Rómovia v chudobných komunitách bez hlbšej zainteresovanosti štátu riziko nákazy sami nezvládnu
23 | 03 | 2020 I SITA

Rómovia v chudobných komunitách bez hlbšej zainteresovanosti štátu riziko nákazy koronavírusom sami nezvládnu.


Reaguje tak takmer 40 zástupcov občianskej spoločnosti, ktorí apelujú na vládu SR, aby upriamila pozornosť na vylúčené rómske komunity pri prevencii tohto ochorenia. Cieľom výzvy je presmerovanie pozornosti z roviny šírenia stereotypných negatívnych správ z rómskych komunít na príklady dobrej praxe. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ eduRoma a spoluautor výzvy Vlado Rafael.

Signatári výzvy pripomínajú, že Inštitút zdravotnej politiky Ministerstva zdravotníctva SR niekoľkokrát vo svojich vyhláseniach prízvukoval riziko šírenia pandémie v rómskych marginalizovaných komunitách (MRK), ktoré prirovnal k „časovanej bombe“. „Aj keď nevieme, či sa táto hrozba naplní, chceme byť na ňu pripravení," uvádza sa vo výzve. Ďalej upozorňujú, že životné podmienky ľudí žijúcich vo vylúčených komunitách majú za následok ich horší zdravotný stav.

„Šírenie nákazy v chudobou postihnutých lokalitách s vyššou hustotou obyvateľstva sa zároveň spája s rizikom geometrického nárastu infikovaných, na ktoré naše zdravotnícke zariadenia nie sú pripravené. To by v konečnom dôsledku sťažilo prístup k zdravotnej starostlivosti všetkým ľuďom na Slovensku," prízvukuje výzva.

Muž v karanténe hrozil rodine zabitím, pľuval aj na policajtov
Pobyt v domácej karanténe zrejme nerobil dobre 24-ročnému mužovi z okresu Prievidza. Alkoholom posilnený muž po vyhrážkach rodine ohrozoval aj policajtov. Čítať ďalej
23 | 03 | 2020 | SITA


„Za necelé dva týždne sme boli svedkami mnohých pozitívnych príkladov svojpomoci, obetavosti, solidarity a zodpovednosti, ktoré je potrebné tlmočiť širokej verejnosti. Mnoho Rómov pristupuje k veci s vážnosťou a zodpovedne. Mnoho ľudí sa obetuje, aby pomáhali a šírili osvetu,“ uviedla autorka výzvy Ingrid Kosová. Podľa Rafaela je potrebné verejne upriamiť pozornosť na riziká, ktorým čelíme v prípade, ak pandémia prepukne v marginalizovaných komunitách.

„Je dôležité, aby k plánovaniu boli do krízových štábov prizývaní aj zástupcovia iniciatív, ktoré pôsobia v teréne, spájajú dobrovoľníkov a mimovládne organizácie, a tiež aby bol do riešenia rovnocenne prizvaný aj Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ktorý má byť koordinujúcim orgánom týchto iniciatív," podotkol.

Podľa signatárov výzvy je nutné vypracovať krízový plán v prípade šírenia pandémie v týchto oblastiach a prioritne zabezpečiť zriadenie mobilných testovacích staníc za účelom preventívneho testovania. A to najmä v lokalitách s cestovateľskou anamnézou. Takisto odporúčajú vyčleniť priestory, ktoré by v prípade výskytu nákazy mohli slúžiť ako ochranné karanténne stanice.

Zabezpečenie plynulej výroby potravín je pre poľnohospodárov alfou a omegou
Súbežne s prijímaním nových nariadení zo strany štátu poľnohospodári a potravinári denne pracujú na opatreniach v snahe ochrániť vlastných zamestnancov a zabezpečiť plynulú výrobu potravín a starostlivosť o zvieratá. Čítať ďalej
23 | 03 | 2020 | TASR


Zároveň je potrebné zabezpečiť aj distribúciu dostatočného množstva liekov pre ľudí v núdzi v prípade akútnej potreby. Uzavretie lokalít za pomoci silových zložiek a armády SR vnímajú signatári ako krajnú alternatívu, ktorá by mohla u ľudí v komunitách vyvolať paniku a nepokoje. „Tento krízový scenár si niektorí primátori či starostovia miest a obcí veľmi dobre uvedomujú a zhostili sa zodpovednosti za svojich občanov ukážkovo. Štát ich však nesmie nechať osamotených," konštatujú.

So znením výzvy na vytvorenie krízových riešení sa stotožňuje a plne ho podporuje aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. „Čelíme špecifickej situácii, v ktorej má prioritu právo na ochranu zdravia a života. Medzi mimoriadne ohrozené skupiny patria seniori či ľudia so zdravotnými komplikáciami, ľudia bez domova, no dôležité je chrániť tiež ľudí z marginalizovaných komunít, ktorí žijú aj v oblastiach s obmedzeným alebo žiadnym prístupom k pitnej vode. Obmedzené možnosti dodržiavania hygieny v takomto čase môžu spôsobiť neodvrátiteľné škody na životoch a zdraví. V takejto situácii je nevyhnutné prijímať rýchle a účinné opatrenia proti šíreniu nákazy,“ uviedla ombudsmanka.

Pellegrini vyzval Kičuru, aby sa nevrátil do talára, kým trvajú podozrenia
Bývalý premiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini vyzýva predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána Kičuru, aby sa nevrátil do sudcovského talára, kým sa nevyvrátia podozrenia o jeho zlyhaniach vo funkcii. Čítať ďalej
23 | 03 | 2020 | SITA


Dodala, že verí, že krízový štáb bude venovať dostatočnú pozornosť marginalizovaným komunitám, ako aj ďalším ohrozeným skupinám. Agentúru SITA o tom informovala jej hovorkyňa Michaela Pavelková.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca na 14 dní.

Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami, pričom sa to netýka potravín, drogérií, lekární či vybraných služieb, akými sú napríklad banky či poisťovne. Aktuálne je na Slovensku potvrdených 185 prípadov koronavírusu.

Syn šéfa štátnych hmotných rezerv si v Bratislave kúpil byty za státisíce. Hypotéku nepotreboval
Kajetán Kičura ako šéf Správy štátnych hmotných rezerv aktuálne čelí podozreniu z nakupovania predraženého zdravotníckeho materiálu. Škandálu je však vytavený aj jeho syn, ktorý si mal nedávno v centre Bratislavy kúpiť dva byty bez hypotéky.... Čítať ďalej
23 | 03 | 2020 | Jaroslav Fabok