HLAVNÝ DENNÍK
KOMENTÁRE

Biskup Milan Chautur: Človek túži po progrese a máme tu liberálnejšie zameraných kňazov, aké sú ich názory?

Beda vám hriešni mužovia, ktorí ste opustili zákon najvyššieho Pána /Sir 41,11/- napomína starozákonný Sirachovec a Ježiš k tomu pridáva: „Beda vám zákonníci a farizeji…“/Mt 23, 13-19/.

Zaujímavé je, že napomína práve tých, ktorí by mali ľudí učiť Božiemu zákonu a oni ich najviac dezorientujú. Žiaľ je tomu často tak až podnes, že ľudia s veľkými doktorskými titulmi zavádzajú iných na scestie práve preto, že opustili „zákon najvyššieho Pána“ a dosadili tam svoje pochybné „teologické konštrukty“ /v tom je odpoveď na vaše prečo?/.

Je mi ťažko hovoriť o tom, čo je často pravdou, že aj dnes sa treba vyvarovať modernistickým „farizejom a zákonníkom“, ktorí neukazujú ľuďom cestu ku Kristovi – oni svojím učením poukazujú na Ježišovo upozornenie: „Beda vám farizeji, zákonníci, pokrytci, lebo zatvárate nebeské kráĺovstvo pred ľuďmi! Sami doň nevchádzate, a tým, čo vchádzajú, vojsť nedovolíte“/Mt 23,13/.

Žiaľ, človek vo svojej intelektuálnej pýche je schopný aj Božie veci vysvetľovať polopravdami ináč a to tým viac, ak si tým ospravedlňuje vlastné konanie. Stačí si prečítať zoznam odídených kňazov a teológov z rozličných kresťanských cirkvi v zoskupení tzv. progresívnych kresťanov a človek hneď pochopí „ktorá bije“.

Preto žiaľ sa na scéne súčasného sveta objavili „noví osvietenci“, ktorí podĺa Solovieva v „Legende o Antikristovi“, berú na seba „rúcho anjela svetla“, aby zmiatli aj verných, ako upozorňuje sám Kristus: „…aby zviedli, ak je to možné aj vyvolených“ / Mt 24, 24/. 

Preto je treba povedať, že liberálny kňaz, či teológ je „kontradikcia“, lebo Boh dáva nemenné /nie liberálne/ zákony a Kristus učil nemenným pravdám, ktoré sa nesmú svojvoľne vysvetľovať – na to je tu učiteľský úrad cirkvi, ktorý definuje náboženské pravdy. 

Dnes, ako aj vždycky, je nám treba byť opatrnými, lebo zvlášť v spoločensky vyhrotených situáciách môže sa človek zdezorientovať, čo celé spoločenstva nadlho zavedie na scestie.

 

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info