fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
tasr
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

PÄŤ PERCENT A DOSŤ? Andrej Kiska môže mať veľký problém dostať sa do parlamentu

Bývalého prezidenta a šéfa strany Za ľudí Andreja Kisku čaká náročná kampaň, jeho preferencie sa zatiaľ hýbu okolo piatich percent.

Na začiatku júna, keď ešte nebol známy ani názov Kiskovej strany, jej agentúra Focus namerala 6,2 percenta. Ku koncu júna, keď už Kiska predstavil názov strany a aj niektorých členov, získala vo Focuse už len 5,2 percenta.

Ku Kiskovi čítajte viac:

Kiska „bojuje so zlom“, no sám ho predstavuje. Usvedčujú ho Levočské strojárne, Istrobanka aj KTAG

Na začiatku augusta, kedy predstavitelia strany slávnostne odovzdali podpisy na registráciu strany, klesol Kiska vo Focuse až na hranicu zvoliteľnosti, teda na päť percent.

„Najväčším limitom Kiskovej strany sú jeho súperi, najmä strany Progresívne Slovensko a Spolu,“ uviedol Martin Slosiarik z Focusu pre Denník SME.

„Všetky tri strany podľa neho oslovujú voličov, ktorí chcú zmenu a novšie tváre v politike, a Kiska má slabšiu pozíciu, lebo jeho strana vznikla ako posledná. Jej ďalší rast bude podľa neho závisieť najmä od toho, akých chýb sa dopustia súperi v opozícii,“ uvádza sa ďalej v článku.

KISKA ODMIETA ZAPLATIŤ: Pre pokutu od parlamentného výboru sa obracia na Ústavný súd

Podľa SME analytici už pred vznikom strany upozorňovali, že sa voliči PS+Spolu a Kiskovej novej strany budú prekrývať. Kiskovi to ale nedalo a jej vznik obhajoval tým, že ľudia, čo ho majú radi, si nemusia myslieť to isté napríklad o šéfovi progresívcov Michalovi Trubanovi a naopak.

Potom tu máme prieskum agentúry AKO, ktorá Kiskovej strane namerala ešte na začiatku júna volebný potenciál okolo 28,3 percenta. Táto hodnota znamená percento voličov, ktorí povedali, že by si vedeli predstaviť, že by stranu volili.

SME sa na to opýtala šéfa agentúry Václava Hřícha z agentúry AKO. Podľa neho sa ukázalo, že Kiskova strana mohla zbierať voličov najmä od strán PS, Spolu, SaS a z časti hnutia Sme rodina.

Kiskove meno je aj v najväčšej českej plynárenskej kauze. Bol akcionárom firmy, ktorá lieta v podvodoch

„Z veľkej väčšiny to boli liberálne orientovaní voliči. Po štarte strany však bolo viacero konzervatívnejších sebadefinícií od predstaviteľov Za ľudí,“ cituje SME Hřícha.

Hřích tvrdí, že liberálov mohlo vyľakať odmietanie registrovaných partnerstiev a pri strane tak zostali len Kiskovi skalní. Nepomohla ani Remíšová.

„Intenzívna kampaň v regiónoch sa podľa Slosiarika nemusela prejaviť na preferenciách Za ľudí aj preto, že sú letné prázdniny a časť voličov nesleduje politiku aktívne. Treba podľa neho počkať na september. Vtedy má strana naplánovaný ustanovujúci snem, na ktorom predstaví aj priority. O nich sa zatiaľ veľa nevie. Keď Kiska stranu predstavoval, povedal len toľko, že nosné budú témy školstvo, zdravotníctvo či korupcia,“ píše SME.

„Spojenie Remišovej s Kiskom zatiaľ nemá taký efekt, ako sa od neho asi očakávalo,“ zhrnul Slosiarik. „To, že ide o Kiskovu stranu, sa zjavne už vyčerpalo. Nebude to fungovať len v štýle – lebo Kiska.“ Podľa neho treba ešte počkať, ako preferenciami zahýbe drogová kauza Michala Trubana.

Čítajte viac: 

Truban okúsil, čo je to slovenská politika, a sype si „biely popol“ na hlavu. Kauza drog ešte nekončí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info