HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Vo veku 83 rokov zomrel bývalý poradca českého prezidenta František Čuba

František Čuba
František Čuba

V piatok vo veku 83 rokov zomrel známy „socialistický kapitalista“ František Čuba. Jeho meno je spojené predovšetkým s JRD Slušovice, ktorého bol predsedom v rokoch 1963 až 1990. Správu potvrdil jeho spolupracovník a niekdajší obchodný riaditeľ podniku Milan Kristek.

Čuba mal zomrieť v piatok po 19. hodine. Zdravotné problémy sa u neho prejavili v polovici roka 2016, kedy sa naposledy objavil v Senáte. Vo februári 2018 sa vzdal mandátu. Zdôvodnil to tlakom, ktorému čelil kvôli dlhodobej absencii na rokovaniach hornej komory. Vždy bol riadne ospravedlnený, ale nemocenskú nečerpal a chodil mu kompletný plat aj s náhradami, za čo čelil kritike.

Narodil sa v obci Březová, ktorá je len 2,5 km od Slušovic. Vyštudoval strednú školu v Rožnove pod Radhoštěm. V roku 1960 promoval na Vysokej škole poľnohospodárskej v Prahe.

Pôsobil tiež ako agronóm v JRD Březůvky. Následne pracoval na Okresnom národnom výbore v Gottwaldove (teraz Zlín) ako zástupca vedúceho poľnohospodárskeho odboru. Cez mnohé spory a neustále kontroly zo strany komunistického režimu od polovice šesťdesiatych rokov postupoval po rebríčku KSČ až do poľnohospodárskej komisie ústredného výboru. Niekoľko rokov pôsobil v Českej komisii pre vedeckotechnický a investičný rozvoj.

V rokoch 1963 až 1990 bol predsedom JRD Slušovice. Považovali ho za človeka, ktorý podnik zmenil v gigant s obratom niekoľko miliárd korún. Zaviedol nové prvky hodnotenia pracovníkov, takzvané stimulačné faktory – sebarealizačné, hmotnej zainteresovanosti, morálneho ocenenia, radosti z práce a pod.

V roku 1989 dosahoval Agrokombinát Slušovice obrat 7 miliárd korún a ročný zisk činil takmer 850 miliónov. Vtedajším pracovníkom, ktorí na éru Slušovíc podľa svojich slov spomínajú spravidla ako na úžasné a nezabudnuteľné obdobie, ako hlavné prednosti docenta Františka Cuby vymenúvajú – sociálne cítenie, vizionár, geniálny podnikateľ, riadiaci pracovník.

Pravidelnými návštevníkmi JZD Slušovice boli výpravy z celého sveta, ktoré sledovali napríklad v priemere až trojnásobnú produkciu kráv oproti zaužívaným štandardom. Za úspechom podniku podľa neho bolo využívanie vedeckých a technických poznatkov.

Slovenským hradom pomôžu s obnovou dobrovoľníci zo zahraničia

Ako predseda JRD Slušovice sa v roku 1989 stretol s Donaldom Trumpom. V roku 1990 sa mal Čuba s ďalšími spolupracovníkmi údajne dopustiť porušovania zákona tým, že bez súhlasu Štátnej banky Československej umožnili vo vnútropodnikovej banke družstva vznik súkromných kont aj pre klientov, ktorí neboli jeho členmi. V roku 1998 mu za to bol uložený trest odňatia slobody na jeden rok s trojročnou podmienkou, Čuba sa odvolal a v roku 2000 bol spod obžaloby oslobodený. V roku 2011 bol Čuba ocenený pri 750. výročí Slušovíc.

TIP NA VÍKEND: Tohtoročná Klenovská Rontouka je zameraná na remeslá a baníctvo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info