HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Toxikológ: Lekári môžu len dúfať. Jed, ktorý otrávil Navaľného, ​​je extrémne účinný

Alexej Anatolievič Navaľnyj / Facebook (Наша Думка - інформаційний агрегатор новин)

Berlínska nemocnica, kam bol Alexej Navaľnyj prevezený, uviedla, že ruský opozičník bol otrávený látkou zo skupiny inhibítorov cholínesterázy. O akých látkach hovoríme a čo dokážu človeku urobiť?

Ruský opozičník Alexej Navaľnyj pred kolapsom veľmi trpel, píše portál Aktuálně. Jed, ktorý ho pri lete do Moskvy otrávil, spôsobuje teplotu a silné kŕče, popisuje Jiří Patočka, profesor toxikológie na Zdravotnej sociálnej fakulte v Českých Budějoviciach a dodáva, že berlínski špecialisti, ktorí ho liečia, môžu len dúfať, že sa z kómy preberie a bude v poriadku.

Ide o veľkú skupinu látok, ale ich účinky na organizmus sú dosť podobné. Patria sem napríklad látky, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve na hubenie hmyzu alebo hlodavcov. Pre človeka sú veľmi toxické, preto ich v poľnohospodárstve postupne odstraňujeme a nahradzujeme. Rok od roka ich ubúda.

Ďalej sem patria látky, ktoré sa používajú, používali alebo boli nachystané na použitie pri vedení chemickej vojny. Sú to najnebezpečnejšie jedy, ako je sarin, soman alebo novičok. Niektoré látky v skupine inhibítorov cholínesterázy sa tiež používajú ako liečivá.

Celá táto skupina obsahuje niekoľko stoviek až tisícok látok. Pochopiteľne nie všetky sa využívajú alebo môžu byť použité k otrave.

Tvrdenie, že Navaľnyj bol otrávený je predčasné

Rozhovor s Jiřím Patočkou, profesorom toxikológie na Zdravotnej sociálnej fakulte v Českých Budějoviciach

Hovoril ste, že účinky látok z tejto skupiny sú podobné. Dá sa teda povedať, či už otravu spôsobila akákoľvek konkrétna látka, čo sa v tele Navaľného deje?

Áno. To, že sa tieto látky súhrnne nazývajú inhibítory cholínesterázy, znamená, že inhibujú – teda znemožňujú, aby bol fyziologicky účinný jeden enzým, ktorý sa nazýva acetylchorinesteráza. Tento enzým je životne dôležitý, nachádza sa v mozgu, ale aj na periférii na nervových zakončeniach a sprostredkováva nervovo svalové spojenie. Keď je inhibovaný a nemôže vykonávať svoju fyziologickú funkciu, tak sa acetylcholín hromadí na nervových zakončeniach a spôsobuje ich trvalé dráždenie.

To vedie k tomu, že sa objaví najskôr sucho v ústach, stiahnu sa zreničky, zrýchli sa srdcová činnosť, zvýši telesná teplota, ustane sekrécia potu alebo postupne povoľujú zvierače. Ale hlavne dochádza k ochrnutiu mozgu a dýchacieho centra. A čo je najdôležitejšie, dôjde k prerušeniu toho nervovo svalového prepojenia, čím vznikajú kŕče. Otrávený človek trpí naozaj veľmi silnými kŕčmi a nakoniec na kŕče aj umiera.

Sibírski lekári tvrdia, že zachránili Navaľnému život

Podľa lekárov je Navaľnyj mimo ohrozenia života, ale je udržiavaný v umelom spánku. Dá sa povedať, v akom je stave? 

Všetky informácie sú prísne tajné. Toho, čo sa dostane von, je len minimum, a je otázka, či je to pravda.

Berlínski lekári mali Navaľnému podať atropín. Je to klasický postup?

Atropín sa používa ako protijed. Chorobu nevylieči, ale dokáže prekonať štádium, kedy je použitý jed najúčinnejší. Pochopiteľne čím skôr sa atropín nasadí, tým lepšie. Neviem, za ako dlho Navaľnému podali atropín, či už pri prevoze lietadlom – ťažko povedať. Ale otrava organofosfátom sa pozná veľmi rýchlo a boli tam, predpokladám, lekári skúsení, tak mu atropín dali okamžite.

Lekársky expert Fauci odmieta možné núdzové schválenie vakcíny proti Covid-19

Lekári v Rusku ale tvrdia, že Navaľnému v nemocnici v Omsku, kam bol po núdzovom pristátí prevezený, vykonali testy a prítomnosť inhibítorov cholínesterázy nezistili. Až Nemci potvrdili opak, takže ten atropín mu podali zrejme až berlínski lekári niekoľko dní od otravy…

Tie látky sú veľmi jedovaté, veľmi účinné. Stačí pár miligramov, aby otrávili človeka. Takže je možné, že sa ich nepodarí nájsť. Záleží, či ruskí lekári použili dostatočne citlivú techniku ​​na to, aby odhalili tých pár mikro alebo nanogramov látky, ktorá je prítomná v odobratej vzorke krvi, moču a podobne.

Takže sa skutočne mohlo stať, že pri prvom testovaní v Rusku jed v tele nenašli?

Áno, to sa mohlo stať. Ale ak je tam skúsený lekár, tak už podľa toho, ako človek vyzerá, môže usúdiť, že došlo k otrave organofosfátom. Pacientovi sa stiahnu zreničky, stráca schopnosť akomodácie – keď mu posvietime do oka žiarovkou, nereaguje, nezatvára sa ani neotvára. Sú prítomné kŕče a rad ďalších príznakov.

Ruský denník zverejnil správu o sledovaní Navaľného v Tomsku

Povedali ste, že atropín je protijed, ale sám o sebe nelieči. Ako teda prebieha liečba okrem podávania atropínu? Čo teraz môžu lekári robiť?

Existuje aj špecifická liečba – zvláštne látky, reaktivátory, dokážu obnoviť aktivitu enzýmu, vrátiť mu pôvodnú fyziologickú funkciu, kedy enzým znovu začne rozkladať acetylcholín. Ale ich použitie je časovo obmedzené. V tejto chvíli je už ich použitie zbytočné. Len by zaťažilo organizmus.

Reaktivátory sa používajú okamžite pri útoku bojovými látkami alebo dokonca vo chvíli, keď sa útok ešte len očakáva. Preto ich majú vojaci priamo pri sebe, aby si ich okamžite aplikovali. Aby nečakali na nejakého zdravotníka, pretože rozhodujú minúty, ak nie sekundy.

Preto v tejto dobe lekári podávajú atropín a udržujú funkcie. Lekári strážia, či Navaľnyj dýcha, jeho srdcovú činnosť a všetky ostatné funkcie. Udržujú ho na prístrojoch a držia v umelom spánku, aby fyziologická funkcia organizmu nebola narušená. A to je všetko, čo môžu urobiť. Dúfať, že sa z tej kómy alebo umelého spánku preberie a že bude v poriadku.

USA a Francúzsko vyzvali Rusko, aby vyšetrilo prípad údajnej otravy Navaľného

Ak sa Navaľnyj preberie, bude mať nejaké zdravotné následky?

Po otrave organofosfátmi sú následky teoreticky možné. Ale je známe, že napríklad ľudia, ktorí boli otrávení v tokijskom metre, bolo ich niekoľko tisíc, žiadnymi veľkými problémami v neskoršej dobe netrpeli. (20. marca 1995 zaútočila jedovatým plynom sarin v tokijskom metre náboženská sekta Óm šinrikjó, zasiahnutých bolo tisíce ľudí, 13 ich zomrelo, pozn. red.)

Keby predsa len nejaké následky Navaľnyj mal, aké by to boli?

Nervovo svalové. Môže mať zhoršenú koordináciu pohybov. Ak bol použitý centrálny inhibítor – to znamená, že preniká do mozgu, tak môže ísť o stratu niektorých kognitívnych funkcií. Človek zle rozpoznáva niektoré veci, hlasy, farby, ale môže tiež napríklad zle hovoriť. Môže tiež zabúdať. Spektrum neurologických porúch je veľmi rôzne.

Diktátora Kim Čong-una „zastupuje“ jeho mladšia sestra. Čo je skutočne s vodcom?

Stretávate sa s podobnými, aj keď napríklad náhodnými otravami aj v Česku?

Áno, v minulosti boli veľmi časté najmä poľnohospodárske otravy. Neskôr, keď sa zakázali určité látky, ako bol napríklad paratión (veľmi toxický organofosfátový insekticíd, pozn.red.), a začali sa nahrádzať menej nebezpečnými, tak týchto otráv ubudlo. Ale stále tu ešte sú. Okrem náhodných otráv, kedy sú porušené určité bezpečnostné predpisy, dochádza aj k otravám úmyselným. Dokonca aj samovraždám.

Tieto látky je možné použiť dokonca aj k teroristickému útoku. V minulosti sa objavilo niekoľko prípadov, kedy sme mohli povedať, že človek bol otrávený jedom tohto typu. Nedávno napríklad Sergej Skripal a jeho dcéra – to bol novičok, organofosfát vojenského typu (bývalý  ruský agent Sergej Skripal bol vo Veľkej Británii otrávený v marci 2018, pozn. red.).

Ďalším príkladom je Kim Čong-nam, brat severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorého otrávili látkou tohto typu, ktorá sa nazýva VX, na letisku v Kuala Lumpur.

Najviac kyberútokov na svete majú na svedomí Američania, tvrdí Khramov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info