HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Česko je v slzách: Zomrel známy oskarový režisér Jiří Menzel (†82)

Jiří Menzel / TASR

Český film dostal ďalšiu veľkú ranu. Režisér Jiří Menzel († 82), držiteľ Oscara za Ostro sledované vlaky, v sobotu zomrel. 

Ako píše český Blesk, na facebooku to dojemnými slovami oznámila jeho manželka Olga Menzelová (42) v nedeľu krátko po pol jedenástej večer.

„Jiřinko náš milovaný, najstatočnejší zo všetkých statočných. Včera večer doma v našich náručiach tvoje telo opustilo náš pozemský svet. Bolo nám veľkou cťou, že sme ťa mohli odprevadiť na tvojej poslednej ceste. Tvoja láska ku mne a našim dievčatám bola láskou, ktorá si nekladie podmienok,“ napísala dojemné slová Menzelová.

Známy režisér skončil v novembri 2017 v nemocnici po tom, čo ho doma našla jeho manželka v bezvedomí. Neskôr podstúpil kvôli infekcii vážnu operáciu mozgu, nejaký čas strávil v umelom spánku a odvtedy prebiehala jeho náročná rekonvalescencie. Olga v priebehu mesiacov zverejnila niekoľko jeho snímok, pretože režisérov stav sa ľahko zlepšoval, ba občas ho dokonca zobrala aj do divadla, kde sa mohol stretnúť s priateľmi a kolegami. Vždy mu to, podľa Blesku.cz, vraj vlialo do žíl toľko potrebnú energiu.

Krásne slová na rozlúčku

„Jiřinko, ďakujem za každý deň, ktorý som mohla byť s tebou. Bolo to výnimočné. Ďakujem aj za tie ťažké posledné tri roky. Stále si mi pomáhal. Svojou statočnosťou, chuťou, neobyčajnú vôľou do života a humorom. Prajem ti pekný obláčik, ako si ty sám hovorieval… Smrťou nič nekončí a verím, že sa stretneme, nech už v akejkoľvek podobe, pretože nie je možné, aby to tak nebolo. Hladkám ťa a ľúbime ťa z celého srdca naveky. Tvoje dievčatá Olinka, Anička, Evička,“ lúči sa s manželom Menzelová, ktorá len nedávno pre neho kúpila nový, bezbariérový dom.

Minister Krajčí aj hlavný hygienik Mikas sú v samoizolácii

Nákaza z klimatizácie?

Jeho žena uviedla, že sa režisér nakazil meningokokom, najskôr z klimatizácie v lietadle, keď v Košiciach pripravoval operu Falstaff.  „Lekári ho liečili silnými antibiotikami. K tomu dostal ešte zápal stredného ucha, ktoré mu operovali,“ povedala českému denníku režisérova manželka. Menzel strávil takmer rok v nemocnici a v rehabilitačných ústavoch než ho prepustili domov, kde ale mal neustálu starostlivosť. Podľa jeho blízkych sa režisér pohyboval na invalidnom vozíku, pomoc potreboval aj s jedlom. S okolím ale čulo komunikoval, hoci na zverejnených snímkach z domáceho liečenia bol viditeľne vychudnutý. Povzbudzujúca pre neho bola aj prítomnosť jeho dvoch dcér.

Kto bol Jiří Menzel?

Syn spisovateľa a scenáristu Jozefa Menzela sa narodil 23. februára 1938 v Prahe. So svojou manželkou Olgou boli svoji od roku 2004. Bol režisérom, ale aj hercom a spisovateľom. Významne sa zapísal nielen do českej kinematografie, ale i do svetovej. S filmom Ostro sledované vlaky získal Oscara za Najlepší cudzojazyčný film. Ďalšie jeho režijné snímky sa vryli do pamäti nielen českého, ale i slovenského diváka. Režíroval napríklad Postřižiny, Slavnosti sněženek, alebo Vesničko má středisková, ktorá tiež bola navrhnutá na Oscara. Ako herec si zahral v seriáli Krčma, filmoch Hra o jablko, Nežný barbar, Macko alebo Tlmočník.

Pád Show Jana Krausa? Diváci sa mu kruto vysmiali! (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info