Zázrak po výbuchu v Bejrúte, po 29 dňoch objavili pod sutinami preživšieho človeka
05 | 09 | 2020 I Imrich Kovačič / SITA

Záchranný tím v libanonskom Bejrúte po 29 dňoch od mohutného výbuchu zo začiatku augusta zaznamenal pod sutinami pulz preživšieho. Vycvičený pes, kólia patriaca čilským záchranárom, zachytil pod troskami zničenej budovy známky života.




Osemnásť nadýchnutí v priebehu minúty

Následne použitím termokamery lokalizovali až dve telá uväznené pod troskami – jedno menšie schúlené do klbka a väčšie. Menšie telo disponovalo vitálnymi funkciami, namerali mu slabší pulz a 18 nadýchnutí v priebehu minúty.

Šanca, že niekto prežije pod troskami taký dlhý čas, je spravidla veľmi malá. Ako pre britský The Telegraph povedal Francisco Lermanda, šéf čilských záchranárov v Bejrúte, preživší ľudia museli byť v kóme.

Spomenutý tím záchranárov Topos Chile pred desiatimi rokmi pomáhal aj na Haiti, kde po 27 dňoch od ničivého zemetrasenia zachránil ťažko dehydratovaného a podvyživeného muža.

Kuvajt, ako jedna z najbohatších krajín sveta, stojí pred bankrotom
Kuvajt nemá dosť peňazí na pokrytie výdavkov a prudký pokles cien energií vyvoláva otázky ohľadom ďalšieho fungovania štátu v Perzskom zálive. Peniaze na výplaty nebudú už v októbri. Čítať ďalej
05 | 09 | 2020 | Ivan Brožík

Mohutná explózia otriasla Bejrútom

Začiatkom minulého mesiaca, presne 4. augusta, otriasla Bejrútom mohutná explózia, keď vybuchlo 2750 ton dusičnanu amónneho. Výbuch spôsobený pravdepodobne neďalekým požiarom pocítili v niekoľkých častiach mesta a v okruhu niekoľkých kilometrov spôsobil rozsiahle škody.

Tie predbežne vyčíslili na 10 až 15 miliárd dolárov. Niekoľko stoviek tisíc ľudí prišlo v priebehu niekoľkých sekúnd o strechu nad hlavou. Výbuch pocítili až na Cypre vzdialenom 150 kilometrov.

Covid - upevnenie moci alebo ochrana populácie?
Veľká pandémia roku 2020 je iná. Poučili sme sa. Ale kto vie, či v prospech ľudstva, píše The Spectator. Čítať ďalej
03 | 09 | 2020 | Preklad: Redakcia HD