fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Prvá vakcína na svete Sputnik V vstupuje do tretej fázy testovaní

Na snímke zo 6. augusta 2020 zamestnankyňa drží ampulky s novom vakcínou v ústave epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja v Moskve. / TASR (AP)

Pretože dobrovoľníci pre ruskú vakcínu Sputnik V nevykazovali žiadne významné vedľajšie účinky, začali sa úspešné testovania na starších pracovníkov z ústavu, ktorí vakcínu vytvorili, informuje portál RT,

Moskovský inštitút Gamaleya sa minulý mesiac dostal do medzinárodného centra pozornosti, keď vyšlo najavo, že vytvoril prvú registrovanú vakcínu proti koronavírusu na svete. Podľa riaditeľa inštitútu Alexandra Gintsburga bolo bez akýchkoľvek komplikácií očkovaných 10 až 15 vedcov vo veku od 70 do 80 rokov.

„Všetci sú fit, zdraví, aktívni, prednášajú, starajú sa o pacientov a športujú,“ uviedol Gintsburg a zdôraznil, že pracovníci boli už v dobrej kondícii predtým, ako dostali injekciu s liekom Sputnik V. Gintsburg sa v máji dostal na medzinárodné titulky, keď vyšlo najavo, že už vakcínu vyskúšal, 3 mesiace predtým, ako bola oficiálne zaregistrovaná. Vo veku 68 rokov tiež neuviedol žiadne nepriaznivé účinky.

WHO chváli Švédsku vládu i občanov za zodpovedný prístup k pandémii

Sputnik V, ktorý oznámil ruský prezident Vladimir Putin 11. augusta, si získal pozornosť celého sveta. Vakcína bola zaregistrované po iba dvoch zo štandardných troch pokusných fáz, čo vyvolalo medzinárodnú kritiku epidemiológov, že bola urýchlená. Podľa šéfa Inštitútu Gamaleya sa procesu v tretej fáze čoskoro zúčastní 40 000 ľudí, vrátane dobrovoľníkov starších ako 60 rokov.

Zamestnanec spoločnosti Gamaleya Fedor Lisitsyn v stredu pre televízny kanál Rossiya-24 uviedol, že doposiaľ žiadni dobrovoľníci nezažili „vážne komplikácie“.

Napriek pozorovanej bezpečnosti vakcíny však musia všetci, ktorí sa chcú zúčastniť testovania Sputnik V, pred prijatím podstúpiť krvný test, test na prítomnosť protilátok a test na alergiu.

Ruská lekárka neverila vlastným očiam, keď z úst pacienta vytiahla meter dlhého hada (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info