ŠPORT: Ledecká našla premožiteľku, Peaty dosiahol svetový rekord už v semifinále
21 | 07 | 2019 I SITA

Na svetovom šampionáte v plaveckých športoch v kórejskom Kwangdžu sa v nedeľu rozbehli aj súťaže v dlhom bazéne. Na programe boli štyri finálové disciplíny, bez slovenskej účasti. Prekvapenie sa zrodilo v súťaži na 400 m voľným spôsobom žien, kde našla premožiteľku Američanka Katie Ledecká. V rekorde Oceánie sa tešila z titulu majsterky sveta Austrálčanka Ariarne Titmusová.

Ledecká triumfovala v disciplíne 400 m voľným spôsobom na ostatných troch svetových šampionátoch. Časom 3:56,46 min z olympijských hier 2016 v Riu de Janeiro je držiteľkou svetového rekordu, ale v Kwangdžu ďalšie zlato do svojej zbierky zatiaľ nepridala. Vo finále spomenutej disciplíny ju zdolala Titmusová, dohmatla o 1,21 sekundy skôr než jej slávnejšia súperka. Rodáčka z mesta Launceston si napravila reputáciu spred dvoch rokov, keď skončila tesne pod stupňami víťaziek. Bronz berie Leah Smithová z USA.

Austrália mala dôvod na radosť aj po skončení štafetových pretekov žien na 4x100 m voľným spôsobom. Kvarteto Bronte Campbellová, Brianna Throssellová, Emma McKeonová a Cate Campbellová dosiahlo čas 3:30,21 min, čo je nový rekord svetových šampionátov. Na druhom mieste sa umiestnili reprezentantky Spojených štátov amerických a bronzové medaily si odniesli Kanaďanky.

Dominanciu reprezentantov Číny na svetovom šampionáte v plaveckých športoch 2019 potvrdil Jang Sun, ktorý triumfoval v pretekoch na 400 m voľným spôsobom. Záver súťaže bol nesmierne dramatický a trojica najlepších sa vtesnala do 79 stotín sekundy. Druhý skončil Austrálčan Mack Horton a stupne víťazov doplnil Gabriele Detti z Talianska. Zlatej medaily sa v nedeľu predsa len dočkali aj Američania, ktorí ovládli súťaž štafiet 4x100 m voľným spôsobom.

ŠPORT: Simon Yates je víťazom ďalšej pyrenejskej etapy (Tour De France)
Britský cyklista Simon Yates ovládol nedeľňajšiu 15. etapu na 106. ročníku Tour de France. Dvadsaťšesťročný jazdec zoskupenia Mitchelton-Scott zvíťazil v druhej z troch pyrenejských etáp a druhýkrát v priebehu štyroch dní. V cieli na vrchole... Čítať ďalej
21 | 07 | 2019 | TASR

O prekonanie historických tabuliek sa postaral Brit Adam Peaty, ktorý v druhom semifinále prsiarskej stovky dosiahol čas 56,88 sekundy. Vôbec ako prvý muž sa dostal pod hranicu 57 sekúnd a stanovil hodnotu nového svetového rekordu. V pondelňajšom finále tak bude jasným favoritom.

V akcii bolo aj trio slovenských reprezentantov, ale ani jeden z nich sa nedokázal prebojovať z rozplavieb do semifinále, respektíve do finále. Najlepší výsledok dosiahol Richard Nagy, ktorý v disciplíne 400 m voľným spôsobom obsadil konečné 26. miesto. Tomáš Klobučník skončil v prsiarskej stovke na 35. pozícii a na najkratšej 50-metrovej motýlkárskej trati si pripísal na konto 42. miesto Vladimír Štefánik.

Výsledky finálových súťaži v dlhom bazéne na MS v Kwangdžu:

ŽENY
400 m voľný spôsob: 1. Ariarne Titmusová (Aus.) 3:58,76 min, 2. Katie Ledecká +1,21 s, 3. Leah Smithová (obe USA) +2,53 s
4x100 m voľný spôsob: 1. Austrália 3:30,21 min - rekord svetových šampionátov, 2. USA +0,81 s, 3. Kanada +1,57

MUŽI
400 m voľný spôsob: 1. Jang Sun (Čína) 3:42,44 min, 2. Mack Horton (Aus.) +0,73 s, 3. Gabriele Detti (Tal.) +0,79 s
4x100 m voľný spôsob: 1. USA 3:09,06 min - rekord svetových šampionátov, 2. Rusko +0,91 s, 3. Austrália +2,16

ŠPORT: Čaká Toronto ďalšia nekonečná sága? Marner môže napodobniť Nylandera
Vedenie klubu zámorskej hokejovej NHL Toronto Maple Leafs má pred sebou ďalšiu náročnú úlohu. Po vlaňajšom niekoľkomesačnom naťahovaní sa so švédskym útočníkom Williamom Nylanderom požaduje veľký balík peňazí aj Kanaďan Mitchell Marner.... Čítať ďalej