fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Testy na Covid-19 môžu detegovať aj stopy mŕtveho vírusu, čo vedie k „falošným pozitívnym“ testom

Na snímke zdravotnícky pracovník odoberá vzorku na testovanie prítomnosti nového koronavírusu / TASR (AP)

Nový výskum zistil, že testy na Covid-19 môžu reagovať aj na mŕtve stopy zo starých infekcií, čo vedie k falošným pozitívnym testom, čo v konečnom dôsledku zvyšuje rozsah pandémie, informuje portál RT.

Výskum uskutočnili odborníci z Oxfordského centra pre medicínu založenú na dôkazoch a z univerzity v západnom Anglicku. Zistilo sa, že existuje riziko „falošných poplachov“ z dôvodu spôsobu, akým sa používajú testy na prítomnosť Covid-19 v tele.

Vedci zistili, že napriek tomu, že ľudia s Covid-19 sú infekční iba asi týždeň, jeden test použitý na zistenie choroby môže poskytnúť pozitívne výsledky aj po týždňoch po uzdravení pacienta.

Tím skúmal 25 štúdií o široko používanom teste polymerázovej reťazovej reakcie, ktorý sa používa na zistenie, či má niekto vo svojom systéme vírus. Test odoberie vzorku a využíva postup, ktorý zvyšuje množstvo DNA alebo genetického materiálu vo vzorke, aby bolo možné ju preskúmať.

Británia je pravdepodobne na dobrej ceste ku kolektívnej imunite

Výskum zistil, že testy môžu amplifikovať genetický materiál koronavírusu, ktorý nie je životaschopným a už nie je schopný spôsobiť infekciu.

Profesor Carl Heneghan, jeden z autorov štúdie, uviedol, že existuje riziko, že nárast testovania v celej Veľkej Británii zvyšuje riziko výskytu tejto kontaminácie vzoriek, a to môže vysvetliť, prečo počet prípadov Covid-19 stúpa, ale počet úmrtí je statický.

„Stále pribúdajú dôkazy, že veľká časť ,nových‘ miernych prípadov a ľudí, ktorí sú opätovne pozitívni po karanténe alebo prepustení z nemocnice, v skutočnosti nie sú infekční, ale iba majú v sebe mŕtve a neškodné vírusové častice, s ktorými si ich imunitný systém účinne poradil,“ napísal profesor pre časopis Spectator.

Rozsiahly ruský výskum naznačuje, že Covid-19 nemôžete dostať dvakrát

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info