HLAVNÝ DENNÍK
tasr
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

VÝSMECH: Europarlament dvojakú kvalitu výrobkov nezakázal, iba zváži o 2 roky či taká praktika existuje

Europoslanci v Štrasburgu schválili smernicu, ktorá má chrániť spotrebiteľa pred zavádzajúcimi a nekalými praktikami najmä v online prostredí. Právna úprava sa tiež venuje problematike dvojakej kvality výrobkov, ale v praxi nevedie k jej definitívnemu zákazu, ako požadoval pozmeňovací návrh. Ten schválený nebol, čo kritizuje množstvo českých zástupcov v Európskom parlamente (EP), informuje denník ECHO24

Pre smernicu hlasovalo 474 poslancov, proti bolo 163 a 14 sa hlasovania zdržalo. Cieľom právnej úpravy, ktorá je súčasťou balíčka s názvom Nová politika pre spotrebiteľov, je poskytnúť ľuďom transparentnejšie informácie o mechanizme spracovávaní ponúk na online trhoch a v internetových porovnávacích službách, ako je napríklad Amazon, eBay, Airbnb či Skyscanner. Tým smernica ukladá zverejniť parametre, ktoré určujú poradie ponúk, v ktorom sa zobrazia potenciálnemu kupcovi. Spotrebitelia majú podľa nových pravidiel tiež byť informovaní o tom, od koho výrobky či služby kupujú, aby vedeli, ako sú chránení v prípade problému – napríklad, keď je nutná reklamácia.

RIA NOVOSTI: Rusko úplne ukončilo spoluprácu s NATO!

Smernica sa tiež venuje problematike dvojakej kvality výrobkov, teda keď sú výrobky s rozdielnym zložením prezentované pod rovnakou značkou. Upresňuje, ako by v záležitosti mali postupovať členské štáty a za akých okolností môže rôzne zloženie výrobkov byť považované za zavádzajúce a zakázané. Prípady majú byť posudzované jednotlivo. Po Európskej komisii (EK) dokument požaduje, aby po dvoch rokoch od nadobudnutia účinnosti smernice posúdila aktuálny stav a prípadne navrhla zaradenie dvojaký kvality výrobkov medzi nekalé obchodné praktiky.

Na smernicu reagoval aj poslanec za Sme rodina Milan Krajniak statusom na sociálnej sieti:

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info