HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruské zlaté a devízové ​​rezervy dosahujú historicky najvyššie hodnoty

Ilustračné foto zlata / Pixabay

Hodnota ruskej držby zlata a cudzej meny sa zvýšila o takmer 9 miliárd dolárov za týždeň, čo znamená, že majú devízové rezervy v hodnote takmer 600 miliárd dolárov – rekord všetkých rekordov od augusta 2008, kedy rezervy dosiahli hodnotu 598 miliárd dolárov, informuje portál RT.

Bolo to tesne pred globálnou finančnou krízou alebo „veľkou recesiou“, ktorá koncom roku 2008 spôsobila svetovú katastrofu. V tej dobe sa rozbúrený fond začal rýchlo znižovať v dôsledku hospodárskej krízy a v nasledujúcich troch mesiacoch stratil hodnotu viac ako 100 miliárd dolárov.

Je však nepravdepodobné, že by blesk udrel do jedného miesta dvakrát, keď Rusko v uplynulých rokoch pozmenilo svoje kroky. Moskva sa agresívne zbavila doláru a sústredila sa na budovanie rezerv zlata, eura a juanov.

USA zadržali 4 iránske tankery, ktoré prepravovali benzín do Venezuely (VIDEO)

V prvom augustovom týždni sa hodnota ruských rezerv zvýšila o 8,9 miliárd dolárov (1,5 percenta) na 600,1 miliárd dolárov. Súčasný rast je spôsobený pozitívnymi zmenami výmenného kurzu a zvýšením svetových cien zlata, uviedla vo štvrtok centrálna banka v Moskve.

Začiatkom dňa minister financií Anton Siluanov vysvetlil, že ruské financie „preukazujú vysokú úroveň stability v ekonomike“. Dodal, že medzinárodné ratingové agentúry stanovili úverový rating Ruska na úrovni investícií.

Spoločnosť Fitch Ratings potvrdila dlhodobé úverové skóre Ruska v BBB (ratingová úroveň), pričom prognóza zostáva stabilná. Medzitým spoločnosť S&P Global Ratings schválila ruský dlhodobý rating cudzej meny v BBB- so stabilným výhľadom. Dlhodobý rating miestnej mene zostáva aj naďalej na úrovni BBB.

Zlato by mohlo podľa analytikov do troch rokov stúpnuť na 4-tisíc USD za uncu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info