„Je to o našom prežití“: Misia SAE na Mars sa pripravuje na spustenie
11 | 06 | 2020 I Mário Martinka

Prvá medziplanetárna misia arabského sveta dopraví sondu na obežnú dráhu Marsu na jeden celý  marťanský rok. Jej cieľom bude preskúmať klímu planéty 


Prvá medziplanetárna misia arabského sveta, ktorá sa začne o 40 dní má za cieľ dostať sa na obežnú dráhu Marsu vo februári budúceho roka. Týka sa to prežitia a budúcnosti celého Stredného východu, vyhlásili vedúci projektu Spojených arabských emirátov. Vypustenie sondy bez posádky je tiež posledným znakom toho, že starý kartel prieskumníkov vesmíru, ktorý sa kedysi obmedzil na superveľmoci, rozbíjajú nové krajiny alebo firmy zo súkromného sektora, píše theguardian.com

Spojené arabské emiráty sa pripravujú na misiu „Hope Mars“, ktorá sa má začať 15. júla a podľa projektového manažéra Omrana Sharafa sa považuje za neoddeliteľnú súčasť dlhodobého hospodárskeho rozvoja krajiny. "Je to o budúcnosti SAE a našom prežití," povedala Sharaf.

Cieľom misie nie je na Marse pristáť, ale byť na obežnej dráhe planéty, aby sme študovali dynamiku jej atmosféry počas celého marťanského roka ( 687 pozemských dní ) a vytvorili si tak komplexnejší obraz o klíme planéty.

Elon Musk žiada, aby sa Amazon rozdelil: „Monopoly sú zlé!“
Generálny riaditeľ Tesly a SpaceX, Elon Musk žiada, aby sa Amazon rozdelil. „Je čas rozobrať Amazon. Monopoly sú zlé! “ tweetoval. Čítať ďalej
05 | 06 | 2020 | Mário Martinka


Jedným z cieľov je zistiť viac o tom čo viedlo k atmosférickým stratám planéty, vrátane vymiznutia vodíka a kyslíka. „Študujeme planétu, ktorá vyzerá, akoby bola veľmi podobná našej, ale prešla nejakou formou zmeny vďaka ktorej už nemôže mať vodu, čo je jeden z hlavných stavebných kameňov života,“ zástupkyňa projektového manažéra a ministerka pokročilých vied, Sarah al-Amiri uviedla. "Napríklad, ak dôjde k veľkej piesočnej búrke na Marse, zvyšuje to rýchlosť úniku vodíka a kyslíka?"

Údaje sa budú distribuovať približne do 200 výskumných ústavov a budú dopĺňať prácu iných misií vrátane tých, ktoré podporuje NASA.

Čína a USA plánujú misie na Mars v júli, ale žiadna z nich nebude zaujímavejšia ako tá z SAE. Je zaujímavé, že krajina, ktorá existuje iba 50 rokov a donedávna mala iba základnú inžiniersku a vedeckú základňu, má mimozemské ambície. Sharaf povedal, že takmer 50% misií na Marse končí neúspechom.

Raketa odštartuje uprostred pandémie koronavírusu, hospodárskej recesie v Dubaji, poklesu cien ropy, politickej diskusie o zámorských vojnách a poklesu cestovného ruchu. Toto  všetko poskytuje muníciu tým v Emirátoch, ktorí chcú vidieť tento obrovský projekt ako márnivosť autoritárskeho vodcovstva. Vedenie SAE považuje tento projekt za neoddeliteľnú súčasť krajiny, ktorú sa snažia vybudovať, a za katalyzátor vytvárania diverzifikovanej kvalifikovanej pracovnej sily pripravenej na hospodárstvo po dobe ťažby ropy.

Nové údaje naznačujú, že milióny Rusov môžu mať v sebe protilátky na Covid-19
Pri častejších testovaniach sa začína zisťovať, že čoraz viac Rusov už malo Covid-19. Výsledky ukazujú, že takmer 14 percent ľudí má imunitu, čo znamená, že doteraz mohlo byť infikovaných niekoľko miliónov ľudí, informuje portál... Čítať ďalej
11 | 06 | 2020 | Marek Molnár


"Cieľom je osláviť 2. decembra 2021 naše 50. výročie veľmi veľkým posolstvom, ktoré bude vyjadrené tým, že sa dostaneme na Mars," uviedol Sharaf. „Bude to posolstvo nielen emiratskej mládeži, ale aj arabskej mládeži. Tento región má viac ako 1 milión mladých ľudí. Je to región, ktorý bol pred viac ako 800 rokmi generátorom vedomostí, príkladom spolužitia a spolupráce ľudí rôznych náboženstiev... V okamihu, keď sme to všetko prestali podporovať, sme spravili krok späť. “

SAE už v spojení s Južnou Kóreou vypustili štyri satelity na pozorovanie Zeme a minulý rok vyslali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu astronauta Hazzaa al-Mansooriho.

"Pokiaľ ide o misiu na Mars, požiadavka bola, že ju musíme postaviť a nie kúpiť," uviedol Sharaf. SAE sa museli v rekordných piatich rokoch poobzerať do zámorských krajín a požiadať o pomoc svojich partnerov v USA a Japonsku. Krajina spolupracuje s University of Colorado, Arizonskou štátnou univerzitou a laboratóriom pre vesmírne vedy v Berkeley v Kalifornii, zatiaľ čo samotná raketa bude vypustená z japonského vesmírneho strediska - Tanegashima.

Ako blízko sme k porazeniu koronavírusu?
Lekári tvrdia, že dosahujú pokrok v porozumení tejto chorobe, poukazujú však na to, že vakcína tak skoro nebude Čítať ďalej
10 | 06 | 2020 | Mário Martinka