Jedným z riešení epidémie obezity je daň z cukru
20 | 04 | 2019 I TASR

Epidémia vyvoláva tlak na zdravotný systém aj na vznik politických riešení. Jedným z nich je aj takzvaná „daň z cukru“, ktorú v uplynulých rokoch zaviedli vo viacerých štátoch sveta. Na Slovensku narástla miera obezity za posledných 35 rokov na dvojnásobok, diskutuje sa o zdanení sladených nápojov. Túto daň odporúča Svetová zdravotnícka organizácia WHO ako efektívny nástroj na zníženie spotreby cukru.


V januári 2019 prišiel s analýzou o tejto téme Inštitút finančnej politiky na Ministerstve financií. V Maďarsku majú daň na nezdravé potraviny a nápoje zavedenú od roku 2011. Podľa prvého hodnotenia efektov tejto dane asi 40 percent dotknutých výrobcov sa znížilo na 28 percent. Predaj zdaňovaných nezdravých potravín v Maďarsku klesol v priemere o 27 percent a ich ceny vzrástli v priemere o 29 percent.

Podľa IFP je na účinnosť dane kľúčové najmä nastavenie výšky sadzby. „Vhodne navrhnutá daň môže zabezpečiť zníženie ich spotreby, najmä ak sa ich konečná cena zvýši najmenej o 20 percent,“ tvrdí inštitút na základe údajov z WHO. Nižšia sadzba dane môže plniť informatívnu funkciu, väčšiu mieru rozhodovania však ponecháva na spotrebiteľa.

Snaha riešiť zdravotné problémy len ako dôsledky spotreby cukru však podľa publikácie Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz naráža na faktické, logické aj morálne prekážky.

INESS zistil, že spotreba stolového cukru v rokoch 1995 až 2017 na Slovensku stagnovala. Odhaduje, že v spotrebe cukrov hrali rastúcu úlohu sladené nápoje, tento trend sa však okolo roku 2007 otočil a podiel nápojov na spotrebe cukrov klesá. „Zavedenie dane z cukru podľa praktických skúseností vedie len k veľmi malému zníženiu spotreby cukru a nulovej odozve v priemernej hodnote obyvateľov,“ tvrdia Martin Vlachynský a Radovan Ďurana.

Dosahovanie dobrého zdravotného stavu podľa nich závisí od každodenných rozhodnutí človeka o jedle, od stresu, fyzickej aktivity, vzťahov, pobytu v určitom prostredí a tiež od počtu kalórií. „Nemožno očakávať zmenu pomocou jedného opatrenia, ako je daň na jednu zo zložiek nevyváženej stravy,“ uviedli.

Bašternák sa zbavuje zodpovednosti: Koniec v ďalšej firme, konateľom už je brat
20 | 04 | 2019 | redakčný výber (zdroj: topky.sk)


Podľa nich hrozí, že daň z cukru nebude napĺňať svoj cieľ, ale stane sa len položkou ťahajúcou peniaze z vreciek spotrebiteľov. Doplnili, že napriek formálnej existencii akčného plánu boja proti obezite na Slovensku chýba komplexný prístup k tejto problematike.

INESS navrhuje neotvárať diskusiu o samotnej dani z cukru, ale o obezite všeobecne, predstaviť prepracovaný plán boja proti obezite s merateľnými cieľmi a zamerať sa na komplexnú starostlivosť o obéznych v slovenskom zdravotníckom systéme. Inštitút odporúča intenzívnejšie zapojiť zdravotné poisťovne. Napríklad umožniť poisťovniam finančne motivovať tých poistencov, ktorí aktívne zlepšujú svoj zdravotný stav.

Potrebu celospoločenskej diskusie o obezite zdôrazňuje aj Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré plánuje s účasťou Slovenska v projekte WHO dohľad nad obezitou detí a prípravu národného workshopu o detskej obezite, čo môže byť začiatkom širokej diskusie,“ povedala hovorkyňa Zuzana Eliášová. Rezort zdravotníctva má podľa nej aj v rámci Národného plánu v prevencii obezity na roky 2015 - 2025 štyri priority. Sú to podpora dojčenia, podpora zdravšieho prostredia v školách, obmedzenie marketingu a vystavenia detí reklamám na jedlo a nápoje s vysokým obsahom tukov, cukrov a soli a podpora fyzickej aktivity a zdravej výživy.