z nich 215 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 15 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 24 ľudí, uvádza v závere portál denníkn.sk.

Mrazivé svedectvo muža, ktorý prežil koronavírus: Tri týždne som bol v kóme, nefunguje mi jedna strana pľúc!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info