HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Turecko: Opozícia tvrdí, že jej kandidát zvíťazil vo voľbách starostu Istanbulu

Kandidát tureckej opozície na post starostu Istanbulu Ekrem Imamoglu zvíťazil v komunálnych voľbách z 31. marca. Informovala o tom v stredu jeho opozičná sekulárna Republikánska ľudová strana (CHP), ktorú citovali agentúry AFP a DPA.

CHP uviedla, že Imamoglu dostal od tureckej Najvyššej volebnej rady (YSK) potvrdenie o svojom víťazstve. Samotná YSK sa však dosiaľ k tejto správe nevyjadrila, približuje DPA.

Pred budovou istanbulského súdu, kam si Imamoglu prišiel po zmienené potvrdenie, sa zhromaždili mnohí jeho prívrženci.

Agentúra AFP približuje, že volebná rada práve ukončila čiastočné prepočítavanie hlasov odovzdaných v Istanbule, o ktoré ju požiadala vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. YSK však stále nerozhodla o ďalšej oficiálnej žiadosti AKP o opakovanie istanbulských volieb pre údajné nezrovnalosti, pričom nie je jasné, kedy takéto rozhodnutie padne.

Opozičná CHP výzvu na opakovanie volieb označila za neopodstatnenú a vládnucu AKP vyzvala, aby výsledky volieb rešpektovala.

Vládnuca AKP uspela v komunálnych voľbách vo väčšine miest, na úkor opozičných kandidátov z CHP však prišla po dlhých rokoch o posty starostov v Istanbule i Ankare.

Práve Istanbul má pre Erdogana zásadný význam. Turecký prezident sa totiž narodil na predmestí tohto mesta, ku ktorému sa viažu aj počiatky jeho politickej kariéry, pričom v roku 1994 ho zvolili za istanbulského starostu.

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info