Putin veští začiatok rozpadu EÚ v roku 2028, odídu štáty východnej Európy
21 | 11 | 2019 I ČTK

Šéf Kremľa sa domnieva, že štáty východnej Európy sa po zbohatnutí inšpirujú brexitom a môžu za niekoľko rokov začať uvažovať o odchode z Európskej únie. V prejave na investičnom fóre v Moskve to v stredu povedal ruský prezident Vladimir Putin.


Stane sa to podľa neho okolo roku 2028, až sa z terajších príjemcov peňazí z únijnej pokladnice niektoré z nich stanú platiteľmi. Vnútri EÚ vznikli z dôvodu špecifík pri rozdeľovaní financií protiklady, upozornil Putin.

Orbán by už dávno vystúpil z EÚ, ale Putin mu to nedovolí!
Orbánova zahraničná politika je na prvý pohľad absurdná, určitá logika v nej všaj je. Kšefty predsa idú a predseda vlády môže povedať, že teraz získajú omnoho viac výhod, ako keby splynuli len so západným poriadkom. Píše portál... Čítať ďalej
11 | 11 | 2019 | redakcia


Značná časť daňových prostriedkov najvyspelejších európskych štátov „ide na to, aby sa udržali nad vodou tí, ktorí zatiaľ nedosiahli určitú úroveň hospodárskeho rozvoja,“ konštatoval. Dodal, že ide o desiatky miliárd eur.

„Niekde na začiatku roka 2028 niektoré krajiny východnej Európy dosiahnu takú úroveň ekonomického rozvoja, že prestanú byť príjemcami grantov a najrôznejších pomoci z európskeho rozpočtu a budú musieť platiť tak, ako to robí Veľká Británia,“ pokračoval ruský prezident. „A nie som si istý, či ich nenapadne to isté, čo dnes Britániu,“ vyhlásil v narážke na zámer Londýna opustiť Európsku úniu.

Európska únia teraz debatuje o podobe svojho budúceho dlhodobého rozpočtu na roky 2021 až 2027. Krajiny zo stredu a východu bloku v ňom zostanú príjemcami únijných peňazí, veľmi pravdepodobne ale získajú menej ako v súčasnom období.

Putin doma prestáva byť "politickým bohom": Rusi chcú radikálne zmeny, ale obávajú sa ich dôsledkov
V poslednom období sa v Rusku čoraz zreteľnejšie prejavuje názor, že je čas presunúť pozornosť vedenia krajiny zo zahraničnej politiky na domácu. Rusko sa už stalo opäť veľkým, a preto je čas zaoberať sa domácou ekonomickou a sociálnou agendou.... Čítať ďalej
09 | 11 | 2019 | redakcia


O hlavných parametroch viacročného rozpočtu by mali šéfovia štátov a vlád bloku rokovať na summite v decembri. Veľká Británia, ktorá by z EÚ mala odísť na konci januára 2020, patrí k čistým platcom do únijnej kasy, dojednanú však má výraznú zľavu svojich odvodov.

Putin: Ruská hrozba je "hovadina"

Ruský prezident poprel, že by jeho krajina, obviňovaná po vpáde do Gruzínska a Ukrajiny z rozpínavosti, kohokoľvek ohrozovala. Je vraj úplne zjavné, že európski vodcovia tvrdeniam o ruskej hrozbe už neveria. Podľa Putina je to legenda vymyslená tými, ktorí sa na nej chcú priživiť.

Hrozí v Rusku štátny prevrat? Putin by sa mal obávať bolívijského scenára!
V Bolívii sa skončila moc autoritatívneho vodcu, potom čo sa občania proti nemu vzbúrili, armáda stála na strane ľudu a odmietla zasiahnuť. Je možné, že to isté sa môže udiať aj v Moskve? Pýta sa Anna Majoros z maďarského portálu... Čítať ďalej
16 | 11 | 2019 | redakcia


„Dnes už to ale nefunguje. Nehľadiac na všetky problémy s Ukrajinou, na špekulácie o Kryme a Donbase, všetci jasne pochopili, že Rusko sa na nikoho nemieni vrhnúť. Je to jednoducho hlúposť, hovadina,“ citovala prezidenta agentúra TASS.

„Ruská hrozba je výmysel tých, ktorí sa chcú priživiť na roli predsunutej hliadky v boji s Ruskom a získať nejaké bonusy a preferencie. Všetkým je to jasné, vodcom hlavných európskych krajín je to absolútne jasné,“ vyhlásil kremeľský šéf.

Východný blok je opäť cieľom záujmov Ruska. Putin začína Orbánom
Dnes sa očakáva príchod ruského prezidenta Vladimira Putina do Maďarska, nakoľko dostal pozvanie od maďarského predsedu vlády Viktora Orbána. Bez ohľadu na to, ako toto stretnutie dopadne, je vcelku pravdepodobné, že to podráždi USA a... Čítať ďalej
30 | 10 | 2019 | Marek Molnár


Putin pochválil Čínu, ktorej sa podľa neho najlepšie podarilo zlúčiť možnosti centralizovanej správy s rozvojom prvkov trhovej ekonomiky. V bývalom Sovietskom zväze sa nič také nestalo a následky rozpadu potom vraj prekonali tie najhoršie očakávania.

„Výsledky neefektívnej hospodárskej politiky v ZSSR sa prejavili aj v politickej sfére. Následky rozpadu boli horšie ako čokoľvek, čo si ľudia mysleli a čo mohli v najhorších predstavách očakávať,“ povedal prezident.