HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Začal sa súdny proces za smrť Sebastiánka (†3). Obvinené lekárky tvrdia: „Sme nevinné!“

Sebastiánkova (†3) babka Kaja a krstný otec Niki stáli aj pri vchode do nitrianskej nemocnice a s transparentom v ruke dávali najavo, o čo im v prípade smrti malého chlapčeka ide. Foto Jozef Uhlárik st.

Uplynuli viac ako tri roky od smrti Sebastiánka Zajaca (†3) z Nitry kým pred súd postavili štyri obžalované osoby. Dve lekárky ale vinu za smrť chlapčeka necítia

Prípad hneď na jeho začiatku otriasol celým Slovenskom. Dieťa priviezli do nitrianskej nemocnice jeho príbuzní na konci januára 2017, no živý v nej vydržal iba niekoľko hodín. Jeho príbuzní za smrť ich milovaného vinili zdravotnícky personál detského oddelenia, v čom im dal napokon za pravdu aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, niekoľko súdnych znalcov a napokon i polícia s prokuratúrou.

Prišli iba dve lekárky
Pred sudcu sa po prvýkrát postavili obe obvinené lekárky – Silvia L. (vľavo) a Silvia M., ktoré ale vinu za Sebastiánkovu smrť necítia. autor Jozef Uhlárik st.

Písal sa 30. január 2017 keď okolo obeda priviezli rodičia svoje milované dieťa do nitrianskej nemocnice s podozrením na cukrovku. Pár horín po začatí liečby na detskom oddelení sa však jeho stav prudko zhoršil. A to až tak, že chlapček musel byť krátko po polnoci už v komatóznom stave prevezený do nemocnice v Bratislave. Tam však už skonštatovali len jeho smrť. „Bola to vražda!“ tvrdili od začiatku jeho užialení príbuzní. „Vypli mu alarmy a chceli to zamlčať!“ vraveli s odhodlaním dostať vinníkov pred súd a po zásluhe potrestať. Napokon sa im to aj podarilo a dnes sa mali štyria obžalovaní postaviť pred samosudcu. Prišli ale iba dve obžalované lekárky, lebo dve zdravotné sestry poslali vyslovenú žiadosť aby sa pojednávalo v ich neprítomnosti, čomu sudca vyhovel.

Zvrat v prípade mŕtvej Dianky (†1,5): Polícia z jej smrti obvinila primára!

Pochybenia pri liečbe
Otec malého chlapčeka Anton v tejto chvíli zrejme vôbec netušil, že ich milované dieťatko na jeho hrudi už pomaly zomiera. zdroj: archív Kaja Očkovská

Prokurátor lekárky Silvia L., Silvia M. a zdravotné sestry Mariannu H. a Ingrid S. obžaloval z prečinu usmrtenia. Na úvod pojednávania odmietol prokurátor dohodu o vine a treste, a to isté vyslovili aj obe obžalované lekárky. Prokurátor pri čítaní obžaloby uviedol, že bývalá primárka detského oddelenia Silvia L., ale rovnako tak druhá obžalovaná lekárka Silvia M. nezabezpečili riadny lekársky postup pri liečení a Sebastiánka nesprávne liečili už od jeho prijatia, pričom postupne vymenoval všetko, čo pri tom zanedbali. Rovnako tak v prípade oboch službukonajúcich zdravotných sestier uviedol, že nezabezpečili správnu a odbornú starostlivosť o chlapčeka a tiež vymenoval všetko, čo každá jedna zanedbala. „Všetky porušili povinnosti vyplývajúce im z postavenia v ich zamestnaní,“ uviedol v obžalobe prokurátor.

Smutný príbeh nebohého Mareka. Môže za jeho smrť zlá zdravotná starostlivosť alebo COVID-19?

Lekárky sa cítia nevinné

Ivan Kochanský, obhajca Silvie L. povedal, že výsledky v rámci šetrenia v prípravnom konaní ničom nenasvedčovali, že k usmrteniu došlo konaním obžalovanej lekárky a v rozpore s lekárskymi postupmi. Rovnakého názoru bol aj Zdenko Seneši, ktorý obhajuje Silviu M., pričom zdôraznil, že nikto nevie presne určiť kedy edém mozgu a ako sa vyvíjal vzhľadom k následkom. Žalobu považoval za neodôvodnenú a žiadal svoju klientku spod nej oslobodiť. „Cítim sa nevinná!“ zhodne uviedli obe lekárky po tom, ako vyriekol splnomocnenec chlapčekových rodičov sumu, ktorú si nárokujú za jeho smrť. V sumáre, vrátane nemajetkovej ujmy, išlo o 300-tisíc eur.

Malého Deanka ničí záhadná choroba. Naši lekári sú zatiaľ voči nej bezradní

Pri liečbe všetko dodržali
Lekárka a bývalá primárka Silvia L. žiadnu vinu na chlapčekovej smrti necíti. Všetko vraj pri liečbe urobila správne. autor Jozef Uhlárik st.

Ako prvá si na lavicu obžalovaných sadla exprimárka Silvia L., ktorá podrobne opísala nielen prijatie Sebastiánka do nemocnice, ale i priebeh jeho liečby počas toho, ako bola v práci, pričom skonštatovala, že všetky postupy liečby v čase, keď bola na pracovisku, boli plne v súlade s postupmi a najnovšími vedeckými poznatkami. „Obžaloba je účelová a som nevinná,“ povedala stroho pri odchode zo súdu. Svoju nevinu pri výpovedi deklarovala aj druhá z lekárok Silvia M., no tá sa k celému procesu odmietla akokoľvek vyjadrovať.

Neuveriteľné! Sedmročné dievčatko prosilo lekárov, aby ho nechali zomrieť. Dôvod vás šokuje

Žiaľ a slzy v súdnej sieni
Sebastiánkova mama Dominika sa slzám neubránila ani v súdnej sieni, kde jej bol jedinou oporou jej manžel Anton. autor Jozef Uhlárik st.

Na súd prišli obaja Sebastiánkovi rodičia vo veľmi smutnom rozpoložení, ba jeho mama Dominika sa neubránila slzám nielen pred pojednávacou miestnosťou, ale ani vo vnútri počas čítania obžaloby. „Bolo to pre mňa veľmi ťažké nanovo počúvať čo všetko sa stalo s mojím synčekom, ktorý bol pre nás všetkým. Presne viem, čo sa dialo v nemocnici a v obžalobe to bolo opísané presne tak, ako to v skutočnosti bolo. Je pre mňa veľmi ťažké počúvať, ako sa niekto bráni a tvrdí, že je nevinný, keď ja viem, ako sa to celé udialo a čo sa tam stalo. Verím, a veľmi si želám, že bude aj spravodlivé rozhodnutie súdu,“ zhodnotila so slzami v očiach začiatok toľko očakávaného procesu Sebinkova mama Dominika.

Smrť tínedžerky (†15) v Nitre nespôsobil Covid-19. Potvrdila to jej pitva

Výsledok „liečby“ je smrť
Najbližších mŕtveho Sebastiánka (†3) prišli na súd podporiť príbuzní aj iných ľudí, ktorí zomreli vinou zlej práce zdravotníkov. autor Jozef Uhlárik st.

„Počúvať, ako sa niekto, kto sa staral o vaše dieťa, ktorého výsledkom liečby je jeho smrť, sa cíti byť nevinný, je niečo nenormálne. Som už takmer štyri roky bez svojho synčeka, ktorého sme milovali najviac na celom svete, a želám si iba, aby bol medzi nami, a niekto sa tu tvári, akoby sa on sám rozhodol zomrieť. Je to pre mňa strašne, strašne ťažké,“ priznala Dominika, ktorá si aj s manželom po smrti ich milovaného Sebastiánka zmenila priezvisko na Sebinková. Príbuzných malého chlapčeka prišli na súd podporiť aj niektorí ďalší rodičia, ktorých deti tiež zomreli po fatálnom zlyhaní zdravotníckeho personálu.

Šokujúce skúsenosti mamičiek z personálu detského oddelenia nitrianskej nemocnice. Zhodujú sa: „Toto už nikdy viac!“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info