V Belgicku, Nemecku a Holandsku padli teplotné rekordy
25 | 07 | 2019 I SITA

Belgicko, Nemecko a Holandsko v stredu prepísali teplotné rekordy. V belgickom meste Kleine Brogel namerali 39,9 stupňa Celzia, najvyššiu teplotu od roku 1833. V Eindhovene na juhu Holandska padol 75-ročný celonárodný rekord, keď tam zaznamenali 39,3 stupňa Celzia. Podľa nemeckej meteorologickej služby nový rekord, 40,5 stupňa Celzia, zrejme padol aj v meste Geilenkirchen neďaleko hraníc Nemecka s Holandskom a Belgickom. Ten však musia ešte potvrdiť.


V Belgicku teplotný rekord padol krátko popoludní s 38,9 stupňami Celzia, do 17:00 však ešte teploty stúpli na takmer 40. V celej krajine platila červená výstraha pred vysokými teplotami. Predtým, ako holandský rekord namerali v Eindhovene, ho pôvodne prepísali na leteckej základni Gilze-Rijen, kde zaznamenali 38,8 stupňa Celzia.

Najvyššie teploty v krajine potrápili obyvateľov provincií Severné Brabantsko a Limbursko. Výstrahy pred teplotami platili aj v celom Nemecku. Do večera najmenej 10 meteorologických staníc hlásilo teploty nad 39 stupňov Celzia, a to vrátane tých v Kolíne nad Rýnom, Bonne a Saarbrückene, píše spravodajský portál BBC.

HORÚČAVY: Pomoc záchranárov počas víkendu potrebovalo 118 pacientov
Záchranári cez víkend pomáhali 118 pacientom, ktorí mali problémy z tepla. Najviac pacientov ošetrili v Prešovskom kraji - 24. Najmenej, deväť, potrebovalo pomoc v Žilinskom kraji. Agentúru SITA o tom informovala Alena Krčová z Operačného strediska... Čítať ďalej
22 | 07 | 2019 | SITA


S horúčavami sa potýkalo aj Francúzsko. Podľa televíznej stanice La Chaîne météo vo viacerých oblastiach ukazovateľ teplomera vystúpal nad 40 stupňov Celzia. V obci Pont-la-Ville v departemente Haute-Marne mali napríklad 41,2 stupňa Celzia a vo Vassincourte v departemente Meuse 40,5 stupňa. Podľa francúzskych médií si teploty v krajine zrejme vyžiadali päť mŕtvych.

Vlna horúčav bude západnú Európu trápiť aj naďalej, pričom teplotné rekordy by mohli padať aj vo štvrtok. V Paríži, kde v roku 1947 namerali rekord 40,4 stupňa Celzia, očakávajú až 42 stupňov. Červenú teplotnú výstrahu majú na juhu Luxemburska aj v jeho hlavnom meste, kde by tiež teploty mohli prekonať 40 stupňov Celzia.

Vyššie teploty ako v stredu by sa mohli objaviť aj v Nemecku, pričom teplotný rekord môže padnúť i v Spojenom kráľovstve. Najvyššiu výstrahu pred teplotami vyhlásili aj v španielskom regióne Zaragoza. Podľa služby Copernicus Climate Change Service Európskej komisie Španielsko a Portugalsko čelia vysokému riziku lesných požiarov.

POČASIE: Čakajte horúčavy aj búrky, boli vydané aj prvé výstrahy meteorológov
21 | 07 | 2019 | Peter Králik/TASR