HLAVNÝ DENNÍK
imgur
ZAHRANIČIE

Ruská armáda chystá nákupy za stovky miliárd rubľov. Vieme, čo sa chystajú nakúpiť

Ruské ministerstvo obrany sa chystá uzavrieť kontrakty na nákup 76 najnovších „neviditeľných“ stíhačiek Su-57 za 170 miliárd rubľov, čo je v prepočte 2,63 miliardy dolárov. Až 190 miliárd rubľov má stáť obstaranie nových bojových vrtuľníkov Mi-28nm a Ka-52. O pripravovaných nákupoch, ktoré sú najväčšími v dejinách ruského letectva, informoval denník Kommersant.

Kontrakty by podľa denníka mohli byť uzavreté na moskovskej leteckej výstave na prelome augusta a septembra. Kontrakty majú zabezpečiť výrobným závodom prácu v nasledujúcich rokoch, s dodaním nových strojov sa počíta do roku 2028.

Obstaranie 76 stíhačiek Su-57, ktorými sa majú do roku 2028 prezbrojit tri letecké pluky, avizoval prezident Vladimir Putin na stredajšej porade o rozvoji vojenského letectva. To v rokoch 2013 až 2018 získalo viac než tisícku nových a modernizovaných lietadiel a vrtuľníkov. Tým sa letectvo podarilo obnoviť približne z dvoch tretín. Teraz je podľa prezidenta potrebné dať začať s vyhotovením najnovšej techniky zo sériovej výroby.

Vývoj Su-57, ktorý má byť odpoveďou na americké stíhačky F-22, začal v roku 2002. Doteraz si vyžiadal desiatky miliardy rubľov a zatiaľ viedol k vzniku desiatich prototypov, z ktorých prvý vzlietol v januári 2010. Dva stroje boli skúšobni nasadené v Sýrii.

Nový konflikt v koalícii. Pellegrini kritizuje Blahu za jeho statusy

Práve skúsenosti z nasadenia v Sýrii viedli k vylepšeniu bojového vrtuľníka Mi-28N na variant Mi-28nm, ktorých sa má podľa Putina do roku 2028 v jednotkách rovná stovka. Súbežne má byť podľa denníka uzatvorený kontrakt na 114 bojových vrtuľníka Ka-52.

Agentúra Interfax poznamenala, že ministerstvo obrany vlani uzavrelo dohodu na dodávku dvoch stíhačiek Su-57, ktoré má letectvo prevziať prvý ešte tento rok a druhý v budúcom roku. Prvý stroja zo sériovej výroby majú byť vyrobené ešte s motormi predchádzajúcej generácie, ale od decembra 2017 sa testuje Su-57 vybavený najnovším motorom, ktorý je schopný zaistiť stíhačke nadzvukovú rýchlosť aj bez spustenia prídavného spaľovania. Očakáva sa, že sériová výroba lietadiel s týmito motormi začne od roku 2023.

Americký stroj F-22 Raptor, ktorému sa ruský lietadlo podobá, prvýkrát vzlietol v roku 1997 a medzitým sa vyrobili skoro dve stovky týchto strojov. Spojené štáty je nedodávajú ani svojim najbližším spojencom. Medzitým USA v spolupráci s ďalšími krajinami vyvinuli a zaviedli do výzbroje ľahší doplnok Raptoru, stíhačku F-35.

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info