Počet Slovákov v Chorvátsku klesol o polovicu, v auguste ich prišlo do krajiny zatiaľ 24-tisíc
11 | 08 | 2020 I SITA

 Počet Slovákov dovolenkujúcich v turisticky vyhľadávanom Chorvátsku je tento rok nižší ako vlani. Do krajiny pri Jadranskom mori zavítalo od 1. do 9. augusta 24-tisíc hostí zo Slovenska, čo je 50 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka.


Od začiatku tohto roka navštívilo Chorvátsko 108-tisíc Slovákov, ktorí v krajine strávili spolu 709-tisíc nocí. Informoval o tom agentúru SITA riaditeľ zastúpenia Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) na Slovensku Dubravko Miholić s tým, že počet slovenských jachtárov vzrástol o 8 percent.

Chorvátsko eviduje od 1. do 9. augusta celkovo viac ako jeden milión ubytovaných návštevníkov a 7,2 milióna prenocovaní, čo je približne 70 percent v porovnaní s tým istým obdobím vlaňajška. Najvyšší počet prenocovaní bol na polostrove Istria, a to 1,7 milióna, v Kvarneri 1,4 milióna, v Splitsko-Dalmatínskej a Zadarskej župe po 1,3 milióna nocľahov. Štatistiku príchodov turistov a prenocovaní v krajine v komerčnom, nekomerčnom segmente a v námornej turistike zaznamenáva systém eVisitor.

Slováci počas tohtoročného leta najviac oddychujú v chorvátskych prímorských letoviskách Crikvenica, Baška, Vodice, Zadar, Umag, Vir, Primošten, Tučepi, Novi Vinodolski a Novalja. "Na Istrii a v Kvarneri (región na severe Jadranu s centrom v Rijeke - poz. SITA), kam prichádza najviac Slovákov, nie sú žiadne nové prípady ochorenia COVID-19, zatiaľ čo v Dalmácii (región na pobreží od Zadaru po Dubrovník - poz. SITA) je zaznamenaných 35 nových prípadov," uviedol Miholić.

Pri vstupe do Grécka je nutné počítať s náhodným testovaním
Pri vstupe do Grécka je nutné počítať s náhodným testovaním prichádzajúcich osôb. Upozorňuje na to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Čítať ďalej
11 | 08 | 2020 | TASR


Chorvátsko je podľa zástupcu CHTZ naďalej bezpečnou destináciou s malým počtom infikovaných na COVID-19. "Všetci turisti si môžu každý deň skontrolovať situáciu podľa regiónov na webových stránkach https://www.croatiacovid19.info/ alebo na https://www.koronavirus.hr/en," priblížil Miholić.

Chorvátsko navštevujú najmú turisti z Nemecka, Slovinska, Rakúska, Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska. "Naše reklamné a informačné kampane smerujeme neustále na tieto trhy. Chorvátsko je bezpečná a dobre pripravená turistická destinácia. S rastúcim počtom leteckých liniek sa tiež zintenzívnil cestovný ruch v južných častiach Dalmácie," povedal riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia Kristjan Staničić. Napríklad, medzi Dubrovníkom a Londýnom funguje v súčasnosti 44 letov týždenne.

Letné sezónne letecké spojenie so Splitom má od 19. júla aj Bratislava, linku prevádzkuje spoločnosť AirExplore dvakrát v týždni. "Je nesmierne dôležité, aby sme všetci naďalej konali zodpovedne a dodržiavali epidemiologické opatrenia, pretože v tomto okamihu je to predpoklad na realizáciu turistického ruchu v krajine," dodal Staničić.