HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Bezdomovec Fico môže prísť ešte aj o miesto predsedu Smeru

Peter Bizoň

Najhorší volebný výsledok Smeru za posledných 14. rokov si môže vyžiadať svoju daň aj v radoch najvyšších funkcionárov strany.

Horší výsledok ako v sobotňajších voľbách dosiahol naposledy Smer pri svojom prvom pokuse dostať sa do Národnej rady SR (NRSR) v roku 2002. Svoju druhú vládu v tom období poskladal Mikuláš Dzurinda a Smer, so svojimi 13,46 percentami a 25 kreslami, skončil v opozícii. 

Následne od roku 2006 do roku 2016 vyhrala strana suverénne každé voľby. V opozícii však naposledy, aj napriek volebnému víťazstvu (34,79 percenta),  skončila v roku 2010 kedy sa vládu podarilo poskladať Ivete Radičovej. Smer si svoje miesto v opozícii užije aj počas nadchádzajúceho volebného obdobia.

Zatiaľ čo slovenskí sociálni demokrati získali po predčasných voľbách v roku 2012 spolu 44,41 percenta a v roku 2016 zaknihovali zisk 28,28 percenta, ich popularita začala postupne klesať. Od posledných volieb klesli  takmer presne o 10 percentuálnych bodov (18,29 percenta), čo môže mať odozvu aj na najbližšom sneme strany v podobe vyvodenia dôsledkov za neuspokojiví výsledok a prípadných zmien v predsedníckych radoch.

Napriek tomu, že Peter Pellegrini viedol v posledných voľbách volebnú kampaň strany, a podľa vlastných slov z volebnej noci za volebný neúspech bude zodpovedať on sám, zmeny vo vedení sa môžu dotknúť aj predsedu strany Roberta Fica. Môže o tom svedčiť aj to, že sa počas volebnej noci stiahol do ústrania a na straníckej volebnej centrále sa pred kamerami ani neukázal.

Uspeje Matovičova „nepolitická“ koalícia? Akúkoľvek chybu môže využiť Smer či Kotleba

V posledných mesiacoch, kedy sa bol nútený koncom minulého roka odsťahovať z bytu usvedčeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka, tak predsedu strany stíha rana za ranou. Podobne, ako si z Bonaparte odniesol okrem osobných vecí aj parkety, kuchynskú linku či dvere, sa možno bude čoskoro sťahovať aj z predsedníckeho postu Smeru, ktorý zastáva od roku 1999.

Ficov strmý pád sa začal po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, kedy v roku 2018 skončil na premiérskom poste. Vystriedal ho Pellegrini a Fico sa začal sťahovať do zákulisia, pričom sa podľa vlastných slov venoval najmä vedeniu strany.

O tom, že Fica možno čoskoro čaká odchod z predsedníckeho postu po takmer 21. rokoch hovorí aj to, že sa do poslednej predvolebnej kampane takmer vôbec nezapájal. Niekdajší charizmatický ľavicový politik tak postupne prichádza o svoje stranícke zázemie.

Ako môže Matovič vyskladať novú vládu a kto bude premiérom?

Jedným z dôvodov, prečo sa môže strana pokúsiť zbaviť sa Fica, je jeho negatívny obraz vo verejnosti. S jeho menom sú totiž spojené viaceré kauzy, ktorých sa naňho za 21. rokov  v predsedníckej funkcii nabalilo neúrekom.

Strana sa tak môže pokúsiť o ďalší logický krok. Omladiť nielen stranícky káder, ale rovnako aj predsedníctvo. Ak by k tomuto kroku Smer pristúpil, je viac ako pravdepodobné, že nasledujúce volebné obdobie, ktoré si Fico odkrúti v opozičných laviciach, bude jeho posledným a napokon odíde aj do politického dôchodku, ktorý pôvodne sľuboval už na rok 2014.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info