"Verdikt ústavného súdu o 50-dňovom moratóriu zbavil spoločnosť špekulácií, ako by sa uplatňovalo", tvrdí Pellegrini
18 | 12 | 2019 I SITA

Verdikt Ústavného súdu SR, ktorý pozastavil účinnosť predĺženého 50-dňového moratória na zverejňovanie predvolebných prieskumov, zbavil spoločnosť špekulácií o tom, ako by sa uplatňovalo a dodržiavalo. Uviedol to dnes po zasadnutí vlády premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Novela prešla koncom novembra najmä hlasmi poslancov koaličných strán Smer-SD a SNS, ako aj Kotlebovcov - Ľudovej strany Naše Slovensko. Poslanci prelomili aj veto prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa následne obrátila práve na ústavný súd.


„Ak ústavný súd povedal že pozastavuje účinnosť tohto zákona, tak 50-dňové moratórium pred týmito voľbami nebude a budeme postupovať v zmysle platnej legislatívy, ktoré rieši len to kratšie moratórium,“ povedal predseda vlády. Zároveň zdôraznil, že v súvislosti s predĺženým moratóriom si ani technicky nevedel predstaviť, ako by sa dalo zrealizovať. „Tým pádom toto prestáva byť pre nás téma, pretože do volieb už asi iné rozhodnutie nepadne,“ uviedol Pellegrini.

Podľa stanoviska vládnej strany Smer-SD je v tejto súvislosti v prvom rade potrebné zdôrazniť a opätovne pripomenúť dôvody, pre ktoré sa strana rozhodla predložiť daný návrh, a to je, aby sa zabránilo šíreniu dezinformácií a negatívnemu ovplyvňovaniu verejnej mienky. „Veríme, že výsledkom verejnej diskusie, ktorá sa týmto otvorila, bude pozornejší a kritickejší pohľad na prieskumné agentúry, a tým aj na samotné výstupy,“ uviedol hovorca strany Ján Mažgút. dodal, že strana rozhodnutie ústavného súdu akceptuje.

Ústavný súd SR dnes prijal na ďalšie konanie podnet prezidentky a pozastavil účinnosť časti schválenej novely zákona. O možnej protiústavnosti novely ešte len bude rozhodovať. Prezidentka v podaní argumentovala okrem iného rozporom so slobodou prejavu, ochranou politickej súťaže a možným nenapraviteľným zásahom do demokratického charakteru štátu. „Zákonné obmedzenia týkajúce sa procesu volieb, vrátane obdobia volebnej kampane, nesmú zasahovať ani ohrozovať predpoklady pre kvalifikované volebné rozhodovanie občanov, pretože to môže viesť k deformáciám volebného procesu, ktorý je pre demokratické zriadenie kľúčový a nenahraditeľný. Zásah do kvalifikovaného rozhodovania môže nenapraviteľne narušiť demokratický charakter štátu,“ uviedla v podaní prezidentka.