fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Matovič považuje výmenu všetkých prednostov OÚ za očistenie štátnej správy

Zľava: Premiér SR Igor Matovič a predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Matovič tvrdí, že politickí nominanti budú len prednostovia okresných úradov (OÚ), nie je to však pravda. Hnutie Sme rodina chce napríklad obsadiť pozície všetkých vedúcich odborov výstavby a bytovej politiky, ktoré fungujú pod OÚ.

Predseda vlády Igor Matovič vidí za zámerom svojho hnutia OĽaNO vymeniť všetkých 72 prednostov okresných úradov (OÚ) očistenie štátnej správy. Šéfovia úradov majú byť podľa neho predĺženou rukou ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), ich podriadení majú byť apolitickí odborníci.

Niektorí koaliční partneri majú voči tomu výhrady, o výmene prednostov majú diskutovať aj na koaličnej rade. Premiér nevedel povedať, na koľko postov už majú vybraných ľudí, má to podľa neho na starosti poslanecký klub hnutia. Matovič tvrdí, že politickí nominanti budú len prednostovia OÚ.

„Vymeníme 72 ľudí, ktorí budú predĺženou rukou ministra ako prednosta okresného úradu a všetko ostatné bude rozhodovať čisto odbornosť. A práveže tých ľudí, ktorí tam dnes sú a ich jediná legitimácia je, že majú nejakú správnu farbu straníckej knižky, odtiaľ bez hanby vyhodíme. A nahradíme ich odborníkmi z tých úradov, ktorí sa dlhé roky nemohli posunúť vyššie,“ vysvetlil premiér.

Matovič chystá novú totalitu

Matovič zámer hnutia považuje za transparentný cieľ. Poukazuje na potrebu vytvorenia hranice, kde politika začína a končí. „My sme tú hranicu urobili za prednostom. Doteraz bolo zvykom, že politické strany po výhre vo voľbách vymenili niekoľko tisíc až desaťtisíc ľudí na týchto úradoch v štátnej správe. Po dohode s našim poslaneckým klubom sme povedali, že vymeníme 72 ľudí a všetkým ostatným desiatkam tisícom ľudí doprajeme apolitickosť,“ skonštatoval.

Podpredsedníčka Za ľudí Veronika Remišová nedávno pre TASR povedala, že chce presadzovať, aby sa funkcie prednostov okresných úradov obsadzovali transparentným výberovým konaním. Jej stranícky kolega Juraj Šeliga dodal, že namiesto transparentnosti si „jedna strana vytvorila vlastné komisie s vlastnými pravidlami, ktoré rozhodujú o tom, kto bude ovládať ktorý úrad.“

Matovičovi sa nedarí dodržiavať sľuby o transparentnosti. Kazia mu to Kollárovci

Boris Kollár však podľa svojich aktuálnych vyjadrení  bude presadzovať, aby všetkých 72 odborov výstavby a bytovej politiky, ktoré fungujú pod pod okresnými úradmi, riadili nominanti hnutia Sme rodina. „No, samozrejme, pochopiteľne,“ povedal Denníku N B. Kollár.

Sme rodina sa odvoláva na to, že výstavba by mala spadať pod gesciu Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktoré riadi ich nominat Andrej Doležal. Rovnako tak chcú kollárovci obsadiť všetky vedúce posty inšpektorátov práce, ktoré patria pod gesciu ministra Krajniaka. Strana SaS zasa dosadzuje svojich nominantov do vedenia štátnych a pološtátnych firiem, ktoré spadajú pod rezort hospodárstva.

Matovič sa onedlho stane zdrojom zábavy, hovorí sociológ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info