HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR VÝBER SPRÁV ZAHRANIČIE

Na nákupoch, v reštaurácii či u kaderníka sa podľa nemeckého experta koronavírusom nenakazíte

Zdroj: Pixabay

Nemecký virológ Hendrik Streeck tvrdí, že doposiaľ nebol potvrdený ani jeden pozitívny prípad nákazy vírusom SARS-CoV-2 v priebehu nakupovania či návštevy kaderníka.

„Nikto sa nenakazil v žiadnom supermarkete, mäsiarstve alebo v reštaurácii. Prenos vírusu sa väčšinou odohráva medzi ľuďmi, ktorí sú dlhú dobu v tesnom kontakte,“ hovorí Streeck, ktorého slová cituje portál Novinky.cz.

Virológ v tejto súvislosti pripomenul, že väčšina ľudí sa nakazila na rôznych oslavách, v lyžiarskych strediskách alebo na futbalových zápasoch.

Pri nakupovaní naopak podľa jeho vyjadrenia nákaza niekoho iného nehrozí. Vírus totiž príliš dlho neprežíva na rôznych povrchoch a tak platí, že možnosť nákazy prostredníctvom dotyku s kontaminovaným povrchom je nízka.

Počet nakazených na Covid-19 presiahol hranicu dvoch miliónov

Novinky.cz však upozorňujú, že Streeckov názor je v rozpore s tvrdeniami iných odborníkov. Odborníci z amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb napríklad zistili, že vírus dokáže prežiť až 24 hodín na papieri a tri dni na plastoch či na nehrdzavejúcej oceli.

Iní názor majú napríklad aj vedci z Fínska, podľa ktorých môže jeden človek infikovaný koronavírusom v uzavretom priestore obchodu nakaziť aj ľudí z druhej uličky. Vírus pritom podľa nich zostáva vo vzduchu niekoľko minút.

Podľa nemeckého virológa je však k samotnému nakazeniu potrebný omnoho priamejší kontakt s vírusom. „Aby človek vírus skutočne dostal, musel by sa niekto vykašlať do svojej ruky, bezprostredne potom sa dotknúť kľučky od dverí a hneď potom by sa iný človek musel chytiť tejto kľučky a následne sa dotýkať svojej tváre,“ vysvetlil na záver Streeck.

Infikované zdravotné sestry v mexickej nemocnici tvrdia, že nosenie rúšok mali zakázané

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info