HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR

Karl Lagerfeld (†85) tajil nacistickú minulosť!

Karl Lagerfeld / Twitter (@enlacejudio)

Módny návrhár Karl Lagerfeld (†85) o svojom detstve, ktoré strávil v Nemecku, príliš nehovoril. V 1957 sa z Nemecka odsťahoval do Paríža a za svojou minulosťou zavrel dvere. Nový životopis ikony módneho priemyslu rok po jeho smrti ukazuje prečo – Lagerfeldovci boli členmi NSDAP, informuje portál Aha!

Dôkazy o temnej minulosti Lagerfeldovcov podáva novinár Alfons Kaiser (55) v knihe Karl Lagerfeld – Nemec v Paríži. Kniha obsahuje aj fotografiu malého Karla, ktorá sa pozerá na nacistickú vlajku vztýčenú nad rodinným sídlom.

Karlov otec, podnikateľ Otto Lagerfeld, ktorý zbohatol po predaji svojej mliekárenskej spoločnosti Glücksklee, vstúpil do Národno socialistickej nemeckej robotníckej strany už v roku 1933 a v strane zostal až do jej rozpustenia po konci vojny.

Zomrel svetoznámy módny návrhár Karl Lagerfeld

Mimo nezostala ani Karlova matka Elisabeth. Na jej politickú príslušnosť poukazuje aj jej cesta do USA, počas ktorej vystupovala ako členka nacistickej strany. Lagerfeldovci podľa Kaisera na vojne netratili, práve naopak. Vďaka zásobovaniu nemeckých vojakov mliekom mali peňazí až až, a to aj za cenu nútenej práce asi osemdesiatich Poliakov.

Historik Peter Lieb (46) pre nemecký denník Bild však uviedol, že mnoho nemeckých podnikateľov do strany vstúpilo skôr z obchodných než z politických dôvodov: „V tej dobe sa vstup do NSDAP považoval za známku dobrého správania.“

„O tom, čo nacisti robili, som sa dozvedel až po vojne,“ uviedol Lagerfeld, ktorý sa snažil minulosť svojej rodiny brániť. V roku 2007 dokonca zažaloval autorku svojou biografie Aliciu Drakeovú za zásah do súkromia. Žaloba sa však minula účinkom, kniha sa práve kvôli tomu stala bestsellerom.

3 filmy, ktoré sú inšpirované teroristickými útokmi 11. septembra

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info