Používanie jazyka menšín pri politickej kampani by sa mohlo upraviť
07 | 09 | 2019 I TASR

Politické strany by mohli komunikovať s voličmi v ich materinskom jazyku, teda aj výlučne v jazyku národnostných menšín. Vyplýva to z novely zákona o štátnom jazyku, ktorú predložil do Národnej rady (NR) SR nezaradený poslanec Zsolt Simon.


Most-Híd podľa slov hovorkyne Kláry Debnár nemá problém podporiť iniciatívy smerujúce k posilneniu používania jazykov národnostných menšín. SNS nevidí dôvod sa k návrhu vyjadrovať.

"Prekladaný návrh zákona môže prispieť k zvýšeniu atraktívnosti volieb a vyššej volebnej účasti, ak politické strany a politické hnutia budú môcť komunikovať s voličom v jeho materinskom jazyku, a teda aj výlučne v jazyku národnostných menšín," skonštatoval Simon v predložených materiáloch s tým, že doterajšie znenie zákonov neupravuje možnosť používať jazyk národnostných menšín pri politickej kampani. Podľa Simonových slov má novela prispieť k zvýšeniu atraktívnosti volieb a vyššej volebnej účasti.

"Most-Híd je multietnická strana, jej predstavitelia pri komunikácii s voličmi a občanmi štátny jazyk a jazyk národnostných menšín považujú za rovnocenné a rovnako dôležité," povedala pre TASR Debnár.

SNS podľa slov riaditeľky kancelárie predsedu SNS Zuzany Škopcovej nevidí dôvod vyjadrovať sa k návrhom Zsolta Simona.

Na mimoriadnom kongrese si chce Sulík potvrdiť pozíciu predsedu SaS
07 | 09 | 2019 | Peter Králik/TASR