fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko chce pokutovať odmietnutie povinného očkovania

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Rusi, ktorí sú vystavení infekčným chorobám alebo pracujú vo vysoko rizikovom prostredí, by mohli podľa nových nariadení čeliť trestom za odmietnutie povinného očkovania, informuje portál RT.

Porušenie existujúcich pravidiel o epidemiologickej bezpečnosti, ako napríklad odmietnutie „profylaktického očkovania“ alebo „nepodliehanie lekárskym kontrolám“, bude mať za následok pokutu, ak sa zmeny a doplnenia zákona o správnych deliktoch, ktoré boli zavedené ministerstvom spravodlivosti, oficiálne pripíšu do zákona.

Navrhované pokuty sa pohybujú od 90 eur pre jednotlivcov až po 384 eur pre subjekty.

Očkovanie je v Rusku horúcou témou, pričom niektorí ľudia nesúhlasia alebo dokonca odkladajú očkovanie svojich detí. Národná zdravotná strážna služba v sobotu vyhlásila, že väčšina občanov bude od zákona oslobodená.

Sankcie sa budú vzťahovať iba na tých, ktorým hrozí infekcia pri manipulácii s „nakazenými pacientmi, práca s krvou a ľudskými biologickými tekutinami alebo pri starostlivosť o domáce zvieratá“, takže ľudia pracujúci v týchto oblastiach budú musieť byť zaočkovaní, uviedol hovorca národnej zdravotnej služby.

Vedci takmer rok a pol skúmali „správanie“ mŕtvol. Nafilmovali ich, ako sa hýbali

Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že odmietnutie očkovania zo „zásadných dôvodov“ nebude viesť k sankciám, ale tí, ktorí musia byť pred cestou do zahraničia imunizovaní a nespravia tak, budú potrestaní.

Správy prichádzajú uprostred toho, ako ruskí vedci narýchlo pracujú na vakcíne Covid-19, ktorej prototypy už čakajú na schválenie vlády pre ľudské pokusy. Aj keď stále nie je jasné, kedy bude vakcína pripravená, vedci tvrdia, že zdravotnícky personál v prvej línii a starší ľudia by mali byť prví, ktorí ju dostanú.

Rusko zaznamenalo takmer 397 000 infekcií a viac ako 4 500 úmrtí. V Moskve, kde bola zaregistrovaná väčšina prípadov Covid-19, bola karanténa predĺžená o ďalšie dva týždne po predchádzajúcom termíne 31. mája.

Putin zvolal rokovanie o budúcnosti zmluvy START 3

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info