Richter loboval za umiestnenie Európskeho orgánu práce do Bratislavy
16 | 03 | 2019 I TASR

Popri zasadnutí Rady EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti absolvoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter v Bruseli viacero bilaterálnych rokovaní. So svojimi kolegami hovoril najmä o našej kandidatúre na sídlo Európskeho orgánu práce.


Ešte pred piatkovou Radou 14. 3. 2019, zorganizovalo Stále zastúpenie SR pri EÚ v Bruseli stretnutie veľvyslancov krajín EÚ, ktorí pôsobia v Bruseli. Prišlo naň okolo 60 diplomatov a zamestnancov inštitúcií Európskej únie.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter im prezentoval ponuku Slovenska, ktoré sa uchádza o sídlo novej európskej inštitúcie v Bratislave.

„Ďakujem, že ste prijali naše pozvanie. Považujeme za dôležité hovoriť so všetkými a vysvetľovať, prečo Slovensko prejavilo záujem o sídlo. Som presvedčený, že spĺňame všetky rámcové kritériá na sídlo Európskeho orgánu práce.

Minister práce J. Richter rokoval s Belgickom a Luxemburskom o zriadení ELA
Minister práce Ján Richter (Smer-SD) odštartoval rokovania zamerané na podporu Slovenska v boji o sídlo Európskeho orgánu práce (ELA) v Bratislave. Stretol sa so svojimi rezortnými kolegami z Luxemburska a Belgicka. Čítať ďalej
05 | 03 | 2019 | tasr


Vieme ponúknuť budovu s výbornou dostupnosťou na diaľnicu, letisko, či iné dôležité dopravné uzly, bývanie, vzdelávanie, prístup na trh práce a sociálne zabezpečenie pre rodinných príslušníkov zamestnancov a mnoho iného,“ uviedol na úvod minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Poukázal aj na odborný profil, ktorý má naša krajina v oblasti pracovnej mobility. Veľvyslanci a diplomati členských štátov ocenili mimoriadne aktívny prístup ministerstva k propagácii kandidatúry.

Ponuku Slovenska v boji o sídlo ELA v Bratislave prezentoval minister Richter aj viacerým kolegom na bilaterálnych rokovaniach. Spolu so štátnym tajomníkom MPSVR SR Branislavom Ondrušom sa stretli s partnermi z Poľska, Maďarska, Estónska, Dánska, Francúzska, ale aj s našimi protikandidátmi z Bulharska a z Lotyšska.

Zasadnutie Rady ministrov práce sa nieslo najmä v znamení diskusie o prioritných opatreniach v oblasti politiky zamestnanosti a sociálnej politiky v tomto roku. Zástupcovia Európskej komisie na nej prezentovali Správy o krajinách na rok 2019. Ministri sa zhodli, že napriek pozitívnemu vývoju hospodárskej a sociálnej situácie v členských štátoch je potrebné inovovať systémy sociálnej ochrany a vytvárať kvalitné pracovné miesta s dôstojnými pracovnými podmienkami.

Dynamiku pracovných trhov musí sprevádzať adekvátne investovanie do zvyšovania zručností pracovníkov, ktoré by im umožnili bezproblémovú adaptáciu na rýchlo meniacom sa trhu práce.

Diskutovali aj o budúcej podobe sociálneho modelu EÚ, ktorý musí odpovedať na vážne sociálne výzvy ako demografické zmeny, digitalizácia spoločnosti či dopyt po nových zručnostiach. Zhodli sa, že je potrebné posilňovať sociálnu dimenziu Európskej únie a zintenzívniť úsilie o vzájomné približovanie sa jednotlivých krajín.

„Príliš veľké rozdiely v odmeňovaní a v dávkach medzi členskými štátmi, ale aj v rámci jednotlivých krajín, podkopávajú dôveru v európsky projekt ako taký. Práve preto dlhodobo presadzujem európske snahy o konvergenciu v sociálnej oblasti v rámci Únie. Európsky pilier sociálnych práv je naším spoločným záväzkom pracovať smerom k vyrovnávaniu existujúcich sociálnych nerovností naprieč Úniou,“ zdôraznil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Z legislatívnych návrhov prerokovali ministri napr. nariadenie o zriadení Európskeho orgánu práce, smernicu o požiadavkách na prístupnosť výrobkov a služieb, smernicu o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom a smernicu o transparentných a predvídateľných pracovných podmienkach. Dotkli sa aj revízie nariadení o koordinácií systémov sociálneho zabezpečenia.