HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Zvrat v prípade mŕtvej Dianky (†1,5): Polícia z jej smrti obvinila primára!

„Primár nespravil nič pre záchranu nášho dievčatka a ja som napokon ešte ďakovala človeku, ktorý mi zabil dcérku, lebo si odflákol svoju prácu,“ plakala zronená a zúfalá Diankina mama. Foto Jozef Uhlárik st.

Po troch rokoch sa dočkali. Rodičia a najbližší malej Dianky Jarašovej už vedia, kto môže za smrť ich milovaného dievčatka. Polícia z nej pred niekoľkými dňami obvinila primára v galantskej nemocnici.

Malá Dianka bola slniečkom celej rodiny. Tá je presvedčená, že zomrela vinou zdravotníckeho personálu až dvoch nemocníc, v Žiari nad Hronom, kde bola po návšteve pohotovosti prvýkrát hospitalizovaná, a potom aj v Galante. A práve lekári z Galanty majú mať, podľa matky, najväčší diel viny na tom, že vždy usmievavé dievčatko už nežije. „Oni sa tam o ňu vôbec nepostarali, čím mi ju vlastne zabili,“ rozpráva so slzami v očiach užialená matka.

Neuveriteľné! Sedmročné dievčatko prosilo lekárov, aby ho nechali zomrieť. Dôvod vás šokuje

Stále veselá a usmiata, taká navždy zostane Dianka (†1,5) v srdciach a spomienkach svojich najbližších.
Najhoršie rozhodnutie v živote

Dievčatko sa na druhý deň ráno po prepustení z nemocnice v Žiari nad Hronom ešte hralo a bola veselé, no prestávalo jej chutiť jesť a aj málo pilo. Večer navyše začala veľmi zvracať a pridala sa hnačka. To už mama pomaly cítila, že je zle, čo sa počas noci napokon aj potvrdilo, a preto ju s ňou ráno lekárka poslala opäť do nemocnice. „Vtedy prišlo moje najhoršie rozhodnutie v živote. Predtým sme boli dvakrát v Trnave, lenže teraz som sa rozhodla ísť do Galanty, a ja dodnes vôbec netuším prečo. Dnes už viem, že tam ju tí, ktorí jej mali pomôcť vlastne zabili,“ s plačom rozpráva Jana.

Dianka mame zomierala na rukách
Jedna z posledných fotiek Dianky (†1,5) v galantskej nemocnici. Nikoho z jej najbližších by vtedy ani len nenapadlo, že jej zostáva už iba pár hodín života.

Krásne dievčatko v Galante hospitalizovali na detskom oddelení v októbri 2017. Diagnóza znela dehydratácia a akútna gastroenteritída s kolitídou infekčného pôvodu. Na druhý deň ale Dianka dostala kŕče a po pol hodine prestala dýchať. „Privolaný primár so službukonajúcou ne­atestovanou lekárkou nevedeli, čo sa deje. Niečo je dali, no až neskôr som pochopila, že ju nadopovali diazepamom,“ tvrdí Diankona mama. „Nikdy nezabudnem sestričkine slová, ktoré mi povedala: Mamička, verte nám, s týmto máme skúsenosti,“ pridáva Jana.

„Lekári, ktorí sa o ňu takmer vôbec nestarali, mi navyše stále tvrdili, že je iba unavená a spinká. Oni mi ju tam nechali doslova umierať na rukách! Ešte v ten deň totiž upadla do kómy, takže musela byť urýchlene vrtuľníkom prevezená do nemocnice v Bratislave, odkiaľ nám ďalší deň o štvrtej ráno oznámili, že náš malý anjelik zomrel,“ opisuje so slzami v očiach Jana posledné okamžiky s jej milovanou dcérkou.

Vzbura v popradskej nemocnici! Na odchode preč z nej je až pätnásť lekárov

Slová vďaky obvinenému primárovi
Rodičia Jana a Daniel spolu so staršou dcérkami Jasmínkou a Diankou (†1,5), keď ešte žila. Ich šťastie ale netrvalo dlho.

Prvú a zásadnú chybu spravil podľa Jany primár, ktorý Dianku do nemocnice prijímal. „Táto skutočnosť ale nie je v zdravotných záznamoch nikde uvedená, lebo všade sú podpísané iba lekárky, ktoré tam s ním vtedy boli. Dokonca jeho mladej kolegyni diktoval, čo má do správy napísať,“ hnevá sa Jana ešte aj dnes na primára Miroslava I. z detského oddelenia. „Za to všetko, čo urobil pre moje dievčatko, som mu pred jej prevozom do Bratislavy ešte aj zo srdca poďakovala. Až potom som zistila, že on mi ju svojím prístupom k nej a zlou liečbou vlastne zabil,“ zadúša sa Diankina mama plačom nad nezmyselnou stratou milovanej dcérky,

Pri spomienke na slová vďaky primárovi sa Jane v mysli vynára i jeho odpoveď: „Nemáte za čo, veď ja som nič nespravil.“ Až po smrti dcérky si uvedomila čo jej vlastne povedal. „Vtedy som pochopila, že on vlastne nespravil nič pre to aby zachránil naše dievčatko. Viete aký mám teraz pocit z toho, že ja som vlastne ďakovala človeku, ktorý mi zabil dcérku? Že on vlastne odflákol svoju prácu?“ krúti hlavou nad krutým osudom mama nebohého dievčatka.

Šokujúci stav v popradskej nemocnici. Nakazení koronavírusom sú oddelení iba igelitom!

Lekári už nesmú spraviť takúto chybu
Dianka (†1,5) upadla pre opuch mozgu a po zlej práci lekára a personálu v galantskej nemocnici do kómy, z ktorej sa už neprebrala a zomrela.

Diankini rodičia preto podali sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a zároveň i trestné oznámenie na políciu. Z ÚDZS im odpísali, že zdravotná starostlivosť nebola zo strany nemocnice s poliklinikou Galanta u maloletej pacientky poskytnutá správne, koncom augusta sa navyše dozvedeli, že polícia obvinila primára detského oddelenia galantskej nemocnice z prečinu usmrtenia. „Po tejto správe som sa ako prvé rozplakala, pretože sa potvrdilo to, čo sme po častiach skladali skoro tri roky. Všetko to, čo nespravili a prečo nám Dianka zomrela začalo odrazu do seba zapadať a dávať zmysel,“ priznáva so zmiešanými pocitmi Jana, ktorá očakáva, že obvinia aj nočného lekára, ktorý má podľa nej tiež svoj podiel viny. „Chceme, aby si našu Dianku zapamätali, aby už nikdy nespravil rovnakú chybu, a aby už nemuselo zomrieť dieťatko nikoho iného,“ uzavrela veľmi smutný príbeh zronená mama.

Smrť tínedžerky (†15) v Nitre nespôsobil Covid-19. Potvrdila to jej pitva

Nemocnica si za svojím primárom stojí
Po Dianke (†1,5) zostali jej rodičom iba smutné spomienky a toto pietne miesto v jednej z izieb.

Dianka zomrela 10. októbra 2017, iba deň po tom, ako ju jej mamina priniesla do nemocnice v Galante. V rozhodnutí vyšetrovateľa sa píše, že primár pediatrie nenariadil okamžitý odber krvi na ďalšie laboratórne vyšetrenia, ani odber stolice a moču. Infúziu dehydrované dievčatko dostalo až po 27 hodinách, aj to nesprávnu. Primár Miroslav I. podal proti vznesenému policajnému obvineniu okamžite sťažnosť, o ktorej rozhodne krajská prokuratúra. Vedenie nemocnice ale za ním stojí a myslí si, že jej zdravotníci v tomto prípade spravili maximum. „Žiaľ, niekedy ani enormné úsilie nevedie k vytúženej záchrane života,“ uviedol hovorca siete nemocníc Tomáš Kráľ. „Pre nás to nikdy neskončí kým tí, ktorí sú za smrť našej dcérky nebudú potrestaní. Ale ani vtedy nebude koniec, pretože naše milované dievčatko už nikdy nebude s nami,“ neskrývala pocity so slzami v očiach Diankina mama, podľa ktorej dokonca primár, ktorý sa jej nikdy ani len slovkom neospravedlnil, v galantskej nemocnici pracovne postúpil.

Manželka zabitého Slováka v Belgicku si myslí, že J. Chovanec zomrel už v cele

Toto mal primár podľa polície zanedbať:

 

  • neordinoval okamžité vykonanie odberu krvi na realizáciu ďalších laboratórnych vyšetrení
  • nezabezpečil odber stolice a moču
  • neordinoval okamžitú rehydratačnú liečbu napriek tomu, že vedel o opakovaných ťažkostiach maloletej – vracaní, hnačkách a teplote do 38 °C

Smutný príbeh nebohého Mareka. Môže za jeho smrť zlá zdravotná starostlivosť alebo COVID-19?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info