HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Orbán sa chystá do vesmíru!

Koláž: Photofunia / HD

Maďarsko plánuje vyslať svojho kozmonauta na vesmírnu stanicu. Odvážny plán ale čelí kritike Orbánovej opozície. Informuje štátna tlačová agentúra MTI.

Podľa Demokratickej koalície maďarský predseda vlády Viktor Orbán „uniká“ kvôli jeho neúspešnej vláde do vesmíru. Demokratická strana dodáva, že Orbánova vláda môže „spáliť“ 10 miliárd forintov (29,7 milióna eur)  vo vesmíre, pretože krajina nebude mať z plánov predsedu vlády žiadny úžitok.

Kozmonauti ISS čoskoro začnú piecť „vesmírne koláčiky“ na obežnej dráhe (FOTO)

Podľa ministra zahraničných vecí, Pétera Szijjártóa približne 10 miliárd forintov vyčlení maďarská vláda na to, aby do vesmíru vyslali v roku 2024 maďarského kozmonauta, čo bude Maďarsko otvorene zaväzovať k spolupráci s Rusmi.

Minister v správach televíznej stanice RTL uviedol, že vyslanie kozmonauta je jedným zo základov päťročného plánu vlády, v rámci ktorého chcú vypustiť maďarskú družicu, vytvoriť flotilu mikrodružíc a inštalovať na Medzinárodnú vesmírnu stanicu vedecké a meracie prístroje.

Prvý vesmírny hotel na svete otvorí svoje brány v roku 2025

„Posledné plány Orbánovej vlády v oblasti výskumu vesmíru kombinujú všetky prvky ambicióznych plánov autokracií: ambície „múdreho vodcu“ už dosahujú stratosféru, ale v tieni ilustratívnych plánov sú príklady nefunkčných škôl a nemocníc, nízkych miezd a dôchodkov a všadeprítomnej korupcie.“ Tvrdí opozícia v oficiálnom vyhlásení.

Podľa Demokratickej koalície uteká Orbán z neúspešnej vlády do vesmíru. Pokiaľ ide o plány pre maďarskú astronautiku, nebude sa musieť zaoberať problémami krajiny. Podľa DK môže vláda doslova spáliť 10 miliárd forintov na cestu o vesmíru, pretože krajina neuvidí žiadny  úžitok z nákladných a možno nikdy implementovaných plánov predsedu vlády.

Alexej Leonov, prvý umelec, ktorý sa vydal do vesmíru zanechal po sebe DYCHBERÚCE OBRAZY (FOTO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info